Moet U wat kopen? Altijd ook even denken aan de Tong-Tong TOKO en Boekhandel dan! Dr. Muller en een Indonesische Tijl Uilenspiegel De middeleeuwse schavuit Tijl Uilen spiegel gaf zich eens uit voor dokter en beweerde alle ziekten te kunnen genezen. Het bestuur van een stad waar een groot ziekenhuis stond, riep zijn hulp in, omdat de vele zieken een zware financiële last waren. Tyl kwam en maakte de ronde in de ziekenzalen, waar hij een ernstig ge sprek had met iedere patient. De vol gende morgen stroomde het ziekenhuis leeg. Wandelend, strompelend, krui pend, hinkend en zelfs op draagbaren, "gepikoeld" door familieleden, verlie ten de zieken het gastvrije gebouw, leder beweerde genezen of bijna ge nezen te zijn. Het geheim van het succes lag in Tijl's gesprekken. Hij had elke patient ver teld, dat hij als dokter een nieuw ge neesmethode had uitgevonden. Eén van de zieken zou bij lot uitgekozen worden om als geneeskrachtige soep voor de rest te dienen. De volgende gebeurtenis in het naoor logse Indonesië doet denken aan Tijl's streken al betrof het geen ziekenhuis maar een poli-kliniek. Dr. Muller de befaamde patholoog anatoom, en gerechtelijk-geneeskun- dige van Soerabaja, had vlak na de oorlog (1946) een deel van de C.B.Z. (Centraal Burger Ziekenhuis) te Soe rabaja als pathologisch laboratorium ingericht. De oude snijkamer was door een Amerikaans bombardement ver woest en een apart gebouwtje tegen over een drukke polikliniek werd als nood-snijkamer ingericht. Op een dag deed Dr. Muller een lijkschouwing op een geval van opzettelijke vergiftiging met rattekruid Midden in zijn werk, terwijl hij de darmen aan het prepare ren was voor weefsel- en chemisch on derzoek werd hij door factotum Eddie naar de telefoon geroepen. Immer ge dachtig aan de wettelijke consequen ties om bewijsmateriaal voortdurend onder toezicht, of verzegeld, te hebben gaf Dr. Muller aan Eddie opdracht bij de maag en darmen de wacht te hou den. "Denk eraan onder geen enkele voorwaarde dit preparaat alleen te la ten", waarschuwde hij nadrukkelijk. Na zijn telefoon gesprek vergat Dr.Mul- ler met professorale verstrooidheid de sectie waaraan hij bezig was en minu ten later had hij Eddie nodig. Omdat hij deze "rechterhand" niet in het labora torium kon vinden riep hij met gestadig stemvbllume: "Eddie, Eddie, ajo disini, lekas." Arme Eddie hoorde het gebul der en stond 'n ogenblik in twijfel. Toen pakte hij resoluut een dienblad, laadde daar alle ingewanden op, stootte de deur open en wandelde naar het labo ratorium. Toen hij Dr. Muller confron teerde herinnerde die zich eensklaps wat hij Eddie gezegd had. Half ver- goeilijkend, mompelde hij: "Die Eddie Deze foto van een kapokboom in Florida werd ons door Hugo Hamar toegestuurd om er eventjes over na te denken. Als U bedenkt dat op deze KLEURENfoto de kruin van deze boom vol RODE bloemen zit en wij in ons geheugen het profiel van de kapok boom bewaard hebben met horizontale takken en WITTE bloesems, dan klopt er van deze foto geen spat, ook al staat er nóg zo indrukwekkend "KA POK TREE" op het bordje. Het is vooral daarom een merkwaar dige "fout" omdat in Florida de tro pische studietuin "Kampong" staat, ge vestigd door Fairchild, die sympathieke zwerver door Indonesië's natuur. Hij móet toch geweten hebben dat de ka pokboom ook WITTE bloemen heeft en géén rode zoals deze boom! Dat de kapok witte bloesem heeft weten vooral kalongjagers het best. Als in de bloeitijd de kalongs tegen zonsondergang over Batavia kwamen vliegen, van het Westen (waar hun "slaapbomen" waren) op weg naar het Oosten waar de kapokbomen waren in het Klèndèrse en verder oostwaarts voorbij Tjakoen en Krandji tot voorbij Bekasi. Kalongs zijn verzot op de jon ge poetjoeks van de kapok. Ik jaagde vaak mee, als knaap van tien, elf jaar. Enigzins bedremmeld geef ik het toe, maar ik kan ook nooit vergeten hoe aangrijpend zelfs voor mij als kind het gezicht was van die kalongsilhouetten, met trage "wiekslag" scherp afgete kend tegen de bloedrode hemel. Dan de zware slag van de calibers twaalf toch, ajo ikut kembali." en marcheerde hem terug naar de snijkamer. De volle polikliniek had met stijgende verbazing en afgrijzen kennis genomen van het heen en weer gewandel van Eddie, die het dienblad hanteerde alsof hij lemper en kwee talem serveerde. Een paar minuten, nadat de deur van de snijkamer achter de twee was dicht gevallen, was de polikliniek uitgestor ven. Allemaal genezenl Robert Hausman en zestien, het breken van de vlucht en het neerstorten van deze "vliegende honden" met hun middeleeuws mystie ke manifestering als ontzaglijke vleer muizen. Het had iets eeuwigs, iets on sterfelijk onheilspellends en toch on ontkoombaar reëels. Veel later, toen ik weer de tijd had om bij het vallen van de avond naar de hemel te kijken (i.p.v. naar bioscoop- of studiekamer-plafonds), zag ik die overvliegende kalongs weer. Namelijk als krijgsgevangene in het 4de en 9de Bat. ten tijde van het regelmatig afvoe ren in krijgsgevangentransporten naar Birma, Flores, Japan, enz. Broer na broer zag ik (uit ons grote gezin) weg gaan en ik voorvoelde voor al mijn kornuiten: de meesten onzer waren "rijp om neergeschoten te worden'... zo is het Leven altijd...! Maar ter zake: in ons "Raadsel van de Rode Kapokbloemen" kwam Prof. v. d. Pijl ons te hulp. Hij zei: "randu alas", (Jav.) of "dangdeur" (Soend.); "Bombax Malabaricum", ook andere wetenschappelijke namen dragend als Gossampinus of Salmalia. Heeft ook pluis rondom de zaden." Terima kasih banjak, prof! Hoe vaak verwerpen we een mededeling uit Indo nesië als nonsens, omdat we het niet ZELF deskundig onderzocht hebben. In onze lezerskring hebben wij gelukkig heel wat deskundigen op divers gebied en worden we t.a.v. veel merkwaardig heden of onbekendheden wijzer dan we ooit in Indië waren! 14

Tong Tong | 1970 | | pagina 14