HERINNERINGEN AAN 15 AUGUSTUS v. Seventer Het personeel: le rij van rechts naar links: Zr. Elly de Colonne, Mevrouw Kooijker (in 1930 de scheidende directrice, na een verbon denheid van minstens 20 jr met de Stichting), Mevr. Moordam Zr. Gonnie Ran; 2de rij van r. naar l.: Corry v. Groddeck, Mevr. Wichers Mevr. Meyer; 3de rij van r. naar I.: Jeanne Maas, Beppie de l'Annooy, Bettie Keasberry bed, waarna een orkaan van geluid losbarstte door het driftige getikkel van bestek op de geëmailleerde borden. Om één uur het middagslaapje tot de bel van drieeën, waarna de kinderen in de eetzaal een beker thee met een koekje konden halen of een ander lek kertje. Om half zes werd er verzamelen geblazen in de grote speelzaal, waar de woelwaters op allerhande wijzen werden bezig gehouden. Om zes uur het avondeten (rijst of hutspot), daarna tanden poetsen, voeten wassen en naar bed. Om zeven uur, het liep meestal even uit, was het stil in de kolonie en kon den de Zusters, na een inspectie door de slaapzalen, gezelligheid zoeken bij elkaar op de kamer of elders. Tussen de vastgestelde uren van eten en slapen konden de kinderen naar hartelust spelen, draven en ravot ten op het grote speelplein, of maakten met een paar "Strr's" een fikse wande ling. De plaatselijke instanties lieten zich niet onbetuigd en zorgden dikwijls voor tractaties voor de kinderen, terwijl ook de bioscoop speciale kolonie-mid dagen reserveerde. Op het midden van de maand be gonnen de repetities voor het af scheidsfeest: toneelstukjes, voordrach ten en samenzang. Voor het feest zelf werden uitnodigingen verzonden naar bepaalde leden van de Soekaboemiese burgerij en dat gaf altijd een zeker ca- chet aan de avond. Nog één dag om te bekomen, bij welke gelegenheid de kinderen ander maal gewogen werden, zoals elk jaar weer met verbazingwekkende resulta ten. Op de 30ste juni de uittocht. Ter wijl er in het begin dikwijls heimwee- tranen gestort werden om "thuis", werd er op de laatste dag hartbrekend ge snikt om het afscheid. Rakkers waren erbij, maar wij zagen hen vol weemoed gaan, eerst in Buitenzorg, dan in De- pok en tenslotte In Batavia. Een maand van zorgeloos en blij leven was voorbij. H. J. Haccou-Ran Hoewel ik liever zo weinig mogelijk terugdenk aan mijn kamptijd in de burger-interneringskampen op Suma tra's Oostkust vanaf maart 1942 tot begin oktober 1945 kan ik de datum 15 augustus nimmer vergeten. Het laatste kamp waarin ik verbleef was dat te Si Renggo-Renggo bij Ran- tau Prapat S.O.K. Ik was ingedeeld bij een werkploeg die dagelijks buiten het kamp werkzaamheden moest verrich ten. Op 15 augustus, het kan echter ook wel één of twee dagen voordien zijn geweest, keerden wij in de middag naar het kamp terug. Er dreigde een onweder, de lucht was bijna gitzwart. Wij liepen twee aan twee tussen de rails van een lorrybaan, behorende bij de onderneming aldaar toen het on weder plotseling met een hevige klap losbarstte, ledereen schrok, doch we liepen zo snel mogelijk door om voor de regenbui zou losbreken binnen te zijn. Ik zei, "We liepen zo spoedig moge lijk door". Echter één van de ploeg- makkers liep niet meer, hij lag tussen de rails, dood, getroffen door de eerste bliksemslag van dit onweder. Op de middag toen ons bekend was, dat de Jappen zich overgegeven had den vlogen geallieerde vliegtuigen laag over het kamp. Een geweldige vreugde, dat kunt U zich indenken. Gejuich, ge joel, gezang, we waren uitgelaten van vreugde. Voor één der kampgenoten was het echter te veel. Een oudere man, had deze emotie niet kunnen ver werken. Hij had in een stoel naar het overvliegen der toestellen zitten kijken, niemand lette op hem, tot even later bleek, dat een hartaandoening een ein de aan zijn leven had gemaakt. Deze 2 gevallen komen steeds op 15 augustus in mijn gedachten. Hoe tragisch voor deze twee kampge noten, één niet ouder dan een jaar of 35, de ander diep in de zestig. Dat hadden zij toch niet verdiend om na 31/2 jaar ontberingen in diverse kampen te hebben medegemaakt bij de bevrij ding op zulk een wijze uit het leven te worden weggerukt. t: HELDERZIENDE geeft consult, ook schriftelijk. Spreekuren, werkdagen van 10 tot 20 uur. Iedere vrijdagavond Psychometri sche séance; aanvang 20 uur. Theo Scheffer, Psychometrist. van Beveringkstr. 157, Den Haag, Tel. 070-55 92 84 Overzicht over de grote eetzaal, toen "Strr" Elly de Calonne jarig was. Vooraan rechts in de versierde stoel. 19

Tong Tong | 1970 | | pagina 19