'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief EEN ..ROTE KAARSJE" VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW - K - Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kanvoor u de oplossing zijn. KERST IN REMBANG I Kerstmis is voor mij het heidense feest der noordelijke landen, het feest van de terugkeer naar het licht, van het weer gaan lengen der dagen. Vanaf mijn prille jeugd heb ik dit feest elk jaar weer mogen beleven. Wij kregen daarbij geen cadeautjes. Maar dat sprak toen eigenlijk vanzelf, want er was toen heel wat meer tevredenheid, vaak met slechts heel weinig, dan nu in onze welvaartsstaat wordt aange troffen. Met een zakje knikkers of een paar glazen stuiters, een tol, een bal, een diabolootje, een springtouw was een kind de koning, of de koningin te rijk! Wat het Kerstfeest ons echter wel bracht was het warme, levende licht der vlammetjes van vele witte en rode kaarsjes, de harsgeur van schroeiende sparrenaalden en -takjes, de ietwat plechtige stemming, die het zingen, bij de piano, van oude kerstliederen te weeg brengt. II Eens maakte ik het mee dat een kleine jongen naar een kerstboom werd gebracht, waarin, tussen glanzen de en schitterende versierselen, ook wat snoepgoed en kleine cadeautjes opgehangen waren. Het jongetje mocht zeggen wat het hebben wilde. Het keek even heel ernstig en zei toen: een "rote kaarsje". Hij kreeg zijn rode kaarsje en daar toch ook snoepgoed en kleine cadeautjes in de boom opgehangen waren, mocht hij nog eens kiezen. En hij koos: nog een "rote kaarsje". Gelukkig zij, die ook in hun latere leven hun "rode kaarsje" steeds lie ver hebben dan de cadeautjes en het snoepgoed. III In ons Indië, te Weltevreden, maakte ik het mee dat, in de binnengalerij van een groot oud huis, een als kerstboom vermomde tjemara opgesteld was. Er waren veel kindertjes uitgenodigd en een vriend van de heer des huizes trad op als kerstmannetje. Hoe het kwam, dat weet de droes, maar op eens stond de weelderige baard van het kerstman netje in vuur en vlam. De huisjongen greep onmiddellijk de met het oog op brandgevaar gereed staande emmer water en goot de inhoud daarvan over het kerstmannetje uit. Grote inspanning om zich goed te houden en niet, wat het kerstmannetje aangaat in woede, wat de feestgangers betreft in brullend gelach uit te barsten. CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsule^ Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 3,90 per kuur. De heer des huizes geleidde het verschroeide en verwaterde kerstman netje naar buiten. Toen klonk opeens een kinderstemmetje dat vroeg: "Gaat het kerstmannetje nu weer naar andere kindertjes? En wordt het kerstmannetje dan weer in brand gestoken?" Het kerstmannetje is toen bijna uit zijn vel gesprongen! Dr. A. L. J. Sunier Het was ongeveer in 1910 dat de familie Franken in Rembang woonde. Deze plaats lag aan zee en was toen niet groot. Toch was het twee hotel letjes rijk. In de omgeving had je uit gestrekte Djati bossen. In deze bossen waren jonge mannen als opzichter ge stationeerd. Auto's had je nog niet en de jonaglui zaten erg geïsoleerd. Eén van de hotelhoudsters kreeg te gen de Kersttijd het idee iets te gaan organiseren. Zelf wist ze niet hoe ze dit aan moest pakken. Wel kende ze Ma Franken en wist ze, dat zij voor zoiets de juiste persoon was. Ze maak te er meteen werk van. Cor, één van de dochters, zag Mevrouw K. aanko men en zocht een plaatsje op de on derste trede van de trap bij de achter galerij. Ja hoor, ze had goed gegokt. Mevrouw K. en Ma Franken gingen ge zellig op de achtergalerij zitten en Cor kon alles horen, zonder gezien te wor den. "Maatje Franken, U moet mij helpen ja! Zo zielig, al die jongeluisen uit de bossen! Ze komen maar alleen in mijn hotel. Meisjes isterniet! Maatje Fran ken, U gaat mij helpen ja, met het ma ken van een Kerseboom. En dan de jongeluisen komen en meisjes komen. Zo gezellig toch Maatje Franken. U help mij ja?" Ma Franken begreep allang wat de bedoeling was en inderdaad leek het haar leuk om te helpen met dit feest. Natuurlijk was het van Mevrouw K. ook een manier om reklame te maken voor haar hotel. Maar wat deed dat er toe. Met een groep kinderen werd be gonnen versieringen te maken van goud- en zilverpapier, slingers, kaar senhouders, enfin alles en alles moést zelf gemaakt worden, want kopen kon je het niet. Het was er eenvoudig niet! Ook werden er Kerst-tableau's inge studeerd met de kinderen, kostuum pjes genaaid, enz. enz. Een paar dagen voor Kerstmis werd er een grote Tjemara-boom opgesteld in het hotel van Mevrouw K. Deze boom, met z'n slappe takken, werd op getuigd met de zelfgemaakte versie ringen en kaarsen, voor eten en drin ken was gezorgd en het Kerstfeest kon beginnen. Mevrouw K. liep als een kloekse kip rond. Ze wilde zo graag populair zijn en steeds was het: "Ajo dan, alle jongeluisen bij-elkaar! Zo ge zellig toch!" De tableau's werden opgevoerd en alles liep goed. Het werd een oer- genoeglijke avond. Maatje Franken had eer van haar werk! Mevrouw K. straal de van trots dat zo'n feest in haar hotel gegeven werd. Na een week of wat kwam Mevrouw K. weer naar huize Franken. "Maatje, luister toch, zeven paren verloof lö! Na, wat zeg je daarvan! Zeven paren! Zo leuk ja!" Ze genoot. Door haar toedoen zeven jongeluisen niet meer alleen. (Uit het repertoire van mijn Moeder) Lien Jonker-Nissen 15

Tong Tong | 1970 | | pagina 15