JACHTVERHAAL UIT AMERIKA EANGS TIJGER PADEN HET GELUK VAN HETJAGEN Le>; Dennin«hoff Stelling Echt jagersbloed zal zich nimmer ver loochenen; waar "onze mensen" ook zijn, zij zullen vertellen van hun jacht- belevenissen. E. G. Van Voorthuizen maakt op deze regel geen uitzondering. Hij zegt: "Tjalie, haal er al de fou ten uit als je mocht besluiten dit te publiceren. Ik zit momenteel in mijn eentje in Ouagadougou, Opper-Volta, Zuid Sahara woestijn, onder een lampoe templek te typen, maar dat zijn meest al de beste tijden voor het ophalen van oude herinneringen. Good luck en poekoel teroes" Wij zeggen: Neen Van Voorthuizen, wij halen er geen fouten uit, doodleuk omdat we ze niet vinden kunnen! We zullen je artikel publiceren, zo als je het geschreven hebt omdat het is precies zoals je bent: very good! En ten slotte, beste Van Voorthuizen, wensen we je toe op je verre post: Good hunting in alle opzichten en Poe koel Teroes! Red., T..T. "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk" ]OSé ORTEGA Y GASSET Kwam de zon maar wat hoger, het was toch nog wel erg koud. Mijn vin gers werden stijf. Vingers blijven be wegen. Weer een ongewoon geluid. Zachtjes bewoog ik me om te zien wat het was. Nee toch, daar staat me Het werd noodzakelijk om ieder jaar een "surveyance" te houden en men telt dan het aantal herten in de reser vaten (een of twee meer of minder doet er niet toe) en ieder jaar wordt er een aantal permits uitgegeven, net genoeg om het aantal in evenwicht te houden met de hoeveelheid voedsel dat aanwezig is. Herten worden in het grootste deel van de wereld als edel wild beschouwd en behandeld en dit begrip is in Ame rika zeker niet minder. Dit edele wild wordt daarom beschermd en deze be scherming is aangeboden in de Natio nale wouden, publieke graslanden en natuurreservaten die vanzelfsprekend goed onderhouden worden. De be scherming is echter niet aangeboden aan de natuurlijke vijanden van het hert zoals de bobcat en de mountainlion. Er zijn zelfs prijzen uitgeloofd (boun ties) voor het uitroeien van deze do- ders. Als gevolg van hun bescherming is het getal der herten uitgegroeid tot het onmogelijke en daardoor hebben zij zichzelf uit hun voedsel gegeten en de natuurreservaten zijn bijna verwoest door de vraatzucht der overtollige her ten. Zij stierven bij duizenden van de honger en hier moest iets aan gedaan worden. lijk twee surveys, een voor het tellen der dieren en een voor de voedsel- hoeveelheid. Als het hertenseizoen dan aanbreekt in september wordt eerst de gelegenheid gegeven voor pijl en boog schutters (dat is een hele sport op zich zelf). Dit aantal is niet zo groot en alle permithouders mogen maar één bok schieten. Daarna eindigt dit seizoen dat maar enige weken duurt en dan is het seizoen open voor vuurwapens. Al leen groot kaliber mag dan gebruikt worden en er is steeds controle dat dat gehandhaafd blijft. Ik behoor tot deze kategorie en tegen de tijd dat het seizoen aanbreekt zoek ik op de kaart een terrein uit dat het meest onbe gaanbaar is, waar geen wegen en pa den zijn. En dit is woest bergterrein waar veel geklommen moet worden. Dat houdt alle plezierjagers uit de buurt. In Arizona is dit meestal waar de Kaibab-wouden zijn; de Noordrim van de Grand-Canyon. Vulkanisch ter rein, harde grond doorsneden met die pe canyons, maar prachtig mooi met grote ponderosa-dennebomen en met gekleurde mosbegroeide rotspartijen. Ik heb een Winchester model 94; een 30-30 kaliber en ik hou echt van deze lichte karabijn omdat het kort is en je er gemakkelijk door dichtbe groeid terrein mee beweegt. Natuurlijk kan ik geen lange schoten nemen, maar ik schiet toch liever kort, wanneer ik Dit is heus geen gemakkelijke taak want gedurende de droogte is er min der voedsel en moeten er meer permits uitgegeven worden. Dus er zijn eigen- Sterk verlaagd in prijs Thans slechts f 4,incl. porto. een hert kan benaderen tot ongeveer binnen 50 meter. Deze keer was het in oktober enige jaren terug toen we met ons drieën ons kamp maakten, waar we met de lichte truck niet meer verder konden. Het was bij een stroompje, dus we hadden drink- en waswater. Een tent is niet nodig, wel zware slaapzakken, want de nachten in de bergen zijn steenkoud en we slapen om een kampvuur dat we de hele nacht gaande houden. De jacht begint voor daglicht. Er mag niet geschoten worden voor dat het daglicht is. Dus voordat de zon op is moeten we ver weg in de wouden zit ten. We hadden de nacht tevoren al plannen gemaakt in welke richting we ieder zouden gaan en de volgende och tend vroeg vond ik mezelf in westelijke richting lopend op laarzen met rubber zolen en zoveel mogelijk op stenen om geen onnodige geluiden te maken met droge takjes en bladeren. Na enige mijlen dacht ik dat ik wel ver genoeg van kamp was toen ik al een schot hoorde ergens. Dat kon be tekenen dat iemand al op een hert ge stoten was, dus ik bleef stokstijf staan. Dat hert, als het gemist was, kon wel eens mijn richting uitlopen. Óf als het er een was uit een groepje, kon dat groepje best eens mijn kant uitkomen. Dus goed luisteren. Maar ik hoorde niets, dus het kon ook best dat iemand voor de lol zo maar zijn geweer af schoot om het seizoen in te luiden. Dat zijn plezierjagers, maar het gebeurt helaas. Nu moest ik zoeken naar een schuilplaats waar ik uitzicht had over een lange baan. Eindelijk vond ik het, een rots groot genoeg om mij te ver bergen, links van mij was een groot ravijn aan de zonkant dat ik hard no dig had om me warm te houden. Rechts de rots en daarachter een meer of min der open terrein dat best eens een doorgangsroute voor dieren kon zijn. Dus ik ging er bij zitten en liet de stilte der natuur zich zachtjes over me heen zetten. Dit is het buitengewoon mooie van in de natuur zijn. leder geluid, hoe licht ook, gaat doordringen en je wordt je bewust langzaamaan, dat je omringd bent door leven. Eerst de vogels, die maken altijd ge noeg lawaai. Dan merk je de eekhoorn tjes en dan af en toe een haas of een enkel stekelvarken en opeens iets heel anders...trip,trip,trip. Ik was direct alert en ja hoor, daar kwam een hert! Het liep nogal vlug, het moest opgeschrikt zijn. Heeft het een gewei? Nee...en het werd gevolgd door een kleintje (kalf). Mag niet geschoten worden. Maar het was toch een genoegen te weten dat dit een doortocht, passage was waar ik gezeten was. Dus nog maar weer wachten.

Tong Tong | 1970 | | pagina 18