'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Het Tjidengkamp en de Bevrijding Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kanvoor u de oplossing zijn. WAT ER AAN VOORAF GING Hoe kwam die bevrijding ook al weer? Wij waren in Tjideng, een heel slecht kamp, ons werd op 15 augustus niet verteld, dat de oorlog afgelopen was. Er gingen geruchten. En het eten werd beter. Bestond het tot dan toe uit een hap rijst met een eetlepel ge kookte waterleliestelen, nu werd de portie aangevuld met een eetlepel kat jang idjoe, of een stuk tempé, wat fruit. Dat gaf te denken. In ons huis staken we de koppen bij elkaar. Eén had wat oranjelint. We maakten er strikjes van, speldden ze op en gingen de straat op. We werden niet geslagen! Dus, concludeerden we, we zijn echt vrij. Ik werd brutaal. Ergens stond een grote houten paal, niet erg stevig in de grond. Met blote handen groef ik hem uit. Een Jap zag me bezig, zei er niets van. Ik sleepte de paal naar huis. Brandhout! We konden water koken. De een had nog koffie, een ander wat thee. Ineens mochten we schrijven naar onze mannen en er kwamen kaarten binnen van hen. Maar ook doodsbe richten stroomden het kamp in. Dat was vreselijk! Wie jaren niets had ge hoord, was toch blijven hopen. En nu viel ineens de klap. We mochten het kamp niet uit. Wel begonnen bezoekers te komen. Een bestuursassistent, die in Ambon onder mijn man had gediend, kwam kijken of we nog leefden. De volgende dag kwam mevrouw met een rantang. Erwtensoep en croquetjes! Heerlijk voedzaam en vet. Ze bleef genietend kijken hoe we aten, en uit beleefdheid deden we ons best, wetend wat de gevolgen voor ons zouden zijn. Wat zijn we ziek geweest; onze magen ver droegen nog geen gewone kost. En nog steeds geen officieel bevrij- dingsbericht. Indonesiërs begonnen langs de heg te komen. Ruilhandel tierde welig! Zo werd onze bevrijding geen lich tend ogenblik, geen buiten ons zelf treden van vreugde. Toen eindelijk, veel later, onze vlag in Tjideng gehe sen werd, waren we wel ontroerd, maar het was geen overgang van gevangen schap naar vrijheid. We waren langzaam naar de vrijheid geleid, en we noemden' het "uitgestel de blijdschap". Jammer, we hadden het zo moeilijk gehad. Een felle vreugde hadden we best verdiend. A. Mol - Lips Tjideng kamp, Batavia CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsule®, Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 3,90 per kuur. Ja, 15 augustus, wie zou die dag ooit kunnen vergeten? Maar voor velen is die dag toch te laat gekomen. Het was op een zondag in juni, een stralende morgen in Kamp 6 Ambara- wa. Veel geruchten deden al dagen de ronde. "Onze bevrijders zijn al op Java geland", heette het. Er waren zelfs mensen, die beweerden 's nachts ka nongebulder te hebben gehoord. Hoop begon in aller harten te leven. Zelfs de ergste oedeem patiënten knapten er wat van op. "Of u even bij de wacht wil komen", kwam een meisje zeggen. Op weg naar de voorzijde van ons kamp, hoor den we opeens een vreemd geronk boven onze hoofden. Het was niet het zwakke geluid van de kleine Japanse machines, die we "naaimachines" noemden. Neen, het was het zware ge brom van een groot vliegtuig. Het kwam nader en nader. Wat kon het wezen? We keken omhoog... Daar over de bergen naderde het. Een groot en zwaar vliegtuig. Hoog zweefde het nog in de lucht, om dan opeens omlaag te zwenken. Onze har ten hielden bijna op te kloppen, want daar op de vleugels...Onze Driekleur. Duidelijk tekende hij zich af in de blauwe lucht...En daar begonnen ze naar beneden te dwarrelen, honderden en honderden pamfletten. Heel het kamp liep uit om zo'n kostbaar papier te bemachtigen. Ze vielen in het gras, ze vielen op de daken van de barak ken. En ieder, die er eentje had be machtigd, verdween er snel mee in z'n barak om het nieuws te lezen. Het kon immers niet anders bevatten dan dat de bevrijding gekomen was. Maar de teleurstelling volgde, want wat er in stond wisten we reeds lang door onze goed verborgen radio. En toen kwam opeens de Jap het kamp in. Hij was kennelijk ontdaan en geschrok ken. We moesten al die pamfletten on middellijk inleveren. Wie het niet deed zou zwaar gestraft worden. Och de meesten van ons deden het. We had den het immers toch al gelezen. Na tuurlijk kregen we ook weer een hele preek te horen over de goedheid van "oom Nippon" en over onze ondank baarheid. Maar in onze harten zong een lied voor die dappere vlieger, die met ge vaar voor eigen leven, zo dicht ons kamp had durven naderen. Wie is het geweest? We weten het niet en zullen stellig zijn naam nooit vernemen. A. Misset WEGGEEF-ADRESSEN Jajasan Pa van der Steur Matraman 77, Djakarta, Indonesia Jajasan G.I.K.I. Foundation djl. Pemuda 64, Surabaja, Indonesia Emmaüs-Communité Eikstraat 14, Haarzuilens, tel. 03407- 15 40. 7

Tong Tong | 1970 | | pagina 7