Jos. van Arcken BRONBEEK een bezoek waard! Wij Van Tong Tong Herdenking 15 Aug. 1970 "Welke techniek pas je toch toe bij het redigeren van Tong Tong, Tjalie?" riep onlangs een journalist in verba zing, "hoe mik je het toch zo bij me kaar en hoe krijg je je lezers toch al tijd weer aan de praat?!" Deze jour nalist kent het redactionele werk van normale periodieken en dagbladen (zo als ik het zelf ook lang gekend heb) en weet dus hoe moeilijk het is, om telkens weer met een boeiend nummer voor de dag te komen. Hoe daarvoor weken, maanden tevoren contacten ge legd moeten worden, boeiende schrij vers of moderne experts aangezocht... en dan lukt het vaak nóg niet. En Tong Tong huppelt maar elke halve maand even vrolijk en tjokvol en schijnbaar zonder de minste inspanning voort! Welke techniek? In het geheel géén techniek. Ons ge heim, onze kracht, is onze natuurlijk heid, die voortspruit uit levende werke lijkheid. Bij ons is GEEN EEN maatstaf die een rol speelt bij andere perio dieken, hoe bijkomstig of hoe belang rijk ook. We hebben geen religieuze of raciale voorkeuren (dus ook geen bar rières), geen politieke of geen artis tieke heiligdommen of taboes, geen "penting sekali" of "penting klas dua" (dus geen graduaties van belangrijk heid). We hebben geen stijl of geen kleur, maar we hebben alleen "de toon der hartelijkheid". In Tong Tong zijn geen muren of hekken, geen wegen of banen, geen bordjes "verboden te". Maar gelden al leen de natuurlijk aangevoelde wetten van wat pantes is, wat hormat is en wat persaudaraan is: wat hoort, wat eerbied is en wat broederlijke gene genheid is. Verder is het dominerende alles overheersende patroon dat der Natuur, waar alles gaat waar hij of zij wil, die niet kwaadwillig en niet heb zuchtig is. ledereen vertelt wat hij wil en juist omdat niets verboden Is en er dus eigenlijk "een rotzooi van moet ko men", gebeurt dat juist niet. En gaat ieder instinctief niet te ver. Of voelt zich niet gepasseerd als hij (zij) te veel is. Dus zijn er geen oorlogen. Af en toe is er dus van het een of ander ook te veel. Het komt vanzelf, zoals mang- gabomen soms ineens te veel mang- ga's dragen. Niet iedere mangga wordt gegeten, maar men is daar niet boos over. Het schommelend totaal is een eindeloze rijkdom die tevreden maakt zonder te tellen of rekenschap te vra gen. Achter elkaar hebben we daar di verse voorbeelden van beleefd: b.v. dat vuurwerk anti assimilatie. We plaat sten tien brieven (en vulden daarmee drie pagina's in TT. No 18 van 1 april). Dat was tjoekoep. Meer artikelen kwa men niet aan de beurt. Of misschien later toch? We zullen zien. Zulke onbelangrijke dorpjes als Bo- gor of een volslagen onbekend bergje als de Panderman brengen ontelbare pennen in beweging en tot onze ver bazing zien we uit de "nietswaardig heid" een vloed van informatie, lering en bekoring wellen. Elke post is een bron van vele verbazingen voor me. Want je krijgt vaak soerats in hane- poten over alledaagse of onbelangrijke zaken, zó boeiend verteld, dat je er direct hele stapels moderne romans van beroemde schrijvers voor cadeau doet. In feite zijn zoveel dingen nu pas geboren! Niet alleen de oude be kende beelden, maar volkomen onbe kende dorpjes, personen, toestanden. Ik heb b.v. van de Bogor-verhaaltjes genóten. Het is alsof je je schade in haalt en ook streken in Indië bezoekt, waar je nooit geweest bent. Wat helemaal verbaast is het "ni veau-loze", het "kaste-loze" van Tong Tong. Indië zelf was vaak één bureau cratische sterk gelaagde spekkoek, waarvan het bovenste laagje subliem was en het onderste zowat met de pa ria's gelijk. De taal was dood, want als men schreef "stijlde" men overeenkom stig zijn ambtelijke status. Daarom wa ren juist van topfiguren de beschrijvin gen van alledaagse dingen gewoonweg onleesbaar. Mijn Oom was maar een gewone commies, maar als hij indruk wou maken op zijn geleerde neef Tjalie, dan was zijn kamponghuis een "nede rige stulp", waar ik niet kwam mampir, maar "hetwelk ik met een bezoek kwam vereren", enz. enz. Maar in Tong Tong is iedere mede werker echt en menselijk. Geleerden en kandjengbesars keuvelen gezellig mee over de kopi toebroek of vinden altijd wel tijd om onduidelijkheden en problemen diepgaand te onderzoeken. We beleven ons Leven in Indië op nieuw, klaarder en zuiverder, ontdaan van zijn verkeerde koloniale en sociaal- culturele kantjes. Was dat maar vroe ger mogelijk geweest!... T.R. Voor Seiko horloges naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 CORRESPONDENTIEKAARTEN met In dische vignetten (pentekeningen) 10 kaarten met 10 verschillende vignetten. Bijbehorende enveloppen. Kleuren lichtgrijs, wit, lichtgeel. 2,per mapje plus 40 ct porto. Een ideaal cadeautje, altijd bruikbaar, altijd welkom! Alleen bij Tong Tong, Pr. Mauritslaan 36, Den Haag. Nu de herdenking van 15 aug. voor de deur staat, kunnen wij al degenen die zich voor deelneming aan de her denking hebben opgegeven, namens het Comité 15 aug. 1970 tot ons grote genoegen mededelen, dat H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard de herdenking zullen bijwonen en dat Prins Bernhard zich bereid verklaard heeft, het beschermheerschap van deze ma nifestatie op zich te nemen. Daar de sluitingsdatum, waarop men zich voor deelneming kon opgeven, 15 juli was, is het thans niet meer moge lijk zich aan te melden. Het Congres gebouw is reeds overvol! Laat heel Indisch Nederland op deze dag de gevallenen uit de Pacific-oorlog eren door de vlag halfstok te hangen! Nog te weinig bekend is het Museum van het Koninklijk Militair Tehuis Bron beek, Velperweg 147, Arnhem. Het museum geeft U een volledig over zicht van Indië's militaire geschiedenis en bevat o.a. uitgebreide collecties op natuurhistorisch gebied. Breng in deze zomermaanden eens een bezoek aan Bronbeek! 8

Tong Tong | 1970 | | pagina 8