ALTUD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW DEMAK EN OMSTREKEN SAMBER LILEN Ilèn (zie ili) Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, ƒ3,90 voor een kuur. Het tegenwoordige Demak, 26 km. ten oosten van Semarang gelegen, werd gebouwd, nadat de oude Stad, welke ten tijde der Oost-Indische Com pagnie veel noordelijker, vlak aan zee lag, moest worden verlaten vanwege het ongezonde klimaat. De ruïnes der stenen gebouwen zijn nog aanwezig; op het ondergelopen gedeelte van Mo- ro-Demak (de oude naam) wordt druk gevist, terwijl in het met slootriet en zeegras begroeide deel, strandvarkens huizen. Moro-Demak staat bekend om het lekkere schapenvlees; de schapen worden daar met droge vis gevoed aangezien de streek grasloos is. Het stadje Demak is bekend om zijn oude Moskee, die heilig is verklaard. Bedevaartgangers, die niet in staat zijn de kostbare reis naar Mekka te maken, kunnen ook naar Demak ter Bedevaart gaan; moeten dit echter zeven jaar achtereen doen in de voor dergelijke bedevaarten vastgestelde tijden, ter wijl de tocht uitsluitend te voet dient te worden afgelegd. Deze bezoekdagen gaan gepaard met volksfeesten, ge houden op de aloon-alöon tegenover de moskee; moskee en aloon-aloon zijn dan 's avonds goed verlicht; over al wordt dan speelgoed en eetwaar te koop aangeboden. Dikwijls wordt er een complete kermis gehouden met draaimolens en andere vermakelijkhe den. Mooi vuurwerk wordt afgestoken. Heeft men zeven jaar achtereen deze heilige moskee bezocht, dan is men "hadji" en gerechtigd, evenals de te ruggekeerde Mekkaganger, de tulband, als teken van priesterlijke waardigheid, te dragen. Bijzonderheden van Demak: aan het station wordt gevent met loepis van ketan, te eten met geraspte jonge klapper en rode suiker (goela-aren- stroop), verder djenang en de bekende blimbing van Demak. De andere heilige plaats is de be graafplaats Kadilangoe, een 5 km. van Demak gelegen in de weg Demak- Poerwodadi, waar het graf ligt van de Soesoehoenan van Demak. Bij dit graf kan men, onder het brengen van een offer, een wens doen of een gelofte afleggen. Jaarlijks, op speciale Moham medaanse feestdagen, maken velen van deze gelegenheid gebruik. Soms komt er ook hoog bezoek uit de vors tenlanden Solo en Djocja. Bij zulk een gelegenheid wordt de toegangsweg ren. Indonesië is het land, het voelbare leefland, van Ardjuno's gebaar in de Mahabharata. Eerst de rechterhand op de linkerschouder. Eerst de doe-hand te rusten leggen op je inkeer-zijde. En pas optrekken om daden te doen na de raad van je eigen innerlijk te hebben ingewonnen. BERT GARTHOFF naar bedoeld graf streng bewaakt door personen, gekleed in groot ornaat t.w. een mooie kain aan ontbloot bovenlijf, een hoog, naar boven smal uitlopend, hoofddeksel (koeloek) op, leren san dalen aan en gewapend met een kris, welke op de rug, onder de buikband gedragen wordt. In 1913 heb ik geprobeerd zo'n be zoek van de Soesoehoenan van Solo mee te maken, doch toen mijn voertuig evenbedoelde toegangsweg wilde inrij den, sprong één der bewakers voor het paard en hield zijn ontblote kris met de punt op zichzelf gericht in de hand, hetgeen moet betekenen: alleen over mijn lijk zult ge kunnen passeren. Ook op de grote postweg, nabij \de ingang, mocht niet geparkeerd worden, zodat ik onverrichterzake moest terugkeren. Nog een bijzonderheid van de om streken van Demak is Goeboek, een plaatsje 6 km. van Demak gelegen. Daar bevindt zich het "eeuwige vuur" (merapi), bestaande uit een met brok ken kalksteen omringde vuurhaard, waarin blauwe vlammen zichtbaar zijn. Dit z.g. heilige vuur wordt door velen bezocht, die daar geloften afleggen en offeren. De offers, bestaande uit een geitje of een kip, ook een bos padi, bloemen en geld, worden aan de bewa ker van het vuur afgedragen. Uit Goeboek komt de bekende dje nang of dodol van onvermengd ketan (kleefrijst). Verderop dan Goeboek van Demak gelegen, ligt het plaatsje Koewoe (dis trict Kradenan), waar zoutwellen wor den aangetroffen. Daar gebruikt het volk zelf-gewonnen zout. M. Busselaar In de opstellen over Bogor kwam o.a. de "samber lilèn (glanskever) ter spra ke. Niemand wist hoe de naam ont staan was. Practisch Javaans-Nederlands Woor denboek, samengesteld door: P. Jansz. N.V. Boekhandel en Drukkerij v/h G. C. T. VAN DORP Co., Semarang, Soera- baja, Bandoeng, 's-Gravenhage. SAMBER LILÈN (Samber ilèn) Pracht (glans) kever. Samber Schepnet met lange steel -ilèn srt. van Spaanse vlieg. -mata (ngoko, kromo) klein vliegje dat vaak in de ogen vliegt, evw; door het luchtruim schieten; aanvliegen op; slaan; inslaan, treffen. De BLIKSEM; aanvliegende grijpen; met een sambar vissen, etc. ili; stroom, 't vloeien, loop, afloop, wa ter leiden naar of op, bevloeien, ook leiden, afleiden. MILI stromen, vloei en, vlieten, voortdrijven, lopen. Vlieden, de wijk nemen, zich door de vlucht redden, vlieden tot of naar, een schuil plaats zoeken bij of in. Pangilen wijkplaats, toevluchtsoord. Vergoeding, schadevergoeding, ver goed, schadeloosstelling, vergoeding geven ILENNAN schadeloosstelling. Noot: Vreemd! Ik heb het woord LILÈN NIET aangetroffen in het woordenboek! Ook hebben de schijnbare "stamwoorden" Samber en Lilèn niets te maken met het begrip glanskever! Hoe kèèèèn! G. H. Bartman

Tong Tong | 1970 | | pagina 9