ZIJ EN WIJ Mei NECTAR - essence: Een plaatje om lang te beu/aren en telkens vergelijkend tevoorschijn te halen als we over de Gordel van Smaragd praten. Om goed doordrongen te raken van de letterlijk onafzienbare reeks wonderbare variaties in geografie, flora, fauna, folklore, talen en dialecten, en maikanan. Indonesië is echt een land, zó enorm groot dat geen enkele Indonesiër of Indischman het helemaal kent. Het is méér dan Amerika een land van Onbegrensde Mogelijkheden. Dezer dagen las ik in een Belgisch blad het volgende: Tussen Hasselt en Maaseik, vlakbij Zwartberg, ligt Niel-bij-As. Een klei ne Belgische gemeente met vijftien honderd inwoners, die klaarblijkelijk van vernieuwing houdt: in 1960 moest het gemeentehuis, in mei 1969 de kerk eraan geloven. Het verenigingsleven tiert welig te Niel: we vinden er een plaatselijke ACV-afdeling, een Bieënbond, een Bij-de-Haard-gilde (twee onderafde lingen:: Beter Bewegen en de Jonge Gezinnen-aktie), een Boerengilde, een Bond der Gepensioneerden, een Bond van Grote en Jonge Gezinnen, een Bond voor Veeziektenbestrijding, een Bureel van de Grot, een Tuin- bouwkring, een Chirojeugd, een Da- vidsfonds, een Duivenbond, een Ka tholieke Landelijke Jeugd (onderver deling: De Madeliefjes), een Kerk- en-Wereldbond, een Parochieraad, een Rijvereniging, een Rood Kruis- afdeling, een Schuttersgilde, een Zangkoor Singhet Scone, een Sport- kring-Niel, een toneelvereniging Tijl en Nele en ten slotte nog een Wan delclub met als slogan: "Houdt de geest fris, de buikjes dun en de be nen fit". De Nielenaren weten derhalve wel hoe zij hun vrije tijd kunnen door brengen. Het cumuleren zit hen mis schien van oudsher in het bloed: in 1726 was een zekere A. Dellecom- mine naast pastoor van de parochie, ook nog landbouwer en gemeente secretaris... Pas als we van zulke typische Euro pese feiten kennis nemen, realiseren we ons met verdriet wat aan de In dische gemeenschap (zowel in het ou de Indië als nu in Holland) falikant ont breekt: actief gemeenschapsgevoel. Het verlangen om naast het normale werk en de privé ontspanning zich dienstbaar te maken aan de gemeen schap op welke andere wijze ook waar de Overheid geen aandacht, geen geld of geen talent voor heeft. Nederland heeft geen tijd, geen geld en geen ervaring om op gepaste wijze ons roemrijke Indische verleden te ge denken in monumenten, musea, studie genootschappen, beurzen, enz. enz. enz. DUS moet de Indische burgerij het doen. Maar helaas, zelfs de "as- similanten" missen het normale Euro pese burgerlijke verantwoordelijkheids gevoel om op dit terrein actief op te treden. We blijven in kleine familie of vrien denkringetjes thuis, schelden op de so cialisten (terwijl ALLE andere politieke groeperingen op dit punt óók in ge breke zijn), zoeken in allerlei ware (én onware) roddelarijtjes de schuld bij on ze medeburgers en gaan daarvoor zelfs zó ver in het verleden terug, dat zelfs de levende herinnering aan Grote In- dischgasten die wij gekend hebben ont aardt in een continue kwaadsprekerij en wij geen één Indischman kennen waar wij met trots aan terug denken. D.w.z.: niet met de mond, maar met een plaquette, een gedenksteen een gedenkboek. Er hadden hier clubs met archieven moeten bestaan van b.v. het IEV (orga nen, rapporten, knipsels, brieven), van de planterswereld, het officierscorps, kampgenoten van één kamp, de sport, enz. enz., kortom alles wat in ons leven in Indië inhoud had BUITEN het routine werk en het routineleven. Maar pas als men probeert meeliggers te vinden voor zo'n streven, stuit men al gauw op "argumenten" als: geen tijd, geen geld, toenggoe mati, enz. enz. en een eindeloos gebabbel over vele gebreken van onze saudara's van voor de oorlog. Zelfs waar al dat geroddel waar is, kennen wij geen enkele andere samen leving in Europa die niet hetzelfde fou- tenpatroon heeft als de Indische bur gerij had. Maar daar is de wil het GOEDE te doen voortleven, terwijl bij ons schijnbaar geen inzicht bestaat in wat wérkelijk goed was, zó begraaft men zich in andermans (dus ook eigen) fouten. Wie is hier werkelijk schuldig aan zulke verzaking van burgerlijk plichts gevoel? Niemand, ledereen wijst over zijn schouder. Veel van die duimen wij zen naar Tjalie, omdat Tjalie vele fou ten heeft begaan en vele tekortkomin gen heeft. Elke eerste beste roddelaar is beter dan Tjalie. Maar waarom heeft deze dan geen vinger uitgestoken? Se- bab kurang kuasa...geen schrijftalent, geen organisatietalent, geen geld, enz. enz. enz. Wat jammer, ja? EEN AARDIG BOEKJE! "Nederlands-lndië in oude ansichten" Door Dr. H. J. de Graaf. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 17,90 incl. porto. maakt U voordelig Uw tamarinde- en rozen- stroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier of rechtstreeks aan ZibermMcdMU Dm Haag 1885 pbarm- fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Goudm Medaille Dn Haag 1913 Wagenstraat 129 Den Haag. oecePONeeno 20

Tong Tong | 1970 | | pagina 20