Intekenbiljet ZELFTRACTATIE (Advertentie) (KRIJGSGEVANGENEN IN DE PACIFIC OORLOG) Na zeven jaar van onafgebroken speurwerk, in samenwerking met de "Indische Collectie" van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, vol tooide de heer Van Witsen in 1968 zijn manuscript KRIJGSGEVANGENEN IN JAPANSE HANDEN, een omvangrijke documentatie, ingedeeld naar perioden, plaatsen en gebeurtenissen, waarin op genomen: conventies, wetten, orders, dagboeken en verslagen. Een encyclo pedisch geheel, waarvan het manu script aan twee bekende hoogleraren ter inzage werd gezonden. Het oordeel van Prof. Dr. L. de Jong luidde: "Ik ben bepaald onder de in druk gekomen van de enorme hoeveel heid materiaal die u er in verwerkt hebt: alleen al daardoor vormt het een bron van grote historische betekenis". En Prof. Dr. I. J. Brugmans schreef: "Afgezien van mijn persoonlijke be trokkenheid bij uw onderwerp wil ik als historicus de mening uitspreken, dat uw studie van grote betekenis is en publicatie verdient. U hebt met gro te objectiviteit de feiten bijeengebracht op grond van het beschikbare mate riaal, feiten die vastgelegd dienen te worden en niet in de archieven mogen blijven rusten. Niemand zal uw boek kunnen 'bestrijden'; u laat de feiten spreken en dat is afdoende. Ik wil niet eindigen zonder een woord van hulde aan uw adres voor uw doorzettingsver mogen bij het tot stand brengen van uw historisch werk. Velen zouden voor deze omvangrijke taak ontijdig bezwe ken zijn..." De Sectie Krijgsgeschiedenis van de Generale Staf der Koninklijke Land macht, die zich geheel met het oordeel van genoemde hoogleraren kon ver enigen, nam zich voor de uitgave van het manuscript te verzorgen, maar kon de daarvoor benodigde gelden van het Ministerie van Oorlog niet toegewezen krijgen. De auteur besloot daarom voor hen die de krijgsgevangenschap hebben meegemaakt, voor hun nabestaanden en in het algemeen voor allen die be lang stellen in het gebeurde, een be knopte versie samen te stellen, waar van het manuscript thans voor publi catie gereedligt onder de titel "Krijgs gevangenen in de Pacific Oorlog". In dit sterk bekorte m.s. is de indeling in periode en gebieden gehandhaafd, maar de meeste bronvermeldingen zijn weggelaten. Veel aandacht is besteed aan het optreden der Japanners, voeding, ziek ten, transporten en de gevolgen daar van, dwangarbeid (Burma-Siam-spoor- weg, Pakanbaroe-spoorweg, aanleg van vliegvelden, fabrieks- en mijnarbeid, enz.), ontvluchtingen, straffen, hulp pogingen van het Rode Kruis, corruptie, collaboratie etc. U kunt dit intekenbiljet ongefrankeerd (dus zonder postzegel) in open envelop verzenden. Adresseer als volgt: UITGEVERIJ T. WEVER ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER Zend mij bij verschijning tegen voorintekenprijs rechtstreeks via boekhandel: ex. E. van Witsen, KRIJGSGEVANGENEN IN DE PACIFIC OORLOG. Voorintekenprijs geb. 24,50. Naam Straat Plaats Datum Handtekening: Doorhalen s.v.p. wat u niet wenst. Daarnaast komt een groot aantal krijgsgevangenen zelf aan het woord in citaten uit dagboeken, brieven en ver slagen. Deze laatste voorzover zij niet later dan een jaar na de krijgsgevan genschap op schrift zijn gesteld, zulks om vertekening te voorkomen. De bekende Uitgeverij T. Wever te Franeker, die ook de uitgave verzorgde van de belangrijke bronnenpublicatie "Nederlandsch-lndië onder Japanse be zetting" (2e druk, 1961), heeft zich be reid verklaard het boek "Krijgsgevan genen in de Pacific Oorlog" te publi ceren zodra de daarvoor noodzakelijke minimum-oplaag van 500 ex. is volte- kend. De voorintekenprijs zal 24,50 bedragen; daarna zal het boek uitslui tend voor de prijs van 29,50 verkrijg baar zijn. Het boek verschijnt in fraaie gebonden uitvoering op royaal formaat (15 x 23 cm). Omvang ca. 350 bladzijden. De voorintekening is vanaf heden opengesteld bij de erkende boekhandel en bij de uitgever. DE VLUGSTE MANIER van bestellen bij Tong Tong: be stelling op de giro schrijven, giro zenden naar Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Dus NIET in de girobus doen, duurt soms 4 dagen voor wij de giro ontvangen Wij verzenden uw bestelling direct na ontvangst van uw giro, incasseren komt later. Op deze manier kunt u de barang binnen 3 dagen thuis hebben Zelftractaties zijn tractaties die on gewoon zijn en in vele gevallen door andere mensen niet op prijs gesteld worden. Eén zo'n zelftractatie van mij is doodgewoon klapper. Regelmatig koop ik bij de groenteboer een klapper, kap hem open, snijd het vruchtvlees in kleine stukken en tracteer mezelf dan twee dagen lang op telkens zo'n brokje klapper. Deze voor Europa totaal on gewone smaak is voor mij een van de heerlijkste die ik ken. De eerste keer dat ik merkte dat ook sommige Hollanders die smaak best mogen, zag ik mootjes klapper op een marktdag in de Jordaan. Ik weet niet of elders de klapper ook als snoep verkocht wordt. Het valt overigens niet mee, goede, verse klappers te kopen in Holland. Koop altijd klappers met een zo vers mogelijke sêpêt en waar van de drie "ogen" nog niet zwart zijn. Oude klappers smaken naar copra. Als men ze echter goed afwast (dus het slijmerige vliesje op het vruchtvlees er af) smaken ze nog steeds best. Alleen één "weemoed" is eraan ver bonden, maar die heb ik er graag voor over. Als ik rijpe klapper eet, moet ik altijd denken aan heel jonge klapper of dêgan. Die zal hier wel nooit te krijgen zijn. Maar daarom is de herinnering er aan des te zoeter! T.R. ABONNEES AMERIKA Tong Tong niet ontvangen of beschadigd en U wilt gauw een ander exemplaar? Bij Roy Stee- vensz, 11543 Buell str., Santa Fe Springs, California 90670 kunt U er om vragen. Naar Den Haag schrijven duurt te lang! 20

Tong Tong | 1970 | | pagina 20