De kinder-vakantie-kolonie ker, bestond het personeel uit vier leidsters, later zes, met de roepnaam Zuster en twee dames resp. voor de linnenkamer en de keuken, beiden reeds vooruit gezonden, om alvast or de op zaken te stellen. Op de 1ste juni vertrok een speciale K.V.K.-trein van het station Koningsplein, onder veel belangstelling van de kant van ouders en/of familieleden en van sym pathisanten. In Depok en Buitenzorg werd gestopt om de daar wonende kin deren op te nemen, waarna het in één ruk doorging naar Soekaboemi. De eerste handelingen in het Tehuis waren het verstrekken van kleding (hemdjes en hansoppen), handdoeken, tandenborstels en zeep, het bad en de maaltijd. De andere dag kwam de me dische dienst voor nader onderzoek en werd het gewicht van de kinderen ge noteerd. De dagindeling was als volgt: Om half zeven 's morgens zaten de kinderen al in de eetzaal achter een beker warme chocolademelk en twee kleine kadetjes: Een evenement was elke ochtend weer, wanneer Mevrouw Kooijker (in kimono) door het middenpad tussen de lange tafels liep, met een groot dien blad volgéstapeld met broodkorsten, afgesneden van de broden, die voor het ontbijt bestemd waren. Alle vingers gingen omhoog, terwijl het "Strr! Strr!" geroep (afkorting van Zuster) van alle kanten opklonk, want eten kónden zij en met zichtbaar genoegen vervulde de directrice elke dag opnieuw deze ceremonie. Om acht uur was het ontbijt van boterhammen met kaas, worst of ham en een beker melk, in de vroege och tenduren klaargemaakt door de Zus ters, die beurtelings met tweeën "och tenddienst" hadden. Om tien uur ging de bel voor "extra melk", waarop bijna alle kinderen "geabonneerd" waren. Om elf uur werd er geluid voor het bad. De badkamers bestonden uit twee door een muur gescheiden lange ruim ten, die zo ingericht waren, dat er 15 tot 20 kinderen tegelijk, ieder onder een kraan (pantjoran) konden staan. Er buiten hanteerde een Zuster de hoofdkraan en onder de commando's: "nat maken!... inzepen!... afspoelen!... afdrogen!" voltrok zich in de kortst mogelijke tijd het badproces. Om twaalf uur de bel voor het mid dagmaal: rijst, vlees en groente. Voordat de kinderen mochten aanval len, gebood Mevr. Kooijker met een stentorstem, tegen al het rumoer in: "Stil-te!hetgeen zij vergezeld deed gaan van een denderende klap met een stok op een daarvoor bestemde ste vige tafel. Wonderlijk, zoals zij in staat was, om zo'n grote groep lawaaierige kinderen abrupt stil te krijgen. Maar er ging ook gezag van haar uit, een robuuste figuur met een vriendelijk, maar toch wilskrachtig gezicht, waarin twee stralende blauwgrijze ogen. Tijdens de stilte, gelegenheid tot ge- De enorme waringin aan de grote speelweide, onrergeetlijk centrum van jaren zorgeloosheid in Soekaboemi. Batavianen van weleer zullen zich vaag iets herinneren van deze Stich ting, hoewel ik ervan overtuigd ben, dat maar weinigen iets meer ervan af weten, dan dat het een liefdadigheids instelling was. In Batavia werd er periodiek gecol lecteerd voor de K.V.K.met name tij dens feestelijke gelegenheden zoals b.v. de Pasar Gambir. Behalve de op brengst van de collecten, stond ook de hulp van particulieren de Stichting ten dienste, n.l. in de vorm van levens middelen-zendingen. Het "Koloniehuis" was een permanente vestiging in Soe kaboemi, naar ik mij herinneren kan, aan de Salabintanaweg. Om bij de ingang te komen, moest men de oprijlaan van het hotel "Sala- bintana" gedeeltelijk volgen, maar van af de grote weg had men het volle gezicht op de grote speelweide, waar 18 een waringinboom domineerde, terwijl de achtergrond gevormd werd door het Hoofdgebouw, waarin de speelzaal on dergebracht was. Aan de zijkant en verder naar achteren stonden de an dere gebouwen, resp. een paar woon vertrekken, de ziekenzaal, de slaapza len en de eetzaal. In de jaren '27, '28, '29 en '30 heb ik het voorecht gehad om gedurende de "grote vakantie" als leidster met de K.V.K. mee te gaan. Op bepaalde scho len, meestal op de z.g. Tweede Euro pese scholen in Batavia, Depok en Buitenzorg werd door een schoolarts een selectie toegepast, waardoor in to taal honderd bleekneusjes in aanmer king kwamen voor een verblijf van der tig dagen in Soekaboemi. Later, na de bouw van twee extra slaapzalen voor de kleineren, liep dit aantal op tot 150. Naast de directrice, Mevrouw Kooij-

Tong Tong | 1970 | | pagina 18