NU! INDISCHGASTEN EN BOEKEN MARIA DERMOuT: Verzameld Werk Prof. Dr Bemet Kempers' "Borobudur" Telkens als er weer een deel uit komt in deze serie, pik ik het meteen in de kuif, al kosten die deeltjes maar even 21,50 per stuk. En ik ben te porren voor elk nieuw werk in deze categorie: de levende natuur. Hier heb ik voor me liggen het deel "Vissen" in de serie "Elseviers Wereld der Dieren". En je hoeft geen liefhebber van sier vissen of hengelaar of geen van beide te zijn om door zo'n boek geboeid te raken. Verder hoef ik alleen maar in de gaten te houden welke boeken er door Indischgasten het meest gekocht wor den, of ik vind de bevestiging van mijn eigen smaak bij ontelbare herkomst- genoten terug. En wordt bewezen wat vele andere volken of volksgroepen al vaker geconstateerd hebben: dat Indo nesiërs en "Mensen uit Indië" dichter bij de natuur staan dan b.v. Europea nen. Onze boekhandel (van Tong Tong) verkoopt aanmerkelijk minder Kunst en Cultuur-boeken dan Natuurboeken. En het valt me op dat deze voorkeur ge deeld wordt door intelligentsia en een voudige burgers, door gestudeerde en ongeschoolde mensen. Bijna zou ik willen zeggen: "Geef een Indischman een boek over de natuur, en je hebt altijd een schot in de roos!" Ik heb er vaak over nagedacht, hoe dat toch zou komen. Want natuurlijk heb je natuurliefhebbers ook bij de vleet onder Europeanen die nooit in Indië waren, maar verhoudingsgewijs WEET ik dat de natuurminnaars (res- sen) het ruimst te vinden zijn onder de Indischgasten. En ik geloof dat het zo is, omdat de doorsnee Indischman bij het snuffelen in een boek over Flora of Fauna het gevoel heeft THUIS te zijn. Op het gebied van Kunst en Cultuur is er weliswaar veel wat ons aantrekt, maar ook erg veel dat ons afstoot; ons aandoet als irreëel, kunstmatig, vals. Maar elk dier en elke plant is een vol treffer in eerlijkheid en werkelijkheid. Het hoeft per sé niet allemaal even mooi of schattig te zijn, en in de natuur zijn er veel dingen die vijandig zijn of wreed, maar alles is zijn natuur ge trouw, is een brokje onvervalst leven, soms honderdduizend jaren oud. Elk dier is in zijn onsterfelijkheid een adik van de onsterfelijke mens, komend van duizenden eeuwen her en voortlevend duizenden jaren ver. En zelfs elk uit stervend dier is ons na, omdat wij in hem onze eigen sterfelijkheid herken nen. Ziet U, het is geen kast, of lap zijde of structuur van cement, maar IK. Ik? Ja, het zal meer mensen wel opgeval len zijn dat je alles wat leeft en beweegt op aarde, kan verdelen in twee groe pen: links alle diersoorten; rechts: de Mens. Want vooral als wij al lang ge leefd hebben, en met vele soorten mensen kennis hebben gemaakt, is ons vaak de treffende gelijkenis opgevallen van aan de ene kant mensen en mens ensoorten, en aan de andere kant: Het Dier en zijn Orde. Er zijn mensen die leeuwen zijn en slangen, boenglons en tjélengs, apen en varkens, zwanen en papegaaien, enz. Wij vinden menselij ke karaktertrekken en hoedanigheden ook bij vogels en reptielen, bij vissen en insecten. Geen wonder dus, dat wij zelfs van studieboeken van dieren mensenkennis opdoen. Maar ook: dat de wereld der dieren "familie-lectuur" is: we voelen ons eraan verwant. Want ook het omgekeerde is waar: in massa's dieren vinden we menselij ke eigenschappen terug. Dieren kun nen voornaam zijn en tragisch, een zaam en "kuddedier", verraderlijk en trouw, lui en arbeidszaam, praatziek (denk maar aan rusteloos kwetterende mussen) en ordinair, djèmbèl en smet teloos. En als we zo kennis hebben gemaakt met al deze menselijke eigen schappen bij dieren, merken we aan het slot dat we bij de mensen een paar uitzonderlijk slechte eigenschappen o- verhouden, die goddank bij de dieren niet bestaan: roddellust, remloze moordlust (dieren hebben erfvijanden of vernielen alleen een bepaald soort, maar mensen kunnen ALLES doden en vernielen als we ze hun gang laten gaan), grenzeloos hebzuchtig en gren zeloos afgunstig... in het algemeen: mensen kunnen van elke dierlijke ei genschap "te" hebben, dus te veel, terwijl het dier op een wonderlijke wijze zoiets kent als "natuurlijk even wicht hoe dan ook: je kunt elke Indischman een plezier doen met een dierenboek. En hij leest het net zo graag als dit opstelletje van T.R. Verkrijgbaar in de Elsevier-serie Wereld der Dieren: bij Boekhan del Tong Tong: Insecten - Amphi- bien - Vissen - f. 21,50 per stuk incl. porto. KRASSEN OP EEN ROTS Hella S. Haasse Bij de uitgeverij Querido is het boek "Krassen op een rots-Notities bij een reis op Java" van Hella S. Haasse ver schenen. Het boek is deels een verslag van het bezoek dat de schrijfster in de zomer van 1969 voor het eerst na dertig jaar aan haar geboorteland bracht, deels beschouwingen over heden en verle den van het land en zijn bewoners. Door de confrontatie met het nieuwe Indonesië toetst de schrijfster telkens haar verse indrukken aan haar jeugd herinneringen, hetgeen het boek zeer lezenswaardig maakt. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong 14,90 incl. porto. Degenen onder de Tong Tong-lezers, die niet onder de bekoring zijn geraakt van de originele maar toch eenvoudige en ontroerende verhaaltrant van Maria Dermoüt, zullen wel heel grote uitzon deringen zijn. De meesten onzer zullen heus wel één of meer van haar boeken in de kast hebben staan. Toch wil ik een lans breken voor Maria Dermoüts onlangs bij Querido verschenen "ver zameld werk" (645 blz.). Persoonlijk ben ik heel blij met het exemplaar dat ik via de TT-boekentoko heb gekocht, niet alleen omdat het zo fraai is uitge voerd, maar ook omdat mij daaruit bleek dat zij nog meer heeft geschre ven dan ik al dacht. Wie Maria Dermoüt eenmaal heeft gelezen zal dat ook nog heel dikwijls willen overdoen (en haar stijl telkens opnieuw als een verrasing ondergaan) en wat is er dan gemak kelijker dan alles in één smaakvolle band bij elkaar te hebben? Gun het uzelf, uw vrouw of welk ander geliefd familielid dan ook als een heerlijk kerstcadeau! Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong 35,90 incl. porto. Cornets i f 28,75 incl. porto bij Tong Tong Vergeet niet! Straks is het uitverkocht! I MOESSON BOEKHANDEL TONG TONG ƒ4,15 0,40 porto 15

Tong Tong | 1970 | | pagina 15