'S AVONDS VERMOEID NAAR BED GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kanvoor u de oplossing zijn. CAPSULES Er is ook een verhaal van een straf- predicatie, door een Japanse autoriteit in Bandoeng tegen een aantal Indone sische vooraanstaanden gehouden. Hoe is het mogelijk, zou de Jap hebben uitgeroepen, dat de Belanda's het zo lang met jullie hebben uitgehouden? Op deze vernietigende ontboezeming kon den de Indonesiërs slechts met een verlegen glimlach reageren. Toch heeft de lage dunk, die de Japanners over hun prestaties koes terden, hen niet belet, in 1945 dadelijk hoog van de toren te blazen. Hoe is dit te verklaren? Na de proclamatie van 17 aug. 1945 wilde een steeds groeiend aantal Indo nesiërs niets meer met hun vroegere overheersers en opvoeders te maken hebben. Zij wilden zich niet alleen be vrijden van het vreemde juk, zoals zij dat zagen, doch ook van hun eigen minderwaardigheidscomplex. Vandaar hun afschuw van het woord "Inlander" (zélfs met een hoofdletter geschreven), omdat uit dit éne woord een wereld van onderdanigheid en ondergeschikt heid hun tegemoet trad. Zij wilden het liever zélf verkeerd doen, dan goed met hulp van anderen, doch in elk ge val wensten zij volledig baas in eigen huis te zijn. Vooral in het begin wilden zij helemaal opnieuw, met een schone lei beginnen. Alles of niets! Soekarno heeft dit op zichzelf sympathieke stre ven eens op zijn karakteristieke wijze uitgedrukt. Wanneer men eenmaal ver liefd is en daarvan wist de Stichter der Republiek over mee te praten dan let men er niet meer op, of men ge noeg aardse goederen voor een hu welijk bezit. Men trouwt eenvoudig en waagt het er op! De Indonesiërs volg den deze raad en stapten met mejuf frouw Merdeka in het huwelijksbootje, zonder ernstig aan de economische ge volgen te denken. Wellicht dachten sommigen als die Europese arbeiders, die hun patroon schijnbaar rustig achter zijn bureau zien zitten en daarom den ken, dat hij een makkelijk baantje heeft, heel wat lichter in elk geval, dan hun zware arbeid in de fabriek. Voor deze oppervlakkige beschou wing hebben de Indonesiërs zwaar moeten boeten. Twintig jaar hebben ze Soekarno geduld, zelfs toegejuicht en ze zitten nu zó diep in de put, dat zelfs honderden miljoenen ontwikkelingshulp dit eenmaal rijkste land ter wereld, met zijn fantastische bodemschatten en mo gelijkheden, nauwelijks boven water kunnen houden. Het siert hen echter, dat ze deze bittere armoede verkiezen boven de vergulde kooi van het ver leden, ook al noemen ze die tijd de "djaman normal", in tegenstelling tot de "djaman repolusie". Daarom geloof ik dat we niet zo zeer gefaald hebben door heers- of heb zucht, maar door schoolmeesterij. He laas heb ik nog slechts weinig Europe anen ontmoet, die dit hebben ingezien. Bij menigeen overheerst daarom zeke re wrok over de "ondankbaarheid" der Indonesiërs, die onze beste bedoelin- Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van gen hebben miskend. De pedagogische fout is echter, dat wij ons onvoldoende in de mentaliteit van degeen, die wij wilden opvoeden, hebben verplaatst, niettegenstaande onze beste voorne mens. Tot zover historicus De Graaf, wiens vaststelling van ons schoolmeester schap véél verder gaat dan de meeste lezers vermoeden. Als deze school meester immers op den duur het niveau van een leraar of hoogleraar bereikt zou hebben, zouden wij het langzaam opkomende Aziatische nationalisme eerder gezien hebben en we zouden onze leerlingen (dus de Indonesiërs) in een versneld tempo (dus met het overslaan van sommige klassen) tot een algemeen aanvaarde onafhankelijk heid gevoerd hebben. Maar nu waren wij als schoolmeester nog steeds bezig tafels op het school bord te schrijven (met in lijzig tempo gememoriseerd: 2 keer 2 is 4, 3 keer 2 is 6, 4 keer 2 8, enz.), terwijl hoog aan de muur boven het schoolbord een andere hand de woorden schreef: "Me- né, mené, tekèl ufarsin!" Onze Indi sche "beschaving" was gewogen en te licht bevonden. (Daniël 5). Als Belsa- zar viel onze "koning" Berenschot (geen verdere vergelijkingen hier dan de leidende positie alleen) en onze Tijd was voorbij... Maar het "beschoolmeesteren" gaat uit de verte voort. Als we in de redac tionele kolommen en caricaturen van de pers het buitenland voortdurend op het stoepje zien roepen, van Albanië en Nigerië af tot Amerika, Rusland en China toe (maar ook minoriteitsgroe- „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsule®, Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, f 3,90 per kuur. pen "thuis" als b.v. de Ambonnezen en de gastarbeiders), dan merken we dat in de Nederlandse pers en bij de politieke partijen mensen met een ruimere blik en beter tijdsbesef erg dun gezaaid zijn. Maar het is inder daad "heel erg" dat de Nederlander na 3'/2 eeuw samenleven met de Indo nesiër blééf schoolmeesteren (nu nog steeds!) óf de koloniale kant uit óf de socialistisch-communistische. Maar het eigen denken en de ware natuur van de Indonesiër niet kende. Dat geldt ook voor ons, Indischgasten. De mees ten onzer leefden naast de Indonesiër net zoals nu de Nederlander naast de gekleurde minderheidsgroepen in Ne derland. Maar dat gebeurt ook elders in de wereld en het is de tragiek van de ontwikkeling van de beschavingen dat het Heden altijd geregeerd schijnt te moeten worden door wat De Graaf "schoolmeesters" noemt en het vol wassen inzicht komt altijd te laat... T.R. ATTENTIE! Door gebrek aan plaatsruimte en door ons personeelstekort, waar door wij extra administratieve rompslomp moeten mijden, zien wij tot onze grote spijt genood zaakt, de OBUZ-rubriek met in gang van dit nummer te beëindi gen. Red. STERREN STRALEN OVERAL KOKKIES RIJSTTAFEL-ARTIKELEN STAAN BOVENAL. KOKKIES Rijstwinkel Witte de Withstraat 128 Telefoon 38 94 38 - Amsterdam P.S. Wij verzenden rijsttafel-artikelen «var de gehele wereld. 7

Tong Tong | 1970 | | pagina 7