SLAAT U ER DE KRANT VAN VANDAAG MAAR OP NA: VAKANTIETIPS station te Kutaradja is reeds geruime tijd buiten werking. De huidige Gouverneur is Abdul Muza- kar Walad, zijn plaatsvervanger is Drs. Marzuki Njakman afkomstig uit Meuké. Panglima Hamzah is weer bezig met het oprichten van het Atjehmuseum, en beseft zelf ook de historische waarde van een erebegraafplaats als Peutjoet. Hij had graag dat iemand van de Ne derlandse Ambassade naar Kutaradja kwam, daar is nog nooit iemand van geweest. Hij vertelt zelf, dat de gesneu velden van de 2e wereldoorlog en de politionele acties in prachtige begraaf plaatsen zoals Menting Poeloe enz. worden geëerd, maar eigenlijk niets hebben bereikt, omdat daarna de Sou- vereiniteit werd overgedragen. De gesneuvelden op Peutjoet zijn ook gevallen op het veld van eer maar heb ben orde en rust gebracht in Indonesië, tot de Japanners kwamen. Het kerkhof te Peutjoet moet volgens hem voor de Atjehers een bewijs zijn, dat hun vrijheid niet voor niets is ver kregen. Ook de prachtige tjamara bomen zijn verdwenen van dit eertijds mooiste en fraaiste kerkhof van Nederlands-lndië. Op 28 juli heb ik in Djakarta een ge sprek gehad met de heer Ostmeier van de Oorlogsgravenstichting in Djakarta (Dj. Tanah Abang III 20) die ik op de hoogte stelde van de treurige toestan- standen van de graven in Atjeh. Hij vertelde mij, dat hij hiervan op de hoog te was, maar er niets aan kon doen omdat het buiten zijn bevoegdheid viel. Hij had de zorg voor de graven van de slachtoffers tijdens de 2e wereldoorlog en daarna. Mijns inziens kan men de zorg voor onze graven niet aan de In donesische Regering overlaten (die ge noeg heeft aan haar eigen kerkhoven) maar er moet een organisatie in het leven geroepen worden, die de zorg -neemt voor de vooroorlogse-graven en moeten er bewakers aangesteld wor den. Het zijn onze doden en deze val len onder onze verantwoordelijkheid. Waarom moet generaal Spoor meer ge ëerd worden dan generaal Berenschot, die op een verwaarloosd kerkhof ligt. Wanneer men de zorg van de vooroor logse graven aan de Indonesische re gering overlaat, weet men van tevoren dat het fout loopt, want men heeft er geen interesse voor (5 jaren plan). De Indonesische Regering heeft de naam Kutaradja veranderd in Ban- da Atjeh. Panglima Hamzah is hier een tegenstander van, en zegt, dat de naam Kutaradja reeds bestond voor de Ne derlanders kwamen. Dit is een discus siepunt geweest van de Atjehse stu denten: Ali Soleiman, student in de rechten, vroeg mij dan ook om docu mentatiemateriaal ten aanzien van dit punt. Het transport in Kutaradja geschiedt met betja's echter gemotoriseerd,dus een motorfiets naast de Betja, waarbij de betja dus als zijspan fungeert. Op vallend is het aantal fietsen dat men ziet, veel meer dan vroeger. De kleding van de vrouwen lange kaba ja en sarong, soms met een kleurige slendang. Ik heb nergens een Atjehse vrouw in de bekende Atjehse lange broek (nauw bij de enkels) kunnen ont dekken. Wat mij opviel was bepaald de aan hankelijkheid tot mij van de zoons van vroegere oeleë balangs o.a. Teukoe Ansari, zoon Teukoe Sabi, Teukoe lljas Polem, zoon van Kendjeuroen Polem en de zoon van oeleë balang van Lho Soekhon. Het was net alsof mijn aanwezigheid hun deed terug denken aan de periode dat hun vaders nog bij ons in functie waren in dienst van het Nederlandse gezag. Het bestuur door middel van oeleë balangs is immers uitgeschakeld door de revolutie van 1946, waarvoor in de plaats is gekomen het bestuur door administratieve ambtenaren. ATTENTIE Wij verzoeken die abonnées, die nog met de betaling van hun abonnementsgeld ten achter zijn, vriendelijk doch dringend dit zo spoedig mogelijk over te maken! Mede gezien de financiële po sitie van ons blad is het beslist noodzakelijk dat deze bedragen zo spoedig mogelijk worden vol daan. Dank voor Uw medewerking! POOCXXXXXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOO 8 AIMANTÉ MAGNETISCHE 8 8 ARMBANDEN 3 Stevige uitvoering. Q 6 Intercontinental Agencies c.v. R Q Stadhoudersplantsoen 140 Den Haag - Tel. 070-39 01 65 (Een historisch verhaal) 1e Verlofganger: Nou zeg, ik heb in Parijs geroldie- dold! Boekan main! Alleen! 2e Verlofganger: Loh! Alleen? En jouw vrouw waar! 1e Verlofganger: Ik zal je vertellen. Gampang. Als je in Parijs bent, je laat haar schoenen aantrekken met hoge hak (modestad ih!) en dan je gaat wandelen, straat in straat uit, uur in uur uit, achter mekaar, net zo lang tot kepot. En dan je gaat naar 't hotel terug. "Lieve schat, je zult wel moe zijn. Ga maar lekker rus ten hoor". Begrijp je. En dan je beuk. Alleen! Het einde van dit verhaal vernam ik niet van HEM, maar van HAAR. Toen op een keer meneer weer eens sinting in z'n hotelkamer aankwam, wachtte mevrouw net zo lang tot hij goed en wel onder de dekens lag, stond op, vulde een emmer met ijskoud water, mikte fijn korrel op de ronkende neus van haar lieve echtgenoot bjoerrrrfrlü! Pieleg die fen de folhende dah! Kapok! G. H. Bartman Boekan main dat is me wat! Nee maar! Geweldig! (Indon.) Loh! hé! Gempang gemakkelijk kepot kapot sinting hier gebruikt in de betekenis van: waggelend op de benen, dronken, draaierig. bjoer! het geluid van neerstortend water pieleg verkouden kapok afgeschrikt van iets weer te doen, het afgeleerd hebben. Milieuvervuiling Toenemende verkeersdrukte Bevolkingstoename Om het nog maar niet te hebben over ons wis selvallig klimaat. De huidige welvaart stelt ons nu gelukkig in staat om "gezonder oorden" op te zoeken. DIT IS MISSCHIEN UW KANS.... In een zich snel uitbreidende en onder Neder lands beheer staande urbanisatie aan de COSTA DEL SOL aangeboden (bouwj. '67) een drie kamer bungalow met groot erf, incl. sinaasappel en mandarijnbomen. Vraagprijs: f. 27.500, Een eventuele financiering behoort voorhands niet tot de onmogelijkheden. Inlichtingen: O. Kerger, Atlantischestraat 73, Emmeloord. Postbus 73. Telefoon 05270-4579. 13

Tong Tong | 1970 | | pagina 13