TANGAN DINGIN 0ver planten begieten en andere gevoelige zaken Radio Bolland I Bij het lezen van dit praatje van Mevr. R. S. zult U misschien denken: "Dat doe ik nooit zo en toch staan mijn planten er net zo goed voor. Hoe kan dat nou?" Dat is nu de "tangan dingin" die hij iedereen anders is .Er is tussen plant en verzorg fst) er een bepaalde uitstraling over en weereen bepaald contact waarhij sprake is van geven en teruggeven. Het is geloof ik ook een kwestie van milieu-sfeer die bij ieder weer anders is. Dat sommige planten bij de een veel en bij de ander weinig water moeten hebben om tot hetzelfde resultaat te komen, is waar! L.D. Het aantal van mijn planten kan ik niet meer tellen, het moeten er ruim 60 zijn. Vensterbank en bureautje staan vol, stekpotjes hier en daar op berg meubel en boekenkast. Maar de mees te staan in een grote eternieten bak bij elkaar en op de treden van een doodgewone huis-, tuin- en keukentrap. Bovenop pronkt een ananasplant met een doorsnee van ruim een meter. Vijf jaar geleden heb ik het kroontje van een opgepeuzelde ananas gepoot. Ge woon in bloemistenaarde, nadat het snijvlak een beetje was aangedroogd; ondiep geplant. Er zaten toen vijf anak- jes aan. Drie hebben de jaren en don kere winters tot nu toe niet alleen over leefd, maar zijn prachtige sierplanten geworden. Of hij ooit zal gaan bloeien? Verder staan op de traptreden ruim 20 orchideetjes, meest verschillende Vennusschoentjes. Opzij, van het raam af, dus in de schaduw, hangt een ang- rek boelan in een lattenmandje, gevuld met stukjes bast. De bloemen zijn groot, wit, rozige achterkant, een geel- bruinig hartje. Op de vensterbank staan o.m. 5 soorten enkelbloemige kembang-sepa- toe ;vind ik sierlijker dan de dubbele. De meeste dubbele bloemen lijken op propjes verfrommeld papier, stijf op een ijzerdraadje gestoken. Een van die kembang-sepatoes heb ik verleden jaar als droog stekstokje uit Israël meege nomen. Hij bloeide hetzelfde jaar nog, met vermiljoen-rode 8 cm grote klok jes. Het blad kan heel groot worden, wel 10 x 20 cm. Is ook lichter en min der gekarteld dan de meeste bekende soorten. Een andere trots in mijn plantentuin- tje is een bloeiende teer oranje-rose enkelbloemige oleander, ook als stok- stekjes uit Israël ingevoerd. Verder heb ik ook nogal wat tillandsia's en cryp- tantusjes, zeer interessante achterneef jes en -nichtjes van de bromelia's. Nu ben ik nogal eens lang van huis: 5, 8, 15 dagen, ook tijdens hete zo merdagen. Vóór ik ga, "doop" ik alle orchideeën (de pot in lauw gekookt water dompelen, tot er geen luchtbel letjes meer opborrelen). De losse pot planten worden gedouched (lauwl) de grote gemengde bak en de stekpotjes flink natgegoten. Nu hoeft mijn hospita, hoe lang ik ook weg ben en hoe heet het buiten ook is alleen maar eventueel de kembang sepatoes iedere paar da gen wat te begieten. De rest kan des noods weken zo blijven staan. Vooral een orchidee verdrinkt eerder, dan dat hij verdroogt! Ja de bladeren kunnen wel wat uitdrogen, maar dat komt in een paar dagen wel weer goed. En bloeien doen veel planten trouwens al léén na een honger en dorstperiode. Een verrotte plant is alleen goed voor de prullebak! Orchideetjes nooit koud leidingwater geven. Liefst lauw gekookt water of schoon regenwater ("eerste" regenwa ter na een droogteperiode is beslist ongeschikt. Daar zitten de vuildeeltjes in, die wij mensen zo graag uit de lucht weggeregend zien, vooral na de smog-dagen, die wij nu uit de Rijn mondstreek hebben leren kennen! De ze vuildeeltjes zijn niet alleen voor on ze ogen en longen ongezond, ook voor de orchideetjes zijn ze schadelijk). Lei dingwater, liefst eerst koken, vooral waar het water "hard" is, dit om kalk en chloor eruit te verwijderen. Voor betere wortelvorming van de meeste stekken en tegen knopval van sommige planten (bougainvillea en be gonia) is o.a. rhizopon een goed mid del. Tussen haakjes, mijn ervaring is, dat knopval niet wordt veroorzaakt door draaien van een plant, maar: 1e door stoten (zowel ertegen-aan als bij het neerzetten!) 2e door te koud giet- of sproeiwater 3e door te donkere standplaats. Alle planten, ook bloeiende fuchsia, kembang-sepatoe, begonia, lidcactus en welke orchidee dan ook, draai ik steeds met de mooiste kant naar de kamer en ik heb nooit last van knopval! Mesten vergeet ik vaak, gebeurt daarom zelden, maar doe het het hele Stationsweg 143 tel. 070 T 60 17 03 DEN HAAG I Stationsweg 77 tel. 070 I 60 15 12 DEN HAAG I Herenstraat 157 tel. 070 I 86 32 01 VOORBURG l Fred. Hendriklaan 161 4 tel. 070- 55 66 97 f DEN HAAG Gado Gado Speciaal met de.sprookjes ver- f teld door Marijke Merckens en vele andere I liedjes erop uit voorraad leverbaar, prijs I f 12,80. I Speciale aanbieding Mena Moeria Minstrels I L.P. van 11,90 voor slechts f 7,50. Zolang y de voorraad strekt. 4 Ook weer leverbaar uit Indonesia L.P.'s 4 van THE STEPSI 4 Verder grote collectie imp. platen, soenda- 4 nees, javaans, krontjong, gamelan, beat etc. 4 jaar door, dus ook 's winters. Meestal met fish-emultion en pokon of Asef. De orchideetjes in zo sterke oplossing! Alleen de planten die een échte rust tijd moeten doormaken (bol- en knol gewassen en sommige orchideetjes) hongeren en dorsten een paar maan den per jaar, meestal van oktober t/m december of november t/m januari. Een Caladium, poinsettea- en aronskelksoort staan in een eigen pot in de gemengde bak. In hun rijsttijd drogen ze daarom toch niet helemaal uit: de potten wor den door de omringende aarde een beetje vochtig gehouden. Wanneer ik thuis ben, sproei ik zo nu en dan over alles heen met een nevelaar. Probeer dan de open bloe men zo min mogelijk te raken. Je moet ook "met de planten praten", wil je ze zien groeien en bloeien, zoals het hoort en ook kan. Dit praten houdt het vol gende in: 1. Van géén plant is te zeggen: die moet zo of zovaak worden begoten! Gieten is zéér afhankelijk van de standplaats. Er is geen vaste regel voor gieten. Iedere potgrond moet worden bekeken voor er een scheutje water over komt. Soms moet een plant 2 x per dag een flin ke scheut hebben. Soms moet de zelfde plant een paar dagen worden overgeslagen. 2. "Vastgeslagen" grond: korèh. Doe ik met een kort stevig puntig bam boestokje. 3. De planten geregeld nakijken op luis, spint, thrips, schimmel. De meeste plagen kunnen in de kiem worden gesmoord, wanneer bij de eerste tekenen van "besmetting" wordt gedouchet, waarbij ook en vooral de onderkant van de blade ren met een zo hard mogelijk lauwe straal moet worden geraakt (plant ondersteboven, hand over de boven rand van de pot, stengel tussen de vingers geklemd, om de plant in de pot te houden, tijdens de behande ling). Pas bij hoge noodzaak spuiten met een insecticide. Dit is gif! Niet alleen voor het te bestrijden onge dierte, ook voor de dieren, die zéér nuttig zijn als bijv. de gaasvlieg en O.L.H.-beestjes. Beide hun larven leven n.b. van ...bladluizen! J. F. Razoux Schultz 10

Tong Tong | 1970 | | pagina 10