<*:llitnoclieiincf De VRIENDEN van TONG TONG Jos. van Arcken Een klopje aan uw deur KOMT DUS ALLEN OP DEZE RAPAT WIM SCHAAY 3 worden uitgenodigd voor een eerste bijeenkomst op ZATERDAG, 17 OKTOBER 1970 in de rotonde van de HOUTRUSTHALLEN te Den Haag. Aanvang 's morgens 10.30 uur Punt ven bespreking: WAT DOEN WIJ MET ONZE ZORGEN? Toelichting: Het is geen geheim, dat Tjalie lichamelijk niet meer de oude is. Het ziektebeeld is van dien aard, dat zijn vrienden thans moeten weten wat er aan de hand is. Tjalie heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat zijn Tijdschrift niet mag ophouden te bestaan met zijn uitvallen. Daarom werd in de nummers van 1 en 15 nov. 1969 zijn idee gepubliceerd om een Ver eniging van de Vrienden van Tong Tong op te richten, die zijn levens werk kan voortzetten. Rond 1300 abonné's gaven zich reeds principieel daan/oor op. Wij hebben gemeend nu niet langer te mogen wachten zijn vrienden zo volledig mogelijk te informeren en van hen te vernemen wat er gedaan moet worden. Ns. de Directie J. F. v. d. Lee Om ervoor te waken dat niet door welke oorzaak ook onze NV verloren gaat (er gaan zó vaak zelfs miljoenen concerns over de kop!), en daarmee ons werk vervalt richten wij op: een Vereniging Vrienden van Tong Tong, waarvan men apart echt lid wordt (van ons tijdschrift is men alleen abonnee!) tegen een contributie van 1,(één gulden) per jaar. Deze vereniging krijgt eigen statuten en een eigen bestuur dat zo nodig direct kan ingrijpen, waar krachtige hulp geboden is. Hierdoor kunnen in elk geval onze idealen direct een nieuwe actieve vorm krijgen, en is bij "de dood" van dit tijdschrift niets verloren! "Gouverner c'est prévoir!" Dit stond in onze Tong Tong van 15 november jl. (in het artikeltje "Herinner de drie!") en was geschreven, zoals vérreweg de meeste copij in ons blad, ongeveer een maand eerder, dus me dio oktober. Er was toen nergens enige reden om "zwartgallig" over te zijn, zoals men dat pleegt te noemen als de directie vér vooruit maatregelen neemt, die de lezer "somber" vindt. Maar 26 oktober komt voor Tjalie opeens wat men onder meer noemde: "een waarschuwend klopje op de deur": ik kreeg een (gelukkig lichte) attaque. En was er (in elk geval voor mij!) reden te over om in de nummers van 1 november en 15 november aan dacht te vragen voor de oprichting van een "Vereniging Vrienden van Tong Tong". Er is gelukkig direct stevige reactie gekomen uit onze lezerskring en ongeveer 1250 abonnee's lieten zich direct inschrijven en stortten hun eer ste gulden (voor één heel jaar). Al was de lichte attaque gauw "hele maal beter", toch bleven lichte of ern stiger lichamelijke stoornissen zó voortdurend hinderen dat er sinds bo venstaand berichtje geen aanvang ge maakt kón worden met de daadwerke lijke oprichting van de vereniging. Ook een langdurige vakantie in het buiten land hielp niet ;daarna moest ik zelfs een paar weken een hospitaal in. Het wordt dus wel tijd dat alle lezers die zich reeds lieten inschrijven als lid van de Vereniging, of voornemens zijn het alsnog te doen, reageren op het appèl dat op dezelfde pagina is afge drukt. Kom niet als U al te ver woont of op andere wijze gehandicapt mocht zijn. We twijfelen er niet aan of er zullen aanpakkers genoeg komen! T.R. Voor Seiko-horloges naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 Deze maand is een dierbaar staflid van Tong Tong ons door de dood ont vallen: Wim Schaay. Hij is 71 jaar oud geworden en was de laatste vijf jaren als administrateur aan de directie ver bonden. Weinig mensen weten hoeveel Tong Tong aan hem te danken gehad heeft toen enige jaren terug onze staf letterlijk gedecimeerd werd door het ontslag of vertrek van verscheidene leidende functionarissen tegelijk. Tong Tong's leven heeft toen aan een zijden draadje gehangen, maar ondanks zijn hoge leeftijd en (toen al) schommelen de gezondheid nam Wim direct de lei ding van de boekhouding en admini stratie op zich, we formeerden een nieuw stafje en poekoelden teroes, worstelden ons uit het moeras en brachten Tong Tong weer "op droge grond". Wim was altijd even beleefd, vrien delijk en hulpvaardig, geduldig en pre cies...is het eigenlijk niet merkwaar dig dat zulke mensen in de laatste tijd steeds zeldzamer worden? Misschien (en dat hopen we) zijn er toch wel meer dan je zo opmerken kan, omdat zulke mensen bovendien de kunst verstaan zich op de achtergrond te houden. En omdat ze bovendien nooit mopperen of klagen, kwam al het werk altijd aan kant (en dat wil wat zeggen voor onze uitgeverij/tijdschrift/toko/boekhandel! Wim's hart "deed het niet al te best" (zegt men gewoonlijk), dus lieten we hem zijn werk indelen zoals hij zelf wou (want van ophouden wiide hij niet weten). Maar toen het over de hele linie al niet meer zo goed ging, zond de dokter hem naar huis. Maar ook halve dagen werk en vele weken rust konden hem niet helpen. In plaats dat rust Wim hielp, sukkelde hij des te erger. Het is werkelijk waar dat er men sen zijn op deze wereld voor wie leven werken. Toen dus het raderwerk van de arbeid stil stond (al hielden wij onze deur wagenwijd voor Wim open) stond ook zijn hart stil... Wim heeft op zijn eigen onopvallen de, maar constructieve wijze van Tong Tong gehouden. Aan de ene kant door het opbouwen van een tot in de puntjes verzorgde "bibliotheek" van kasboe ken, registers, crediteuren- en debiteu- renboeken, de advertentie-administra tie, enz. enz., maar aan de andere kant door gewoon mens te zijn als "zijn" blad ter sprake kwam: dus hartelijk, moedig, trouw, koppig. Dat wij nog steeds bestaan, is voor een groot deel aan Wim te danken. We kunnen er nooit lang genoeg dankbaar voor blij ven. T.R.

Tong Tong | 1970 | | pagina 3