Sobafs onder elkaar Veel van onze correspondentie (met soms misverstanden en kleine booshe den) wordt al gezellig ngobrollende afgedaan. Daar geven we hier een voor beeld van, de schrijver extra ervoor dankzeggend. Leuk is dat de betrokkene een betaling, die al sinds januari ver schuldigd is, "wel wat laat" noemt. Negen maanden! Er kan precies een nieuwe generatie mee in het leven ge roepen worden! Ook was het natuurlijk vervelend dat geldzending en aanma ning elkaar gekruist hebben. Enfin, van die eigenlijk erg eenvou dige "salah wesels" die overal voorko men. En elders gewoonlijk uitlopen op hooglopende ruzies. Maar in onze le zerskring spreken we onszelf lekker uit, worden sobat-kentel zogezegd, en alles is weer voor mekaar. Geachte Mevr. Lilian Ducelle, Alweer eenzelfde correctie als een paar jaar geleden of beter uitgedrukt aanmaning dat ik mijn abonnement, nu over 1970 niet heb voldaan. Verder werd mij verweten dat ik al lang als abonnee heb willen bedanken en willen ze, de administratie van Tong Tong, mij nog een maand de "Tong Tong" toestu ren, daarna geruisloos verdwijnen. Ik kan het niet begrijpen hoe dat mo gelijk is wanneer ik mijn abonnement betaald heb, (het was wel wat laat, het had in jan. j.l. '70 moeten zijn) ik heb het abonnement van 1970 van mijn giro of postrekening in Arnhem laten af schrijven sinds 25 sept. j.l. zij mijn toe zending van Tong Tong laat verdwijnen. Ik heb namelijk geen 24,00 maar 25,00 laten overmaken per blauwe che que naar de Adm. van Tong Tong Mau- ritslaan 36 te Den Haag, met de mede deling op de blauwe chequekaart; "A- bonnement over 1970 op Ind. Tijdschrift "Tong Tong". Op woensdag 30 sept. j.l. heb ik tele fonisch vanuit het postkantoor in Meerssen naar adm. Tong Tong op gebeld en vroeg toen naar U, mevr. L. Ducelle, de geheimzinnige vrouw uit Soerabaia, om te vragen hoe het met mijn abonnement staat of U dat al ont vangen hebt van de Post-Cheque en Gi rodienst uit Arnhem of Den Haag; een blauwe chequekaart. Een vrouwenstem zei me dat Mevr. L. Ducelle er niet is, (misschien wel naar Kaïro om verslag uit te brengen voor Tong Tong van de begrafenis van Pr. Nasser). Dus ze zei dat Mevr. L. Ducelle niet aanwezig was en toen vroeg ik wie de administratie voert; "IK" zei toen de stem en te oordelen, een vrouwenstem. Ik kan natuurlijk niet door de telefoon zien of die dame die mij te woord had gestaan of beter gezegd de tele foon had aangenomen een magere of dikke een mooie of minder mooie, een jongere of oudere persoon is, ook heb ik haar naam niet gevraagd; aan de ene kant goed want dan weet ik wan neer er fouten gemaakt zijn, wie dat is. Die dame aan de telefoon op woens dag j.l. 30 sept. tegen zowat 11.30 u v.m. zei dat Mevr L. Ducelle er niet was en zij de administratie voert. Ik vertelde haar, eerst mijn excuses aan biedend omdat ik zo laat ben met het abonnementsgeld over 1970 te beta len, en tevens bij gezegd dat ik het geld groot 25.00 van mijn postreke ning heb laten afschrijven door het stu ren van een blauwe cheque kaart naar PCG-dienst en dat Tong Tong binnen enkele dagen de bl. cheque zal krijgen. Genoemde dame aan de te|efoon zeide mij dat het zo goed is, dat ze mij be grepen had en dat het best in orde komt. Wat wil nou het geval, op heden 2 ok tober kreeg ik dat schrijven van Tong Tong afd. administratie getekend Mevr. H. A. HAM gedateerd 30 sept. 1970 en die schreef mij dat ze het abonnements geld van 1970 van mij niet heeft ont vangen enz enz. of ik als abonnee al lang heb willen bedanken en of ik dit reeds heb gedaan of mijn bericht is bij Tante Pos in het ongerede geraakt. En in dit geval zou zij mij geruisloos af schrijven wat natuurlijk niet de juiste zaak is. Op heden heb ik van de PCG dienst uit Arnhem de bekende afboeking- strook ontvangen met de mededeling dat het bedrag van 25,00 van mijn Postrek. is afgeboekt voor Tong Tong sinds 30 sept. 1970. Ook op 30 sept. j.l. heeft Mevr. Ham mij dat kattebelletje gestuurd en ik heb haar (ik neem aan dat het Mevr. Ham is die met me aan de telefoon is ge weest op woensdag 30 sept.), toen nog gezegd dat voor de abonnementsgel den over 1970 door de PCG dienst wordt gezorgd. Mevr. L. Ducelle U bent van Soera baia, geboren en getogen natuurlijk; ik ben van Magelang - doch geboren in Koetaradja - alleen de grootste tijd van mijn leven sinds 1924 tot het uitbreken van de 2e Wereldoorlog in Magelang. Mijn vaderstad of beter gezegd geboor testad van mijn vader is Amsterdam mijn moeder is puur Indonesische., dja- wa kowek zoals de meesten zeggen. U zou natuurlijk willen zeggen wat heeft dat allemaal te maken met dat abon nementsgeld van Tong Tong. Wel ik wil dit er mee bedoelen, Indo is Indo - of je nou een Hollandse vader en een Indonesische moeder, of een Indische vader een Indische moeder of 'n Indische vader 'n Indonesische moe der hebt, of je moeder nou Javaanse, Soendanese of Chinese of Ambonnese is, en of je nou in Padang, Koetaradja, Bandoeng, Semarang of Ternate gebo ren bent, je bent en blijft de Indo of zoals ze plegen te noemen Indisch Nederlander. Fouten doen we allemaal en iedereen doet dat zelfs de grootste strateeg of politicus het zijn allen men sen en Gods kinderen, ongeacht hun geloofsovertuiging of ze nou Rooms Katholiek zijn of andere godsdienst. Ik wil a|leen zeggen mevr. L. Ducelle, maak het goed wat beteft mijn abon nement en ga even na of PCG-dienst U al een blauwe cheque heeft gestuurd van mij voor het abonnementsgeld 1970. En die dame belast met jullie admini stratie moet U eens boos aankijken, heel even maar omdat ze mij zo'n brief heeft gestuurd, of een heel kleine se- lehtik aan haar oortjes, tenminste als ze jonger is dan U, is ze ouder liever niet, want heb respect voor de ouder dom - en straf haar maar dat ze s' mid dags om 4 uur geen kopje thee of kop- pie toebroek krijgt. Nu Mevr. Ducelle of hoe ook Uw ware naam is, U kunt net zo goed Boengga teraté of boengga Melati heten, ik eindig en hoop nader van U te mogen horen of het abonnementsgeld van mij al geregeld is en of U mij een lelijke briefschrijver vind. Met vriendelijk groeten van Uw abonnee W. >ScWerp en eerlijk inzicht van een jonge vrouw Wat ik U nog even wilde zeggen is: Al behoor ik nog niet tot de oudere generatie (mijn leeftijd is 30 jr., ik ben reeds 12'/2 jr. in G (H) olland, maar ik zou 't hartstikke jammer vinden, als Tong Tong zou moeten verdwijnen. Tong Tong brengt je even terug naar ons mooie geboorteland. En ik geloof, al wil je 't niet uitdragen, bang, dat je voor gek wordt verklaard, toch heeft iedere Indo 't zij man, 't zij vrouw, er gens 'n beetje heimwee, naar wat ge weest is. Ik heb een Hollandse man met 4 schatten van kinderen, maar zij kunnen mij niet volgen, als ik 't over vroeger heb, zoals aanrandingen of al dat andere nare, wat je hier al als ge woon bent gaan inzien. Misschien gek hè, maar soms zie ik mijzelf, huppelend met glas en geld stuk in de hand naar een tokotje van es-pasra gaan en dan was 't al vrij donker, 't Enige, waar ik bang voor was waren spinnen en spoken. En wat mochten wij daar toch veel, hè meneer Tjalie? In vergelijking met mijn jeugdige jaren, wat zijn deze ziel tjes van kinderen, ondanks alle luxe, te beklagen. Meneer Tjalie, ga a.u.b. door met Tong Tong!!! Zo ook de andere medewerkers. Ik weet 't wel, 't is moeilijk, maar toch poekoel teroesü M. de Lange-Carter 17

Tong Tong | 1970 | | pagina 17