SINT NICOLAAS BAZAAR OVER ONSZELF DANK VOOR KERSTCOPIE! vervolg "Bij de Voorplaat" toekomst voor komende westerse ge neraties die vermoedelijk niemand kan of wil zien, en welke gestalte deze toe komst hebben zal, weten wij niet. Ik verwacht namelijk veel van de euro- pese en amerikaanse "hippies" die sinds jaar en dag bij zwermen door Azië trekken. En die vaak op een schoen en een slof en in bedeldekens te vinden zijn van Constantinopel tot Tokio, en van Teheran tot Den Pasar. Uit brieven en persoonlijke getuige nissen van abonnees van Tong Tong (want de grote pers verzuimt dit ver schijnsel te bestuderen) krijg ik be richten uit de verst uiteenlopende plaatsen van Azië van jongelui met Branie en Ondernemingslust, die zon der enige "zekerheid en veiligheid van de wieg tot 't graf", vaak sjofel gekleed en levend van de ene dag op de ander (meestal van het geven van Engelse lessen) hun wereldervaringen en men senkennis opdoen op het laagste ni veau. Dit zijn de zo vaak versmade "hippies". Waarbij ongetwijfeld veel parasieten zijn, maar zeker ook intel ligente jongens, die hun eigen toe komst bouwen. Denk er niet te min over. Sluit Uw ogen en denk aan zwervers vele eeu wen geleden: Jan Huygen van Linscho- ten, Marco Polo, Sven Hedin, Rum- phius, Casteleyn, vele malen en zo voort. Zij begonnen als "niets" en ver overden de onsterfelijkheid. We leven in een wonderlijke tijd. Met bliksemsnel verschuivende machten en wetenschappen. Maar waaruit steeds het profiel opdoemt van de Onderzoe kende Mens. Dat de zoekers van de Gadjah Mada Universiteit hun hoge verwachtingen vervuld mogen zien is de oprechte wens van de lezers van Tong Tong. T.R. De Stichting Nederlandse Slachtoffers Japanse Vrouwenkampen zal op 28 no vember a.s. in het Clubhuis van de Vereniging Indische Nederlanders, Re- gentesselaan 107, Den Haag een ba zaar houden van o.a. artikelen welke nog over zijn van de grote reünie van 12 april 1969 en nog vele aardige Sint Nicolaas cadeautjes, ledereen is bij ons van harte welkom! Tot ziens op 28 november a.s. in de Regentesselaan 107. De bazaar is geopend vanaf 19.30. Wie nog artikelen heeft om voor deze ba zaar af te staan, kan deze artikelen in leveren, liefst vóór 20 november a.s., Javastraat 14, Ma., Wo., Vr., vóór 12 uur. Ik schrijf deze brief na lezing van de Tong Tong van 1-10-70. U hebt fantastisch werk gedaan: U hebt al die arme stakkers, die uit hun geboorteland wilden, of ei genlijk móesten vertrekken door Uw geestdrift samengebundeld. U hebt ze een geestelijk Indisch thuis ge geven, waar ze hun herinneringen konden terugvinden en opbergen. U hebt ze de moed en de sympathie gegeven, om die eerste, o, zo moeilijke jaren door te komen. U zult zeker door Uw invloed en medeleven velen geholpen hebben om zich hier in Holland in te burgeren en de moed op te brengen hier voor zichzelf en hun kinderen een nieuw bestaan te vinden. En niet alleen in Holland, maar ook voor diegenen, die verder trokken naar Amerika of ergens anders heen, bent U een band gebleven met het oude Land. Ik geloof ook, dat Tong Tong nog lang niet aan het einde van zijn be staan is, of laat ik liever zeggen, nog heel lang zal er behoefte be staan aan Tong Tong, ook al zal langzamerhand de inhoud verande ren, meer aangepast aan de tijd, de oudjes, de eerste emigranten zullen langzamerhand afvallen. Het meest heb ik Uw moed be wonderd om te "poekoel teroes". Om vol te houden, ook al leek het finan- ciëel onmogelijk en steeds jongeren en eigen gezin te blijven inspireren en opnieuw aan te trekken en te bin den aan het bestaan van Tong Tong. Ook mijn bewondering voor alle me dewerkers, die zich zo toegewijd hebben ingezet. Gaarne geef ik me op voor de Vrienden van Tong Tong. M. C. O. Monod de Froideville- de Bruyn Kops Deze brief plaatsen wij als voorbeeld van VELE brieven in deze geest, die ons bereikt hebben n.a.v. het stuk "Brief van Nelis" in de TT van 1 oct. en de vergadering van de "Vrienden van Tong Tong". Inderdaad zijn veel lezers de mening toegedaan dat Tong Tong veel betekent voor de HELE In dische groep. Maar als U nagaat dat in Nederland tussen de 90.000 en 100.000 Indische GEZINNEN wonen (a kira-kira 5 personen), en dan bedenkt dat Tong Tong maar een oplaag heeft van 6.500, weet U dat wij op geen stukken na representatief zijn voor de hele In dische samenleving in Holland. In feite zijn wij (wat prof. Cordova in het vorige nummer schreef over de Filippino's) een minimale minderheid in een min derheid. Maar Mevr. Monod slaat de spijker op de kop' als zij duidelijk maakt dat de Tong Tong lezerskring zich het meest bewust is van het "Indischman schap" en de tragiek ervan ten volle voelt. Ook al is "stakker" te kras uit gedrukt zelfs voor de vele "kleine boengs" in onze kring, want de moed waarmee ook onderbetaalde of gepen sioneerde Indischen zich (vaak in het isolement van kleine en boerse dorp jes of tehuizen van ouden van dagen) handhaven met al hun dierbaarheden (en soms contra botte of harde veroor delingen in) daar is werkelijk een enor me hoop KARAKTER méér voor nodig dan een "stakker" heeft. Door mijn drukke correspondentie (met méér lezers dan ik ooit beant woorden kan) weet ik dat b.v. de In dische Hagenaars bevoorrecht zijn bo ven de duizenden die veraf gelegen leven zónder vele Indische kennissen en veel Indische toko's en restaurants. De levensdagen lopen daarbuiten vaak dood in eenzaamheid, niet omdat de andere mensen zo slecht zijn, maar omdat ze geen enkel gesprek kunnen aanknopen over wat Indische mensen dierbaar is. Het ellendige is dat ALLE Indisch- gasten vroeger of later oud en een zaam zullen zijn, en dat het dan te laat is om door bundeling 'n leefklimaat te maken, waarin men "gelukkig sterven" kan. Dat is één van de redenen waar om ik op de "poekoel-teroes-tong- tong geslagen heb. Vooruitziend naar onze eigen ouwe dag en vooruitziend naar de volgende generaties, waarin (alle assimilatie-dwang ten spijt) nog vele kinderen geboren zullen worden met 'n horizon die tot aan de evenaar reikt. Dit is gewoon een "stupide" er- felijkheidswet, maar een wet die NOG LANG VOORTLEEFT. Waarom leren onze Indische vrienden toch niet langer vooruitkijken en denken alleen "tot en met pensioen en dan al..."? Geloof me alleen als ik zeg dat ik voor Tong Tong zal werken tot mijn laatste snik (als mij dat vergund wordt), wachtend tot er een jongeman komt met de geest van een Jan Huygen van Linschoten, een Magelhaen of een Houtman. Pas dan zal blijken dat Tong Tong zijn taak met succes volbracht heeft. T.R. Onze oproep aan de lezers van Tong Tong om inzendingen van Kerstcopie in het nummer van 15 oktober heeft alle verwachtingen overtroffen en wij danken allen, die een artikel hebben ingezonden heel hartelijk voor hun me dewerking, die zij ook deze keer weer zo spontaan aan ons blad hebben ge geven. Doordat het een ware stortvloed was, zagen wij ons genoodzaakt een selec tie te maken, zodat de niet geplaatste inzendingen eventueel later aan de beurt komen. 3

Tong Tong | 1970 | | pagina 3