3ndië JACHTKOSTEN VROEGER Welke krant je ook neemt, je treft wel ergens een bericht aan over de landen, die nu op de kaart staan aan gegeven met de namen: Laos, Cam bodja, Noord- en Zuid-Vietnam. Nooit zijn dat prettige berichten. Het gaat altijd over oorlog, ik raad U dan ook niet aan er heen te gaan om er te jagen. Het zou wel eens kunnen zijn dat U de gejaagde was, inplaats van de jager! Niet zozeer om Uzelf, dan wel om in het bezit te komen van Uw kostbare vuurwapen. Zoals U weet zijn vuurwapens in het Verre Oosten nog steeds zeer gewilde artikelen. Dat voormalige Frans-Indo China kon met Sumatra en sommige streken van Centraal-Afrika gerekend worden tot de meest schitterende gebieden voor wat betreft de rijkdom aan wild. Als U daar iets over wilt weten, dan raad ik U aan het boek te lezen geschreven door William Bazé. Het heet: "Tijgers, tijgers!" Voor de jager een geweldig boek! Een pakkend verhaal, ongekun steld verteld en volkomen echt. Deze William Bazé werd in 1899 in Saigon geboren, jaagde vanaf zijn 16e jaar en ging daarmee door tot aan de Japanse oorlog. In de loop der jaren schoot hij 's werelds mooiste wildsoor ten, waaronder veel "Heren der Wilder nis" (Ong Cop Heer Tijger) en pan ters. Nu zal er ginds niet veel gejaagd worden. Er woedt een bloedige strijd. Hoe zou het gesteld zijn met de wild stand? Af en toe lees je in een krant, dat een gewonde Amerikaanse soldaat op het slagveld zou zijn weggesleept door een tijger. Dorpen worden door vliegtuigen aangevallen, de bevolking vlucht, komt niet meer terug, het vee (koeien, karbouwen, geiten) waar nu niemand meer naar omkijkt, doolt er gens in de jungle rond en valt ten prooi aan de "Heer der Wildernis", de on verbiddelijke koningstijger. Vroeger konden ook wij daar op jacht gaan. In 1939 werd de mogelijk heid geboden je 14-daags verlof in Frans-Indo China door te brengen om te jagen op groot wild. De Koninklijke Nederlands Indische Luchtvaart Maat schappij N.V. (KNILM) vertrok iedere dinsdagmorgen om 8 uur van Batavia en vloog via Palembang en Singapore naar Saigon, waar om ongeveer half 5 'smiddags werd geland. Woensdag morgen om half zeven werd terug gevlogen en je was om 5 uur in Ba tavia. Het passagebedrag bedroeg voor een enkele reis Batavia-Saigon N.I.GId. 225,en voor een retour N.I.GId. 382,—. Wapens en munitie konden door de KNILM worden vervoerd, mits zodanig verpakt dat de veiligheid van vliegtuig, bemanning, passagiers en lading wac gewaarborgd. Wat is er nog meer te vermelden? 0 ja, de kosten van de jachtacte. Een toeristen-jachtvergunning kostte 80 piasters (N.I.GId. 40,en het was toegestaan om gladloopgeweren en jachtbuksen mee te nemen, met voor ieder wapen maar liefst 200 (Twee honderd) scherpe patronen. De invoer vergunning kon binnen 24 uur worden uitgereikt, maar je moest wel de (kapi tale) waarborgsom storten van 50 pias ters (N.I.GId. 25,Dit bedrag kreeg je weer terug bij het verlaten van het land. En wat kon je nu allemaal wel schie ten op zo'n jachtacte van 40 Neder lands-Indische guldens? Hier is het lijstje heren jagers en hou je s.v.p. goed vast, want nu komt het: 2 (twee) olifanten, 1 (een) badak (rhinoceros), 5 (vijf) gaurs (sladangs) 6 (zes) bantengs 4 (vier) karbouwen (waterbuffels). Voor al het andere wild was géén limiet gesteld! Het andere wild, DUS: Tijgers, Panters, Herten, Kidangs, Dwergherten, Tjelengs, Krokodillen, Pauwen, Boskippen, Wilde eenden, Duiven, Enzovoorts... Voor 40 piek! Je moet er niet aan denken! Nu weet ik wel, dat bij die veertig gulden nog moet worden opgeteld de reis- en verblijfkosten, de assurantie, de transportkosten ter plaatse (auto- en truckhuur, benzine, olie, banden), voorts moeten ook de dragers be taald worden, de drijvers, de gidsen, de villers, etc. meer en dat de gulden DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO AIMANTÉ MAGNETISCHE ARMBANDEN Stevige uitvoering. Intercontinental Agencies c.v. Stadhoudersplantsoen 140 Den Haag - Tel. 070-39 01 65 DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO van 30 jaar geleden een andere waar de had dan de huidige weet ik ook, maar al met al was het toch maar een schimmetje hoor! 14 Dagen weg van je werk. Met een stel goede vrienden twee weken jagen in een jachtparadijs... Weet je wat we doen luitjes? We gaan sparen! En als het weer goed wordt daarzo in Laos, Cambodja en Vietnam (en daar twijfel ik geen mo ment aan), dan pakken we een batterij vuurspuwers, bestaande uit: a) Een "Over and Under" 12 of drie ling 2 x 12 plus 9,3 x 74, b) Een 8 x 64, c) Een .375 H and H Magnum, d) Een goede Tjies... (lijkt U dat wat?) ...en we gaan er op los! Hajemee njo? G. H. Bartman Straks is dit boek uitverkocht en dan heeft U spijt! f 6,25 0,45 porto. Kent gij dat land, waar de zon fel schijnt En langzaam aan de kim verdwijnt? Waar de zon het gras verschroeit. Maar waar de fijne mangga bloeit. Waar men vaak naar koelte snakt En ge slechts afkoelt in de nacht Ziet ge de wazige kleuren in de morgen, Waarin men uren geniet, veilig geborgen? Weet ge wie daar sleten hun mooiste jaren? Waar vrouwen in liefde kinderen baarden? Wij leefden in dat land, zo wonderschoon, 't Hechte Indië; 't lijkt nu een droom. Door duizenden wordt dat verlies betreurd; Dat heerlijke land, waar de Kemoening geurt. Hoe hebben in een zwoele tropennacht, Wij intens genoten van schaduw-pracht. Wij zijn de Oudstrijders van dat land! Ons nageslacht houdt er nu nog stand Wij zullen dat land in onze herinnering bewaren. Waar wij liefde, vreugde, gastvrijheid vergaarden. Wij zullen de "Gordel van Smaragd" nooit vergeten. Waar onze mooiste jaren werden aaneengeregen, En waar onze kinderen beleefden hun zorgeloze jeugd. En wij allen kenden: Vrede, Vrijheid en Vreugd. A. C. Helder v. Kappen 17

Tong Tong | 1970 | | pagina 17