VIRGILIUS EN DE BEVRIJDING 15 augustus 1945 Momentopnamen uit het leven van een P.O.W. Niettegenstaande de corvée's had den de krijgsgevangenen meestal nog veel vrije tijd. Sommigen lazen de boe ken uit de bibliotheek stuk, anderen speelden bridge, enkelen knutselden wat. Vooral serieuze boeken waren ge zocht. Zo werd een dikke geschiede nis der wijsbegeerte gewoonweg ver slonden. Kom daar nu eens om! En dan de eindeloze gesprekken over het mogelijk spoedige einde van de oorlog en de steeds nijper wordende voedsel schaarste. De laatste weken vóór de capitula tie heb ik mij in Bandoeng ten minste enige uren per dag met zeer serieuze zaken mogen bezig houden, n.l. met de lectuur van de Latijnse dichter Virgilius. Ik deed dit samen met prof. van Selms, uit Pretoria en een landbouwingenieur, wiens naam mij helaas ontschoten is. Gelezen werden de Georgica van de grote Romeinse poëet Virgilius, de landgedichten (George betekent n.l. landman, boer) en wel het vierde boek, waarin de bijen ter sprake komen. Het kwam nu zeer goed uit, dat onze Wage- ninger, die via gymnasium-bèta de L.H.S. bereikt had, als speciaal studie onderwerp indertijd de moderne bijen teelt had gekozen. Daardoor kon hij hetgeen onze poëet over de nijvere bijen en hun gedoe ten beste gaf, ver gelijken met hetgeen thans over de bijenkorf en zijn bewoners bekend is. Dat gaf nog al eens opmerkelijke ver schillen, want Virgilius, of liever zijn berichtgevers, de Romeinse boeren, hadden sommige zaken wel goed op gemerkt, maar niet steeds juist geïn terpreteerd. Zo was de Koningin der bijen tot een Koning een Rex, gewor den, waaruit bleek, dat men zich om trent deze dame en haar dagelijkse bezigheden erg vergist had. Zo lazen we dan iedere morgen een uurtje uit één boek (de drommel mag weten, hoe dat exemplaar in het kamp verzeild was!). Prof. van Selms, die eigenlijk hoogleraar in de Semietische talen was, bleek zijn Latijn nog aller minst vergeten te zijn, en de landbouw- man zorgde voor bijenkundig commen taar, zodat ik van beide heren kon leren. Het was een genoegelijke onderbre king mijner tamelijk prozaïsche, laatste kampbezigheden, t.w. het doorspoelen van de kamp-W.C.'s, telkens als ze ge bruikt waren. Dit was een hygiënisch hoogst nuttige en nodige maatregel, want het kamp, een oude jeugdgevan genis, was opgepropt vol. We sliepen in drie lagen boven elkaar en de dok toren waren doodsbang voor het uit breken van vlektyfus. Die is Gode zij dank! gelukkig uitgebleven. Bo vendien moesten we uiterst zuinig met water zijn. De kranen liepen maar met een dun straaltje en we dienden er voor in de rij te staan. Heeft U zich wel eens met één blikje water van top tot teen gewassen? Het moest, dus het kon! Daarom werd voor het doorspoe len der hurk-W.C.'s enkel afvalwater uit de keuken gebruikt, dat ik daar van daan moest halen. Uiterste zuinigheid was ook bij dit vieze, grijze water ge boden. Zo lazen we dan elke morgen een paar dozijn regels fraaie Latijnse ver zen uit de Georgica, tot het bericht ons bereikte, dat de dagelijkse corvée- ploeg niet hoefde uit te rukken! Dit werd weldra gevolgd door het gerucht, daarop door het bericht der Japanse capitulatie. Wat een opgewonden blijd schap! Het was vrede! ledereen juich te, overal verscheen oranje! Het was afgelopen met het dagelijkse uurtje Georgica. De arme Virgilius raakte ge heel in het vergeetboek en ik heb in een 25 jaar niet meer naar de grote dichter omgekeken. Zo kan de Japanse krijgsgevangen schap de studie der klassieke letteren bevorderen en de bevrijding haar de nek omdraaien. Dr. H. J. de Graaf ORIGINEEL INDISCH POSTPAPIER 10 vel fijn postpapier, geillustreerd met 10 verschillende foto's uit Indonesië. Bijbehorende enveloppen, 2,50 plus 40 ct porto. Kleuren: lichtgrijs-licht- blauw-lichtrose-lichtgeel. Bij bestelling van 4 mapjes, geen porto. CORRESPONDENTIEKAARTEN met In dische vignetten (pentekeningen) 10 kaarten met 10 verschillende vignetten. Bijbehorende enveloppen. Kleuren lichtgrijs, wit, lichtgeel. 2,per mapje plus 40 ct porto. Een ideaal cadeautje, altijd bruikbaar, altijd welkom! Alleen bij Tong Tong, Pr. Mauritslaan 36, Den Haag. 1943: Luchtdoelkazerne in Bandung. Een van de nummers van de komen de "Musical Show" is het, voor de oor log zo bekende Amerikaanse liedje van het eenvoudige meneertje Jones die zijn pasgeboren zoon de voornamen "Franklin D. Roosevelt" geeft, omdat hij dan "cannot go wrong". Bij censuur door de jappentolk ver klaart deze dat het woord "Roosevelt" tida bagus is, en geschrapt moet wor den. Komt de show: iedereen in grote spanning wat de vocalist, de Australi sche Major Morris (later helaas bij een transport verdronken) zal zingen... En begeleid door de band van Berny Weller (ex-drummer van Jack Payne's dansorkest) zingt hij: "...how can he be a dud, or just stick in the mud when he's Franklin D. Whatshisname Jones"... donderend applaus! 1944: Tiende Bat in Batavia De Amerikaanse trompetter die de jappen-signalen moet blazen, heeft per missie gekregen om na de taptoe, als iedereen in bed ligt en de lichten uit gaan, enkele maten te spelen van een "old American folk song, that will make our boys happy and will make them feel less lonely". En terwijl iedereen ademloos ligt te luisteren, speelt hij, elke avond na het "lights out", de eerste maten van een erg bekend liedje, en het hele kamp neuriet mee, zachtjes, in bed: "A tisket, a tasket the little yellow bastard"... en ze voelen zich op dat moment werkelijk eventjes happy! 1945: "Landsop" (Landsopvoedings Gesticht in Ban dung) In een hokje, bewoond door artsen, ligt een dokter die zienderogen achter uit gaat in gezondheid, ledereen, en ook hijzelf, weet dat enkele maanden langer zonder medicijnen en goede be handeling een doodvonnis voor hem zullen betekenen. Dan komt, via de clandestiene radio, het opwindende bericht "dat er een nieuw soort bom op Japan is gevallen en dat verwacht wordt dat de oorlog nu in drie weken afgelopen zal zijn". Op dit, voor hem levens-reddende, bericht, komt de zieke arts moeizaam wat overeind, kijkt rond met zijn ma gere gezicht, en zegt: "Wat? Over drie weken weer aan het werk? Ik moet er niet aan denken!" H.M.C.P. 10

Tong Tong | 1970 | | pagina 10