1 -ï Dit was de voorplaat van Tong Tong No. 23 (van 15 juni) van "...sereen zittende vrouwen met bloemen op de hoeden...", een foto zonder herkomst van ruim een halve eeuw geleden in Indië, waarvan we onze lezers vroegen of ze die ongewone bloemenhoeden konden thuisbrengen, omdat deze kle derdracht ons volkomen onbekend was en omdat Indonesische vrouwen zelden of nooit hoeden dragen - althans van dit soort niet. Niemand kon het "raad sel" oplossen. Goh Hamar in Florida probeerde nochtans twee eindjes aan elkaar te knopen: Wel, 't is niet bepaald moeilijk het één met 't ander te combineren om tot de conclusie te komen, hoe deze 3 Mysterieuze Dames aan de Gebloemde Hoeden zijn gekomen. Een kleine eeuw terug... men kon toen spreken van de "Gouden Eeuw"; vakantiegangers of gepensioneerden uit de cultures, velen met fantastisch hoge tantièmes, die Indië voorgoed of voor tijdelijk gingen verlaten. Laten we nu een voorbeeld gebruiken. Mr. en Mevr. "Such and So" (afgekort: Sas) hebben fijn "geboerd", na een verblijf van 30 jaren in de cultures. Nu gaan ze terug naar het Vaderland om van een welverdiende rust te genieten. Mr. en Mevr. Sas hadden in hun huis houding vanzelfsprekend ook bedien den; w.o.: Een Kokkie, een Baboe-da lem en Baboe tjoetji. Dat was een heel normale bedienden staf in die tijd in dat schone Insulinde. Bij het inpakken van de barang die het gezin nodig achtte voor het verblijf in Negeri Koud, bleek al spoedig dat Mevr. Sas een zuinige huisvrouw, te veel rommel over had welke niet mee kon, w.o. ook de 3 dameshoeden met bloemen versierd. Dus gaf Mevr. Sas die 3 hoeden cadeau aan haar 3 trou we vrouwen-bedienden, "De Mysteri euze Dames met de Gebloemde Hoe den". Mr. Sas bezat in die tijd ook een goed foto-toestel. Mevrouw wilde ook graag nog een aardige foto hebben van haar bedienden en vroeg haar man van de 3 een foto te maken op het achter erf van het fabrieksgebouw aan de bron bij het bamboebosje. Als "Tanda- Mata" gaf Mevr. elke bediende een afdrukfoto. Zo kwam deze foto in Hol land terecht en uiteindelijk belandde die bij Tong Tong in Den Haag. Bij het vertrek naar Holland had Mevr. zélf een snoezig hoedje op, "laatste Snufje op Mode-gebied", gekocht bij: "Au Bon Marché". Aldus Hugo Hamar, en we kunnen zeggen: als het niet waar is, is het toch wel leuk bedachtl Toch is hst moeilijk te geloven, omdat we b.v. nooit onze vrouwelijke bedienden zulke "malle ge vallen" op hun hoofd hebben zien zet ten, althans niet met zulk een plechtsta tige ernst. Rijmt eenvoudig niet met de "innerlijke beschaving" van zelfs een voudige lieden in Indonesië. Wél hebben we meer dan eens zo'n wonderlijk geval op het hoofd gezien van een toekang botol of toekang sa- joer maar dan was het om lollig te zijn of als koopman om de aandacht te trekken. Maar dit is één van die ty pische raadseltjes die het verleden ons kan voorzetten. Ons leven was in Indië altijd zó wijd in die coördinaat van vele beschavingen tegelijk (Javaans, Chi nees, Arabisch, Nederlands, Balisch, Indiaas, enz enz.) dat we vele dingen die wij om ons heen zagen, eigenlijk nooit gekénd hebben, en maar al te vaak uit ons hoofd zetten met een op merking als: "Gare lui, seh!" Telkens weer als ik mij in Tong Tong verdiep sta ik weer verbaasd over de ontzag lijke rijkdom aan cultuurwaarden temid den waarvan we leefden... en we zé gen het niet eens. En als we er in een foto mee geconfronteerd worden, wor den op eens al die zichtbaarheden raadsels! Jol Indië nog een keertje overdoen, jol "HERINNERINGEN" uit het oude Indië 1890 1917 door W. Ch. J. Bastiaans Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 4,90 0,40 porto 10

Tong Tong | 1970 | | pagina 10