Bert Garthoff ziet Indonesië terug (i) V ARA-filmploeg bezig op de Borobudur met Indonesische bodemkundigen en micro-biologen en Mil. Giselle Hyvert, Frans micro-biologe, als UNESCO-expert belast met onderzoek naar algen, wieren, korstmossen enz., die in verwering op de Borobudur optreden. Je kunt natuurlijk twee dingen doen. Meteen na aankomst op vliegveld Ke- majoran losbranden. Maar dan ook meteen! Met je koffers nog niet eens de douane door, zodat die alsnog je bagage staan te zijn in afwachting van het rijtje stempels en krijtkrassen dat er voor een week of wat je barang van maakt. Meteen dèn al kun je je eerste reis- praat gaan afsteken, voor de klamme middagvuist weg. Over die onwezen lijk gladde vliegreis Amsterdam-Dja karta, die je binnen een etmaal laat beleven dat die wereld van ons, zo van boven gezien, toch maar een benij denswaardig verbanningsoord is. Met z'n zilveren sneeuwalpen, z'n rimpel- vrije zeeblauw, z'n zonsondergang a la Turque, z'n warrige steden in het ver dere Oosten, in de vliegnacht als vlak- gelegde sterrenhemels onder je. En met, in de laatste reisuren, het blau wende groen van Sumatra's bergbos sen, het trage bruin van de modder- monden van rivieren die het kronkelen beoefenen of ze voor iedere bocht een eervolle vermelding krijgen. Dan de duizend eilanden voor de Java-kust. Ruigbehaarde ruggen van zeedieren lijken het, badend in warm blauw. Je zegt nooit meer van blauw dat het een koele kleur is, als je eenmaal die zee hier onder je door hebt zien gaan. En dan... Ja! Daar! Die barakken in stervorm! "Blokken" zeiden we erte gen. Dat wachtgebouw... Ja, hoor, Struyswijck! Zo heette het toen. Ander half van de dik drie jaar achter tralies en kawat heb je daar destijds gezeten. Op een halve meter leefbreedte de man. Tussen vrienden en buren en be kenden. En kerels die soms net zo ver velend konden zijn als jijzelf. Allemaal met het naakte niets als hele bezit. Ja, daar is het... Daar was het...Toen... Maar nee! zeg je dan tegen jezelf. Je doet het ènders. Waar je mee hebt te maken, dat is Indonesië nti. Waar de klappers en de ketella's en de ka pok bomen, de papaja's, de kembod- ja's en wat je allemaal zo gauw nog meer herkend onder je, nog net zo grif hun duizend-en-twee tinten groen dra gen als toen. Wuivend groen, dat je stuk voor stuk gaat zitten thuisbrengen, eroverheen draaiend op dalende Ga- ruda-vleugels. En dat in al z'n eeuwig heid jóu thuisbrengt alsof je niet bijna twintig jaren bent weggeweest, maar twintig dagen. Heel even maar weg uit alles wat je hier aan geluk destijds kreeg toegeleefd. Aan geuren van aar de en regen, aan bruidsblanke melati- bloesem, aan vlammend oranje van vo gels en vruchten, aan zoveel andere kleuren en geuren. En aan de mensen. Met hun kleuren, hun geuren, hun ma nieren van gaan en van zijn en van le ven. En van zoveel geven vooral, dat je van de gladwegge stempelterm geven- en-nemen die hebstaart van dat nemen weer inslikt... Ja, van slikken gesproken, ik hèb even wat weggeslikt toen ik na amper twintig jaar weer mijn voeten op Java mocht zetten. Waar ze voordien waren rondgegaan of ze nooit meer weg wil den. En... nou ja, weggeslikt... terüg- geslikt heb ik het, dat gevoel, naar waar het hoort. Naar binnenin mezelf. Wie het óók kent - wat betreft Indo nesië of welk land ook maar, waar je na zoveel tijd weer terugkomt - die hoef ik niets te vertellen. Wie het niet kent, die kan het niet verteld worden. Het is geen woorden-gevoel. Dus ook die kant niet op bijwijze van eerste reispraat. Geen tropentraantjes in Nederland rondsprenkelen, die ei genlijk alleen van jezelf zijn. Jij doet 'n 3de ding, heb ik tegen me zelf gezegd. Jij gaat eerst eens heel rus tig rond in 't Indonesië van nu. Wat lo pen, wat rijden, wat stilstaan vooral. En veel kijken. Veel luisteren. Dit is niet het land voor de schielijke ver slaggever, het hijgerige steno-gebeu- lees verder pag. 9, le kolom onderaan Houten wachter bij een hoffeest in de Solose kraton. De pi sangs zijn na afloop van het feest voor het kratonpersoneel. 8

Tong Tong | 1970 | | pagina 8