HEILIGE DAGEN Jos. van Arcken Kerstmis op de helling van de Kloet r ALLEEN Contact met Indonesië Kerstfeest 1925 op de Tapioca en Sisal Onderneming "Bendoredjo" in het Kedirische. Er was een nieuw gezin op de on derneming gekomen die "er nog aan deden" en wilde dus het Kerstfeest vieren..zoals thuis. De kebon kapte uit een hoge tjema- rah, die twee toppen had, er één. Maar ook de tweede deed een jaar er na dienst, ten naaste bij, als kerst boom. De hovenier had wel zeer juist ge taxeerd, want toen hij het gevaarte in de voorgalerij had opgesteld kon hij met zichtbare voldoening vaststellen dat de afstand tussen plafond en bo venste taktop slechts vijf centimeter bedroeg. De doos met versieringen werd voor de dag gehaald en aan de kinderen werd opgedragen de jeugd uit te nodi gen voor het feest. Maar wat geschiedde: Reeds vóór het theeuurtje wandelde een moeder het erf op om te komen bedanken voor de uitnodiging, namens haar dochtertje maar informeerde opvallend dringend of het feestje uitsluitend voor de jeugd bestemd was. Direct werd dus verzekerd dat ook de ouderen welkom zouden zijn. Daaraan waren enige "administratie ve" besognes verbonden, want niet waar, zouden de Kerstliederen wel vol doende bekend zijn? Dus klom de toekomstige gastheer ijlings in zijn tikmachientje en produ ceerde een stapeltje doordrukken van de bekende liederen. De gedenkwaardige avond brak aan. Het "jonge goed" voelde hoege naamd niet dat sneeuw en koude ont braken. Daarvoor had de boom in het licht van de vele kaarsen te veel aan trekkingskracht! En daar zaten dan aan de tafeltjes de ouderen, al waren het niet allen ouders. Zij deelden in de vreugde van de jongeren en op de door het kaarslicht zo geheel anders dan in de Soos be schenen gezichten kwam iets van stemming, van stichting. De gastheer vertelde in het kort wat Kerstmis betekent en ging al spoedig over tot het geven van een seintje aan de gastvrouw voor het pianospel dat het kindergezang zou begeleiden. Maar ziet, wat geschiedde: 't groot ste deel van de liederenblaadjes bleef onaangeroerd op de tafeltjes liggen en dat bleek geen gemis aan hoffelijkheid van de zijde der gasten. Als er hier of daar een blaadje werd opgenomen, dan werd het gebruikt om zó dicht bij de ogen gehouden te wor den dat de anderen de paar tranen die neerdrupten niet zouden kunnen zien. Dat deed de herinnering aan lieflijke hoogtijdagen in het vaderland door leefd. Er werd meegezongen en niet zo'n beetje weifelend maar met overgave zonder dat de blaadjes nodig bleken te zijn: "Daar is uit 's werelds duist're wolken Een licht der lichten opgegaan". Daar waren bij het afscheid nemen trillende handen en één van de jonge mannen zei: "Ik moet er niet aan den ken, dat ik het vorig Kerstmis "vierde" in het O.J. Restaurant met een papieren muts op mijn stomme kop!" J. Figee Sr. In het R.K. Bejaardencentrum "An- toniushove", kamer 316, "De Dennen" 92, Bussum, woont Mevrouw de Wed. C. E. Hasselaar. In dit bejaardencen trum is zij de enige Indische en zij heeft verder ook geen familie. Ook kan zij zich niet eens een abonnement van Tong Tong veroorloven, dus hebben wij het haar alvast gestuurd. Maar we zou den het ook erg op prijs stellen als een lezeres in Bussum haar eens op zocht. Men kan tevoren telefonisch contact zoeken door het bejaardencen trum op te bellen: 02159 - 3 14 56. Voor al gedurende de december-feestdagen, nu de meese bejaarden bezoek krijgen van familie en kennnissen, voelt Mevr. Hasselaar zich dubbel alleen. Doe ons een plezier en denk om een mens al leen! Rectificatie TT no. 10 dd. 1 dec. In het bericht over het door de heer L. van Dompseier opgegeven contact adres in Nederland (hijzelf verblijft voor een maand in Indonesië en wil zijn bemiddeling verlenen in het leggen van contacten) is een fout geslopen. Het adres luidt: Mr. E. K. Tan, Buys Ballotstr. 1, Den Haag, tel. 63 89 60. IVoor Seiko-horloges naar Laan van Meerdervoort 520 j Den Haag - Telef. 33 64 41 HET COMITÉ 15 AUG. 1970 deelt mede dat voor bestellingen, ge daan tot 19 december de oude prijzen worden berekend. Tot 28 febr. 1971 kan men nog bestellen tegen de volgende ver hoogde prijzen: Herdenkingsboek 15-8-70 20, Langspeelplaat 12,Gedenk penning 15-8-70 in goud f 50, in brons 14,Gedenktegels f 7,50; Gedenkpenning Vrouwen kampen f 18, HELDERZIENDE geeft consult, ook schriftelijk. Spreekuren, werkdagen van 10 tot 20 uur. Iedere vrijdagavond Psychometri sche séance; aanvang 20 uur. Theo Scheffer, Psychometrist. v. Beverningkstr. 157, Den Haag, Tel. 070 - 55 92 84 18

Tong Tong | 1970 | | pagina 18