BRIEF VAN NEUS 12*4 JAAR VITA NUOVA ...maar voor Tong Tong zie ik de dagen, de weken en maanden al geteld. Zelfs al zouden je medewerkers gratis werken, dan nog zullen de voortdurend stijgende kosten en personeels- salarissen!) om TT de deur uit te krijgen, de inkomsten overtreffen. Maar dat weet je al veel eerder; helaas staat het woord nederlaag niet in je woordenboek. Ik zei helaas, niet omdat ik Tong Tong niet mag integendeel, het is een schat van her inneringen uit een dierbaar verleden - maar je gestel en je zenuwen gaan onherroepelijk ten gronde en jij bent aan je gezin verplicht, niet aan TT en abonnees..." Nelis H us ges STERREN STRALEN OVERAL KOKKIES RIJSTTAFEL-ARTIKELEN STAAN BOVENAL. KOKKIES Rijstwinkel Witte de Withstraat 128 Telefoon 38 94 38 - Amsterdam P.S. Wij verzenden rijsttafel-artikelen over de gehele wereld. Vrij beknopt stelt Nelis een paar steenharde feiten, waar menige eerlijke lezer ook al vaker zijn gedachten over heeft laten gaan. Wie is Nelis? Op de een of andere manier een superieur? Een insider? Een bemoeizieke kapitte laar? Neen, hij is gewoon een "Anak Mèstèr" en adik van Tjalie van een halve eeuw terug. Toen we nog als kleine jongens vochten op Het Rode Zand en zwierven op Het Grote Veld, zwommen in elke kali, jaagden op alle vrije vruchten in alle vrije bomen. Sindsdien zijn we heel andere rich tingen uit gegaan, al zagen we (vaak als door een wonder) elkaar toch tel kens even terug. Merkwaardig genoeg ontdekten we daarbij dat we elkaar niet ontgroeiden, ook al was hij ambtenaar en ik journalist, en al voedden we on ze geest uit heel andere bronnen. Later merk je dat je deze "geestelijke broe derschap" met veel andere Indisch- gasten deelt. Ook met Totoks. Ook met Indonesiërs. Ook met Chinezen. Er zit veel meer waarheid dan men vermoedt in het gezegde: :"Ons kèn ons". Als je op deze manier een halve eeuw wapenbroeder bent geweest, heb je niets voor mekaar te verbergen. Helpt waarheden verbergen of verbloe men ook niet. Je zegt mekaar kalm waar het op staat. En dat doet Nelis hierbij en ik wed dat negen van de tien abonnees deze waarheid ook kalm in zien. En dat, lezers, gebeurt al jaar en dag in mijn correspondentie met vele, vele lezers. Er is in de veertien jaren van ons bestaan en in de voortdurende menselijkheid van onze gedachtenwis- selingen een grote onderlinge mensen kennis ontstaan, die boven systemen en vooroordelen en snobismen uitgaat. Een soort van weerzin ook om elkaar lastig te vallen met "mooie praatjes om aardig te willen zijn". Op hoge leeftijd is iets teruggekomen uit onze prilste jeugd toen we elkaar altijd de waar heid zeiden, hoe onaangenaam ook. Dat heette vaak "hard", maar we leer den erdoor met waarheden geconfron teerd te worden, ongeacht of je een hazelip had of een vlieger gestolen had. Het eerste leerde je vechten en toch vrienden krijgen. En .beter en vechtlus- tiger vrienden dan het soort dat mee lijdend was of een andere kant op keek. En voor het jatten van een vlieger kreeg je op je kop of stal een vlieger terug en alles was gauw okay. Of de vliegerjatter was een enorme bruut. Dan leerde je dat er nu eenmaal mach ten in de wereld waren, waar je niet tegen op kon en die je dus uit de weg moest gaan zonder drama's en huil- partijen. Alweer: bèrès! Nu, na een leven vol voorzichtighe den en gespreksvermijdingen (en heel vaak ook hypocrisie) staan we weer "net als toen froeher" kalm en eerlijk en zonder stemverheffing tegenover elkaar. Welkom. En selamat! Overigens is er een woordje dat Nelis wel goed gezien heeft maar ver keerd gekozen. Dat is het woord "ne derlaag". ledereen die me lang kent en weet dat ik enorm veel aan sport ge daan heb en veel ondernemingen en plannen gewaagd, weet dat ik heel goed móet weten wat nederlagen zijn. In feite heb ik in mijn leven meer ne derlagen gehad dan overwinningen. Anders zou ik toch een welgestelde succesfiguur geweest en Tong Tong een "moneymaker", ja toch? Oef nee, de techniek, het verdriet, het drama en het fatum van de nederlaag ken ik beter dan wie ook. En ik weet dus dat nederlagen niet alleen het normale loon zijn in ieders leven, maar behoren tot de normale vooruitgang van elke be schaving en elk leven. En dat zelfs menige nederlaag of ondergang de an nunciatie betekenen kan van een nieuw en grootser leven! Laat ons ten aan zien hiervan nuchterder zijn en wijder zien. Maar wat door veel mensen vaak als nederlaag gezien wordt, is géén neder laag, maar gewoon "voorbij". Wij heb ben Indië niet verloren, maar Indië was op een gegeven moment gewoon voor bij. Het KNIL heeft geen nederlaag geleden, maar had zijn tijd gehad. Punt! Net zoals onze tijd van in de kali zwemmen op een ketebog pisang voorbij is, en onze voetbaltijd voorbij, zoals de grijze dames van nu voorbij de schoonheid van weleer zijn. Wij hebben niets verloren wij groeien door de tijd! Zo hebben eens ook de grote ko ninkrijken en Sultanaten oppermachtig en hoogbeschaafd Indonesië geregeerd tot hun tijd voor bij was; niet omdat zij tegen Nederlanders een nederlaag ge leden hadden. En heeft volkomen ab surd een volk van 60 miljoen een Ne derlands legertje van 30.000 man ge dragen zoals een machtige karbouw een botjah angon draagt, niet omdat het Indonesische volk zo lamlendig was. Maar toen die tijd voorbij was, waren ongetrainde, slecht gewapende en praktisch ongeorganiseerde kam- ponglieden zelfs door geen moderne, zwaargewapende divisies te keren! Herhaal: gebruik het woord "neder laag" nooit te gauw. Bedenk, onder zoek goed wat voorbij is...! Dat Indië voorbij is, is een feit. Dat ook De Laatste Mohikanen uit Indië eens alle maal voorbij zullen zijn, dat staat vast (en doet ons niet janken, hoor!). Maar velen van ons spelen hun partij uit tot de laatste kaart, dat is alles. Maq wel, ja? T.R. Een jubilerende vereniging in een land waar iedereen wel op de een of andere manier verenigd is, is geen bijzonderheid. Het feit dat "Vita Nuo- va" in Amsterdam haar koperen jubi leum viert hoeft dus eigenlijk ook niet vermeld te worden, ware het niet dat het zo'n aardige, gezellige vereniging is. In 1958 kreeg de heer Papoio het idee mensen uit de tropen met elkaar in contact te brengen. Zomaar gezellig samen zijn, dammen, schaken, bridgen om het troosteloze leven in de, toen nog vele contractpensions, te door breken. Men kwam, en met het samen zijn kwam ook de muziek. Er werd een plaatje gedraaid, een dansje gemaakt. Nu zijn de Vita Nuova bijeenkomsten uitgegroeid tot kleine feestavonden die echter nooit de intieme sfeer van vroe ger verloren hebben. Een gezonde vereniging, waarvan de leden (ruim 200) graag ook uit den Haag en Rotterdam voor overkomen. Niet alleen Indische mensen maar ook Hollanders hebben behoefte aan de sfeer in "Vita Nuova". Net als Tong Tong is het motto "poekoel teroes". Wij hopen dat het bestuur daar tot minstens het gouden jubileum in zal volharden! Mocht U meer bijzonderheden willen weten over de vereniging, de secretaris de heer Matray, Paul Scholtenstraat 54, tel. 020 - 13 91 77 geeft ze U graag. L.D. 4

Tong Tong | 1970 | | pagina 4