Fonteijn Co - colliers „OPOFFERING EN MOED" EEN ONVERWACHTE DAAD VAN DE VIJAND 11 Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen (6 tot 100 gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud 22 Karaats verlovingsringen BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf 200,— de reiskosten voor één persoon geheel terug I I Krijgsgevangenkamp aan Sumatra's Westkust, tussen Moearo en Soeliki (waarschijnlijk); spoorwegaanleg, ver lengde van railbaan van Pakanbaru in westelijke richting naar Soeliki ten noorden van Pajakoemboeh. Gebeurtenis: omstreeks 1944; Onze Held: Milicien Matroos K.M. Timmer mans) Sr. Persoonlijk ken ik het slachtoffer niet, later vernam ik, dat hij Spangen berg heette. Ondergetekende geeft hierbij een oog-getuigeverslag. 't Is welbekend, dat in de regen moesson in Sumatra alle grote rivieren geweldig kunnen "spoken". Op een jasmi-dag vroeg in de morgen, liet de Jappen-kommandant van b.g. kamp "Aantreden" blazen. Hierna moest de werkende groep, een paar honderd man sterk met enkele hantjous uitrukken, die ons in de richting brachten van één der houten spoorbruggen, niet ver van ons kamp gelegen welke door de snelle stroom en het woeste water ernstig werd bedreigd. Hoogstwaarschijnlijk was deze rivier de S. Mahat, een zij tak van de bovenloop van de S. Kam- par-Kanan. Werkopdracht luidde: "Alle meege sleurde boomstammen, struiken, kada vers van verschillende diersoorten e.d. welke de normale doorstroming belet ten, moeten verwijderd worden". Voorzover ik me herinneren kon, had de brug verscheidene overspanningen en was van de nodige pijlers voorzien; aan al deze pijlers bleef al het bandjir materiaal hangen waardoor een zware druk werd uitgeoefend op de hele con structie van de houten brug. Dit was een zeer gevaarlijke opdracht; over en weer waarschuwden onze jongens el kaar voorzichtig te zijn en steeds goe de houvast te zoeken aan de pijlers. Het aantal werkers werd verdeeld over het aantal der pijlers. Ikzelf kreeg de opdracht, midden, bovenop de spoor brug te staan en uit te kijken dat er geen knik in de lengterichting van de brug zou komen; in het bevestigend geval, direct rapporteren. Het levens gevaarlijke werk ving aan; alles liep mee en meer en meer stammen en stronken dat door handenwerk verricht moest worden, werden met de woes te stroom meegesleurd nadat deze werden vrijgemaakt van de pijlers. Als uitkijk boven op de brug, welke over zijn gehele lengte aan het trillen en sidderen was vanwege de zware wa terdruk zat ik ook even te denken hoe ik moest handelen als plotseling de 2 pijlers waartussen ik me bevond 't begaven... Tot lunchtijd werd veel werk verricht door onze jongens, maar het waterpeil steeg vervaarlijk, je werd er echt angstig van, hoor! Na lunchtijd, weer aan de arbeid tot ongeveer tegen 3 uur 's middags iemand schreeuwde: "Help, iemand is door het water mee gesleurd". Ja, hoor, van mijn plaats uit zag ik een persoon die mee werd ge voerd door de woeste stroom. Meer dan een dozijn moedige zwemmers be gaven zich te water om te proberen bij het slachtoffer te komen, maar na een tijdje moesten zij het opgeven, want hun pogingen werden bemoeilijkt door de gevaarlijke slingerende boom stammen waardoor zij omringd werden. Eén voor één moesten deze moedige zwemmers weer aan de wal. Van mijn verhoogde uitkijkpost zag ik dat het slachtoffer trachtte zijn aanwezigheid bekend te maken door zijn armen naar boven te steken, hij zal vanzelfspre kend duizenden doodsangsten uitge staan moeten hebben in die ogenblik ken. Op het moment dat de afstand tus sen de drenkeling en de brug naar mijn schatting ongeveer 500 meter zou kunnen zijn, ging iemand het water in, het bleek Miliciën Matroos b.d. Kon. Marine Timmerman(s) die enkele we ken tevoren zijn jongere broer in het zelfde kamp had verloren nadat laatst genoemde een aanval van malaria had moeten doorstaan. In snelle slagen en volgens mij, niet lettende op de moor dende boomstammen om hem heen, bereikte mijn moedige vriend, zonder enig letsel het slachtoffer en bracht hem veilig aan wal met behulp van meelopende helpers aan de kant. Ik vraag me nog steeds af of deze moedige, geweldige en opofferende daad van Timmerman(s) wel ééns be loond is geweest en of de Ned. Kamp commandant dit gebeuren genoteerd heeft en aan Hogere Instanties heeft doorgegeven. Misschien kreeg Timmer man^) ook maar een "Oorlogsherinne- rings-Kruis". Een vrij zonderlinge gebeurtenis die aan deze bandjirgeschiedenis vooraf ging en niet veel burgelijke- of krijgs gevangenen hebben meegemaakt tij dens de Jap. bezetting. In één van de vorige kampen werd wederom op een jasmy-dag" aantreden geblazen. Nadat iedereen present was, luidde het bevel: "Marine-lui, uittre den". Ik dacht bij mezelf, wat gaat er nou weer gebeuren? Ondergetekende was bij "Oproep in werkelijke Dienst" Landstorm Matroos (Jan Puppus, dus) b.d. Kon. Marine, dus trad ik ook uit het gelid. Dan moest "Het Groepje", volgens mij niet meer dan 25 man, aantreden bij een verhoging, waarop een paar Jap. officieren. Eén der Hoofd officieren deed een stap of twee voor waarts in de richting van onze groep, ging in de houding staan en bracht de Jap. Militaire groet aan de stomver baasde "aantreders" en zei hierna met een vrij harde stem iets in het Japans, wat we niet verstonden. Een zeer korte plechtigheid in Sumatra's jungle. De vertaling "In Dutch" van de speech werd door een Ned. vertolker doorgegeven aan de massa en luidde als volgt: "Ik groet U dappere mensen van de Koninklijke Nederlandse Marine" H. M. Hamar de la Brethonière

Tong Tong | 1970 | | pagina 11