De Dreigementen Radio Bolland Dezer dagen belde Jan S. me op over andere zaken, maar en passant vertelde hij me dat hij die en die en die artikelen in Tong Tong uitgeknipt en altijd bewaard had. En dat ze niet ouder werden. Nieuwsgierig pikte ik één van de genoemde titels uit en zocht het betrokken artikeltje op in de Tong Tong van 15 november 1964 (dus bijna 6 jaar geleden). Het stukje heette tot mijn verbazing "Awas loei" en ik geef hier de eerste alinea's: Het is velen die Tong Tong de laatste maanden aandachtig lezen en die in hun eigen kring het oor te luisteren leggen duidelijk dat ik de laatste tijden vele malen heb moe ten aanhoren: "Tjalie, vervloek Soe- karno of je kan doodvallen met je krant!" Dat liedje (met andere na men of toestanden gesubstitueerd) heb ik sinds het bestaan van Tong Tong eigenlijk doorlopend moeten aanhoren en daarom zal de regelma tige lezer van Tong Tong mijn con stante "Neen" al vaker hebben ge noteerd. Ik verlang niet dat men mij daarvoor acht; ik verwacht niet dat men mij ervoor eert en men mij naar believen voorzichtig, laf of bereke nend noemen, enz., enz. En als mij dat lezers gekost heeft en nog kos ten zal, is dat het normale risico van elke redacteur die respect heeft voor zijn blad. Want veel bladen bestaan met het devies: "Rui op en laat U opruien!" en wie zijn huik maar handig naar de wind hangt, verdient goed. En stelt alle lezers om de beurt tevre den. U weet, dat ik er andere begin selen op na houd. En MOET houden. VOOR UI Na zes jaren bestaat het oude "sy steem" van politiek indelen en ver dacht maken nog steeds. En heeft over de hele wereld millioenen kritiekloos in zijn greep gevangen. En voert ze weerloos in oorlogen. In deze systemen, die ALLE hun goe de en kwade zijden hebben, gaat in de moderne tijd de mens vaak volkomen ten onder. Raakt om zo te zeggen "ont- menst". De hele wereld is verdeeld in twee paradijzen die tegelijkertijd voor de andere helft der mensheid hel en verdoemenis betekenen. Onder aan voering van "bewijzen" die handig verzwijgen wat slecht is en "opblazen" wat goed heet te zijn. Niet alleen hele volken (en hun leiders) zijn erdoor aan getast, maar ook onze medemensen... van wie we vaak niets afweten om ze tóch te veroordelen en opzij te schui ven omdat ze b.v. "links" zijn of "kapi talistisch" of "koloniaal" zijn. Of zo. Zulk een kansloze onderworpenheid aan betitelingen is niet alleen slaafs, maar bovendien structureel gevaarlijk omdat het ons belet ons in het leven te oriënteren op eeuwige menselijke waarden, b.v. natuurlijkheid en voorbe- stemdheid, die in werkelijkheid ons lot bepalen. En het lot van de mensheid. Deze perspectieven op het laatst niet meer kunnen zien (door politieke ver blindheden), maakt dat wij keer op keer in grote ellenden gestort worden. Het gnuivend meepraten over Japan ners als "geübte Halbaffen" (met tota le blindheid voor hun cultuurhistorie) heeft gemaakt dat eerst het ontzaglijke Rusland een vernietigend pak op zijn broek kreeg (de inleiding tot het "ontwaken van Azië") en later Europa en Amerika op het randje van de on dergang gekomen zijn. En misschien wel blijvend onherstelbaar letsel heb ben opgelopen. Nog steeds belet poli tieke partijdigheid (dus halve blindheid) goed te zien en te oordelen. En nog steeds is men bereid voor een politieke leus zijn medemens en zijn tijd te veroordelen. Dus na zes jaar hoor ik wéér: "Awas loei Nu Soe- karno dood is zal je misschien wéér proberen hem lof toe te zwaaien. Als je dat doet, bedank ik direct voor Tong Tong en zal je verder zoveel mogelijk dwars zitten!" Men heeft nog steeds niet door, dat dit absoluut onafhanke lijke blad Tong Tong niet te vangen is in welk partij-politiek dwangbuis ook en dat ik persoonlijk niet met woorden alleen te intimideren ben. Want ik heb helemaal niets. Geen afhankelijke job, geen pensioen, geen kapitaal, NIETS. Waarin wil men mij treffen? Ik laat al leen mijn Indische (let wel! NIET: Ne derlandse of Indonesische) hart spre ken. Wat ik verkeerd zeg of doe, doet geen van beide volken schade. Wat Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendriklaan 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Vrijdag 24 juli opende ons filiaal aan de Fred. Hendriklaan 161. Er was grote belangstelling voor ons be kende repertoire in krontjong, gamelan, country western, klassiek enz. In al onze bedrijven nu grote uitverkoop- aktie voor weggeefprijzen 3 singles f 2,50 Lp's vanaf f 3,30 stereo. ik goed doe, mag elk volk gratis en voor niets hebben. Waarom zou men nog moeite doen om mij te intimideren? Wie een studie maakt van Soekarno, WEET dat hij (eventueel ook met al zijn ondeugden) vrij Indonesiër was en dat met hem aan het hoofd (alle fouten ten spijt) een volk zijn bestemming in de historie gevolgd heeft. Alle etiketten vallen daarbij in het niet. Trouwens: al deze etikettenplakkers "redeneren" nu weer ten aanzien van generaal Suharto de andere kant op: hij verdrukt de vrijheid; hij steunt een generaals-regime; hij werkt samen met een bende corruptelingen. "Geen goed woord voor hem. Tjalie! Awas loe!" Laat ons t.a.v. alles wat wij in andere volken veroordelen, eerst de hand in eigen boezem steken. En b.v. wat be treft corruptie eens lezen wat b.v. een blad als Elsevier (in het nummer van 6 juni) schrijft over het machteloze EEG tegenover miljoenenfraudes. En andere soortgelijke berichten die meestal ongelezen blijven (en vaak niet eens het daglicht zien!). Wie verder graag toestemt dat Soekarno Indonesië aan de rand van de economische af grond gebracht heeft, zal het verder alleen nog moeten waarderen dat in de crisis een andere Indonesiër, hoewel eigenlijk niet economisch en politiek geschoold, het roer met vaste hand overnam en zo veel mogelijk orde en rust handhaafde. Iets wat na de Franse Revolutie (de Terreur, Robespierre, Ma- rat, enz.) alleen een bijzonder mens als Napoleon kon. Suharto is geen Napo leon (en wil het ook niet zijn) en staat aan het hoofd van een volk dat onein dig veel samengestelder is dan Frank rijk, bij een volslagen ontwrichte wel vaart. Bij wat deze man DOET (on danks zijn door velen gaarne aange wreven gebreken) dat doen honderd duizend schelders-uit-de-verte hem niet na. Oordeel niet. Zwijg. En overal waar onmiskenbaar sprake is van daden die wérkelijk respectabel zijn, breng hor mat! Punt. Wat mij als buitenstaander altijd enorm getroffen heeft in dit Indonesië- in-de-crisis: dat er mensen gevonden konden worden die niet "minta toe- loeng" of "minta ampoen" riepen, maar aanpakten en "teroes poekoelden". Die kwaliteit heb ik ook gewaardeerd in Mao Tse Tung (en waarvoor de be schuldiging "Tjalie communist!" nóg al gemener als jouwende veroordeling werd aangeheven), want pas als men wérkelijk een studie maakt van het ontzettende verval van de Chinese be schaving na de laatste keizerrijken, de schaamteloze plundering van machte loos China, dat als klap op de vuurpijl door eigen "warlords" aan flarden werd gereten, terwijl de dageraad van een democratie in de Kuo Min Tang werd verduisterd en de rijke westerlingen alle Marshall hulp introkken (om zelf de "poet" heerlijk op te eten en daar na Amerika uit te schelden), wie dit alles weet en tot de slotsom moet ko men: dit volk is volmaakt reddeloos 4

Tong Tong | 1970 | | pagina 4