"INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. Gelukt dit echter niet, dan zullen wij zeer tot onzen spijt genoodzaakt zijn, de "Kamp-Krant" een eenvoudiger aan zien te geven. Intusschen houden wij ons aanbevo len voor elke suggestie, die kan bijdra gen tot verbetering van onze stencils - of nog beter: nieuw materiaal! K.K. Tmi. '42 JAN HEEFT VERDRIET Zijn molèh-tabak rookt-ie-niet. Zijn koppie Aroma raakt 'm niet. Zijn Ketjap Banteng smaakt 'm niet. Zijn sobat kras genaakt 'm niet. En naar een wandeling haakt-ie niet Die Jan heeft toch zoo'n groot verdriet. Wat heeft hij dan Waar houdt hij van....? "Hij wil naar huis" en anders niet! Guus Des K.K. Tmi '42 KAWATPRIKKELS Rondom het lyceum van leerstellig heid en practisch vernuft rijzen de kof- fietentjes als paddestoelen. Dit bewijst de dorst naar kennis van de kampbewoners. Huib Neumann K.K. Tmi. '42 Wij kampen voor: MOED EN VERTROUWEN Het is niet de moed, betoond op het gevechtsveld, welke wij op het oog hebben. Deze toch steunt veelal op bra voure, welke het persoonlijk gevaar voor het individu niet of sterk vermin derd doet gevoelen. Wij bedoelen den moed, noodig om levensomstandigheden waarop wij niet zijn ingesteld, te aanvaarden. De moed om zich bewust in een maalstroom te werpen, wetend dat men voor de keuze staat: springen of er in gesleurd te worden. Deze moed vindt zijn oorsprong in vertrouwen. Vertrouwen in eigen kracht, voor den religieus denkenden mensch geruggesteund doorzijn geloof. Want wij weten één ding zeker: de maatschappij welke wij voor den oor log gekend hebben keert nooit in een zelfden vorm terug. Er is zooveel ver nietigd, zooveel omgeworpen en uit- eengescheurd, dat al wat ons vroeger vastheid gaf en levensrichting, volko men verdwenen is. Wat ons in plaats daarvan wacht, wij weten het niet. En niemand kan ons daaromtrent iets me- dedeelen. In al dit onbekende moeten wij den sprong wagen. Wachten wij tot wij van ons laatste steunpunt afgescheurd wor den, dan komen wij daar wellicht op ons hoofd neer, met alle nare gevolgen van dien! En voor dezen sprong - men spreekt ook wel van "heroriëntatie" - is de moed noodzakelijk, waarvan wij spra ken. Moed, gebaseerd op vertrouwen, welk vertrouwen steunt op een sterke overtuiging. Deze overtuiging kan men thans - in deze periode! - grondvesten door eerlijke overdenking. K.K. Tmi. '42 HOUTSKOOLGAS Een Chinees atelier te Batavia heeft, naar de "Tjahaja" meldt, een installatie vervaardigd voor het gebruik van houts- koolgas door benzine- of dieselmoto ren. Een proef met een Chevrolet-bus gaf een maximum-snelheid van 70 a 80 km. per uur. Het houtskoolverbruik is ƒ1. 1.20 per 100 kilometer. De mensch sterft niet eenmaal. De mensch sterft voortdurend en eiken dag sterft hij meer! Bouw een toren van den geest, in dien toren een klok der vergankelijk heid en beitel onder die klok: "Het is later, dan ik denk." Elk blaadje dat van den boom afdwar- relt, laat ons een stukje hemel méér zien. Huib Neuman K.K. Tmi. 12-8-'42. DE KUNSTACADEMIE Zooals wij eerder reeds meldden, hebben zich onder leiding van drs. H. Neumann in het kamp eenige krijgsge vangenen in dienst der muzen gesteld. Wij bedoelen de kunstbeoefening. Dit is een zeer prijzenswaardig initiatief, al ware het alleen omdat daardoor 'n be zigheid is geschapen voor geest en li chaam welke het gevolg is van eigen drang. Hulde daarom aan degenen, die hun tijd en arbeid geven aan het leiden van de kunstacademie. Deze academie heeft intusschen zich al sterk genoeg ontwikkeld om twee "sessies" te geven. Twee avonden, waarop het werk, dat het best geslaagd wordt geoordeeld werd getoond aan een groep kampbewoners van wie groote belangstelling ervoor wordt ver wacht. Wij hebben voorbeelden gehad van zang (eigen compositie, sterk on der den invloed van gewijde muziek), dichtkunst, teekenkunst (als het mate riaal ervoor is gearriveerd, hoopt men ook op schilderwerk) prozakunst, de clamatie en dansstudie. De teekenaars deden tot dusverre nog het sterkst van zich spreken met hun werk. Wij willen ons oordeel over een en ander - in verband met de beperkte plaatsruimte - op andere tijden geven. Hier zij alleen nog medegedeeld, dat het streven van de kunstacademie - naar verklaring van drs. H. Neumann - is gericht op het ontstaan van een ei gen Indo-Europeesche kunst en dat haar werk daarom groote belangstelling verdient. Noot van de Redactie van Tong Tong. Later, toen contingenten van andere kampen bleven binnenstromen en veel gevangenen uit het Indo-kamp (4de en 9de) op transport gingen, verdween het typische Indo-kenmerk van het kamp, meer en meer en werd de kunstacade mie van Huib Neumann totaal aan kant gezet. De nieuwe academie werd zeker "djempoller" doordat vele Hollandse letterkundigen, kunstenaars en weten schapsmensen van reputatie er gezag gingen voeren, maar het vrije en spon tane Indische karakter ging verloren alsmede de hele "school" van leer lingen. Maar weing mensen beseften, welk groot verlies daarmee de Indo gemeenschap heeft geleden. K.K. Tmi. '42 INSPECTIE Hedenmiddag had door een Japansch kolonel van den generalen staf een inspectie plaats van ons kamp. Na enkele uren in de zon te hebben doorgebracht en ons middagmaal iets later dan gewoonlijk te hebben veror berd, kunnen wij U echter mededeelen, dat naar het oordeel van den Japan- schen kampcommandant deze inspec tie zeer bevredigend verliep. Ex 4de en 9de Batters! Als U speciale herinneringen hebt aan dit kamp, schrijf ze ons. Dit brokje historie mag niet verloren gaan! 15 AUGUSTUS REÜNIE IN ZUID AFRIKA De ex-Nederlandse-vrijwilligers, die indertijd uit Zuid-Afrika naar Indië over kwamen, om onze strijdkrachten aldaar te versterken, hebben het plan opge vat om op 15 aug. '70 een reünie te houden. Deze zal de vorm aannemen van een rijsttafel in de Nederlandse club te Johannesburg. Velen heeft men uit het oog verloren, sommigen hebben Zuid-Afrika verlaten anderen zijn overleden. Toch hoopt men met een 30-tal reünisten een ge zellige avond te hebben. ABONNEES AMERIKA Tong Tong niet ontvangen of beschadigd en U wilt gauw een ander exemplaar? Bij Roy Stee- vensz, 11543 Buell str., Santa Fe Springs, California 90670 kunt U er om vragen. Naar Den Haag schrijven duurt te lang! Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) 5

Tong Tong | 1970 | | pagina 5