itniKfc Bi t^ebaran Brieven van lof en van zorg L iss SABAR De Islamitische vastentijd (Ramadan) is voorbij en vandaag, 1 december, is het Lebaran. Met verse herinneringen aan de vele Lebarans die we in ons leven in Indonesië mochten vieren, bieden we hierbij onze Mohame- daanse lezers en lezeressen onze welgemeende gelukwensen aan, de hoop uitsprekend dat in dit jaar vele van hunne wensen in vervulling mogen gaan. HART ONDER DE RIEM (II) Bovengenoemde inzending (Tong Tong van 15 okt. '70) was kort, maar hierin werden bijzonder mooie waar heden gezegd. Wat de heer Pothoff schreef, dat Tjalie met Tong Tong zijn grootste overwinning heeft behaald, is letterlijk waar. Men kan zijn oprichting van dit blad zeer zeker de kroon op zijn levenswerk noemen, een werk dat BLIJFT bestaan en het werk blijft doen waarvoor het bedoeld was (en is), tot nadat de laatste van ons zal zijn heen gegaan. Vele duizenden Indischmensen putten uit dit blad nieuwe kracht en troost... ...Bestaat er op de hele wereld zo'n tijdschrift als Tong Tong, dat mensen in alle uithoeken en continenten van de wereld bereikt en zo tot het hart spreekt? En dat uit alle windstreken antwoord krijgt en uit het hart gegre pen inzendingen terug ontvangt? En wij vergeten zijn naaste, hoogst waardevolle medewerkster niet, Lilian Ducelle, die het hem mogelijk maakt voort te gaan met zijn zware taak! En niet haar steentje, maar bergen zware kalistenen (Sic! Red.) van het be gin af hiertoe heeft bijgedragen! En djangan loepa alle andere medewer- kers(sters) op kantoor en daarbuiten die elk hun eigen taak vervullen... K. M. Graichen FAMILIEBLAD ...Vooraf wil ik echter graag mijn waardering uitspreken voor Tong Tong. Wij lezen het altijd met veel belang stelling en plezier. Ik weet niet hoe Tong Tong precies zou moeten worden omschreven. Het is geen opinie- of informatieblad, het is ook geen "lite ratuur", het lijkt me meer een cultu reel blad (het gaat over een belang rijke cultuurperiode), maar het lijkt me vooral een groeps- of familieblad, ge schreven voor mensen die iets gemeen heben. Wij voelen ons met Tong Tong verbonden, omdat wij een groot deel van ons leven in Indië-lndonesië heb ben doorgebracht. Het is haast over bodig om de betekenis van Tjalie Ro binson voor het blad te vermelden (de artikelen, waar vooral de geest die er achter staat), maar de tientallen mede werkers mogen daarbij niet worden vergeten. Het is niet alleen een enig, maar ook een uniek blad. Hierbij nog mijn beste wensen voor Tong Tong en zijn medewerkers, dat het nog lang mag voortgaan, zoals het nu gaat. B. Tijmstra De heer T. voelt het goed aan: Tong Tong is inderdaad moeilijk te defini ëren of onder te brengen. Zo heb ik mij ook nooit journalist willen noemen (al word ik erbij ingedeeld), noch schrij ver of letterkundige. Ik heb dóódsimpel alleen maar iets te "vertellen", buiten alle "ismen" om! Zo is ook het "kolo nialisme" (het Indischman zijn) moei lijk ergens in te delen. Zo zijn ook Hollands zeevaarders en ontdekkings reizigers nergens onder te brengen. Ik heb destijds het onderscheid gemaakt tussen "Uitvaarders" en "Kachelzit- ters" en dat wordt me nog steeds kwa lijk genomen... T.R. frWSsiMvH ,H' ffeiUi-, JONG Cf - VERLIES VAN EEN GROOT MENS Pas nu na een poosje van zwijg zame teruggetrokkenheid Charles de Gaulle plotseling overleden is, be seft de hele wereld een Groot Mens verloren te hebben. En zelfs al heeft men er zelf niet aan mee gedaan, met berouw denkt men aan de wijze waarop deze uitzonderlijk begaafde leider door een vrije pers in zijn laatste regerings jaren lettelijk is weggehoond. Met hoofdartikelen en politieke prenten die vaak even laag beneden de menselijke waardigheid lagen als De Gaulle er boven uitstak. Oef, hoe MISbruiken wij de vrijheid van woord die de demo cratie ons schenkt en hoe zeer zijn wij de hoge eisen die wij stellen aan een volksleider NIET waard... "TATAK, TETEK, TUTUK" Alhoewel er bij de ingang van het nieuwe jaar het best een hogere abon nementsprijs vastgesteld had kunnen worden, is komend jaar het aantal prijs stijgingen zó groot en gevarieerd dat we zelfs bij benadering geen budget hebben kunnen maken. U weet inmid dels dat dit jaar vooral de middenstand (de kleine ondernemersgroep) zó zwaar getroffen zal worden dat de Regering noodmaatregelen overweegt. Pas als we een beetje op gang gekomen zijn in 1971 zullen we weten waar we aan toe zijn. We zijn benieuwd tot hoever we kunnen gaan. Tot nog toe heeft Tong Tong bestaan zoals het Javaanse spreekwoord zegt: tatak tetek (toonloze e's) tutuk. D.w.z.: durven te ondernemen stand vastig doorzetten tot de taak vol bracht is, tot het einde toe. Laat ons hopen dat dat einde nog heel ver zal zijn. BRUINE BUS Al zijn de giften in het afgelopen jaar niet zo rijkelijk binnengestroomd als in vorige jaren, er is toch naar verschei dene kanten vrij goed geholpen kunnen worden. Zoals gewoonlijk is er naar de GIKI 1000,gegaan, evenals naar de BOS, 500,naar Pakistan en 1000,naar het Bejaardentehuis Pniël. Verder is naar een aantal klei nere bestemmingen in totaal 300, gegaan. Rest 4.811,47. Misschien denken vele lezers: waarom is er niet nóg meer naar noodlijdenden gegaan? Maar we hebben nog een heel jaar vóór ons, waarin meer ellenden te verwachten zijn (helaas). En als straks elders de nood het hoogst is, moet Boeng Bruine Bus direct klaar staan. Daarom, in de komende maanden: vergeet onze Brui ne Bus niet! Als de komende maanden Tong Tong wat later komt dan precies op tijd, be denk dat in de herfst- en wintermaan den menig kantoor door ziekten van het personeel gehandicapt wordt. Ook Tong Tong dus, dat over VIER schijven draait: redactie, administratie, expeditie en drukkerij. Twee, drie men sen ziek en we zitten al kedjepit! Als dan nog door slecht weer de verbin dingen en transporten belemmerd wor den, wordt het bij Tong Tong wel eens een wanhopige toestand. Straks niet te gauw mopperen. Maar als U vrij lang gewacht hebt en er is nog steeds niets, kom dan kordaat in actie. We stellen op een regelmatig en vlot contact met U veel prijs. 3

Tong Tong | 1970 | | pagina 3