SOENDANESE BOOGSCHUTTERS Boogschieten is een sport waarin een heel bijzondere bekoring schuilt, vermoedelijk omdat zij sluimerende herinneringen in ons onderbewustzijn oproept over de oertijd, toen onze on geciviliseerde voorvaderen door het woud zwierven, zoekend naar voedsel en het wild met een welgerichte pijl bemachtigden, hetgeen het einde van een spannend avontuur, het einde van honger en een glorieuze thuiskomst betekende. Ook op Java staat de boogsport in hoog aanzien en wordt, vooral omdat het een rustige en statige sport is, ook door de meest vooraanstaande persoonlijkheden gaarne beoefend. De regent van Batavia heeft tal van tro feeën met deze edele sport gewonnen en het hoofd van het Pakoe Alamse Huis is een hartstochtelijk boogschut ter, evenals zijn moeder, zusters en broers. Maar ook onder de eenvoudige des- sa-bevolking zijn uitstekende boog schutters en het is altijd een feest voor de gasten van een der mooie berg- hotels, wanneer het verzoek van een Inheemse boogschuttersgroep komt, om op het golfveld een wedstrijd te mogen houden. Golfvelden zijn de ide ale terreinen voor deze sport, welke door de Soendanezen Papanahan wordt genoemd. Zo waren wij eens in de gelegen heid deze sport op het golfveld van het hotel Ngamplang, bij Garoet, door ze ven experts te zien beoefenen. Het was een belangrijke wedstrijd, naar het bleek, daar de 7 mannen uit verschil lende dessa's in de omtrek kwamen, ieder was de kampioen van zijn dorp en allen brachten zij hun trawanten en supporters mede. De schutters werden op de voet gevolgd door opgeschoten katjongs, die de eer te beurt viel om boog en pijlen te mogen dragen. Op het terrein gekomen, werd eerst met zorg de schietrichting vastgesteld, waarop de schutters hun matjes lieten spreiden en rustig strootjes rookten en gemoedelijk wachtten, tot de verdere voorbereidingen getroffen waren. In de eerste plaats moest dan het doelwit worden opgericht, zestig meter van de schutters verwijderd. Twee lange bam boes werden in de grond gestoken en met een ijzerdraad van top tot top verbonden, waaraan het doel werd op gehangen. Dit doel moet een haan voorstellen en gelijkt inderdaad wel enigszins op een vogel. Het bestaat uit een gebogen stuk hout, omwonden met riet en lappen, en wordt 31/2 meter boven de grond opgehangen. Wanneer alles gereed is trekken de schutters hun jassen uit, om meer be wegingsvrijheid te hebben en waar schijnlijk ook uit ijdelheid om hun krachtige spieren te doen uitkomen, hoewel dit bij enkele magere schutters nu niet bepaald een reden tot bewon dering was. Doch er zijn ook weldoor voede jonge Soendanezen en wanneer deze het voorbeeld geven, kunnen de oudere magere concurrenten toch moeilijk achter blijven. Iedere boog schutter heeft 12 pijlen, welke hij ach ter elkaar afschiet alvorens zijn buur man, die 2 meter verder op een matje flegmatiek zijn prestaties gadeslaat, aan de beurt komt. De katjongs stellen zich terzijde van de schietbaan op, nabij het doelwit. De oudste van hen geeft op een bamboe fluit het sein te beginnen en nu is het vooral de taak van de "schildknaap" van de betreffende schutter, om zijn meester te helpen het doel te raken. Want op zestig meter afstand is het onmogelijk de pijlen te zien en dus wordt na de eerste schoten telkens advies geschreeuwd: "Langkoeng, Oe- sin", (te ver, Oesin); "Toena, Karta" (niet ver genoeg, Karta); "Loehoer teu- ing, Doel" (te hoog, Doel); "Handap teuing, Inan" (te laag, Inan) enz., totdat Oesin, Karta, Doel of Inan ingeschoten zijn, waarna door gejuich en gejoel de wedstrijd wordt gevolgd. Nadat iedere schutter zijn dozijn pij len verschoten heeft, worden deze door katjongs verzameld en naar de respectieve eigenaars teruggebracht, waarop een nieuwe ronde wordt ge schoten, totdat ieder zestig kansen heeft gehad. Het is verbazingwekkend hoe zuiver de Soendanese boogschutters weten te schieten temeer daar zij niet, zoals een staande boogschutter schieten, de boog vertikaal houden en langs de pijl aanleggen, maar door hun zittende houding de boog horizontaal moeten hanteren en als het ware "van de heup" schieten, zoals de cowboys in Amerika het zouden noemen. Aanvan kelijk schijnen zij dan ook maar op goed geluk te schieten en hebben het advies van de katjongs bij het doel nodig, totdat de schutter het juiste "ge voel" krijgt en zijn kracht weet af te stemmen op de spanning van de boog, de windrichting en de afstand. Wanneer hij deze eenmaal aanvoelt wordt het afschieten zuiverder en Doel werd win naar met 3 maal de haan te raken in een serie van 12 schoten. Ook andere schutters troffen herhaaldelijk het doel wit, doch de grootste serie raakscho- ten met twaalf achtereenvolgende pij len geeft de doorslag. Bijzondere zorg wordt aan de pijlen besteed. Deze worden uit het hart van de rotan gesneden, waardoor de min ste kans op kromtrekken bestaat. Zij zijn ongeveer 6 mm dik en 60 cm lang en van een ijzeren punt voorzien. Het voornaamste is echter het soort veren van eenzelfde vogel maar deze zijn niet voor iedereen geschikt. Vooral veren van roofvogels hebben dikwijls een bijzondere invloed op het geluk van de schutter, terwijl een veer van een gewone kip waardeloos is. In vroe ger tijden hadden de Soendanese vor sten zelfs speciale vogeljagers, om ve ren van zeldzame vogels voor hun pijlen te bemachtigen. Hoewel aan de pijl, Djampirang, de grootste kracht wordt toegeschreven, heeft ook de boog "Gondewa" de bij zondere aandacht van iedere schutter. Deze wordt met zorg vervaardigd uit een speciaal veerkrachtig soort wild- hout, dat bij voorkeur door de eige naar zelf in het oerwoud gekapt moet worden en verder ook door hemzelf bewerkt. Wanneer een boog de schut ter veel succes brengt wordt deze in hoge eer gehouden en met zorg wordt er dan tegen gewaakt, dat geen vreemde, vooral geen onsympathieke handen, de boog zullen hanteren. Na de wedstrijd gingen de mededin gers rustig naar hun eigen dessa's te rug, waar zij ongetwijfeld de gehele avond verteld zullen hebben van de sport. Tegenover hun mededingers schijnt het geen goede vorm te zijn om over de bereikte resultaten na te pra ten, dat laten zij blijkbaar aan de kat jongs en de omstanders over, na zelf op plechtstatige wijze elkaar bedankt en gegroet te hebben. J.C.H. (Naar een artikel uit d'Oriënt) SERVICE-FLATS BIJ MALAGA, SPANJE Gezond wonen met veel recreatie Gebouwd onder Ned. leiding Prijzen f 39.000,tot 52.000,— kk Hyp. mogel. tot 60% koopsom Inl. MAK. KANT. A. LATERVEER Laan van Meerdervoort 766-794, Den Haag, Tel. 070-25.08.03 en 68.51.84 ABONNEES AMERIKA Tong Tong niet ontvangen of beschadigd en U wilt gauw een ander exemplaar? Bij Roy Stee- vensz, 11543 Buell str., Santa Fe Springs, California 90670 kunt U er om vragen. Naar Den Haag schrijven duurt te lang! 9

Tong Tong | 1970 | | pagina 9