Aquarellen DIT NUMMER Dit nummer is (evenals alle vorige jaren een samentrekking van de num mers 11 en 12. Het eerstvolgende num mer is dus Nr. 13, dat verschijnt op 15 januari. Intussen niet "loepa" en tóch wéér een nummer vragen na het Kerstnummer, hoor! Er is zó overvloedig gereageerd op onze oproep om een Kerst- of Oude- jaarsartikel voor Tong Tong te schrij ven dat wij een scherpe selectie heb ben moeten toepassen en dan nóg zullen wij wat over houden voor het eerste nummer van het nieuwe jaar. De lezer zal straks merken dat onze selectie wel wat mild geweest is. Wij hebben namelijk NIET (zoals meestal) alleen het beste gekozen en de minder goede "in de prullemand gegooid", maar we hebben ook enkele heel sim pele inzendingen opgenomen. Wie de tjapoeng vivaardig vindt om het voor blad te sieren, zal ook de simpelste verhaaltjes kunnen waarderen. Vervolg van: "De Tjapoeng" En al die tijd werd mij langzamerhand meer en meer duidelijk dat ik niet mijn leven maakte, maar dat het Leven mij maakte. "For better and for worse". En ik was een tjapoeng onder de men sen. Klein en licht en nietig. En drie maal raakte de Vinger des Doods me lichtjes aan. En riep ik als een kind: "Even nog, eventjes nog maar...! Ik ben zó klein en nietig; laat me maar gaan..." Dus ga ik. En nu, aan de vooravond van de zo veelste winter in Nederland, zit ik in mijn huiskamer en kijk over de plantjes van Lilian: de Kembang Sepatu en de Lidah Buaya, de Djahé en de Myana, de Philodendron en de Ketjubung. Alle maal nét zo echt als toen ik mijn Leven nog maar net begonnen was. En speel de bij de pagger naast het huis, het kruidentuintje van Ma en de rij wit ge- kapoerde potten aan de rand van de achtergalerij. Alleen: nu is er geen enkele echte tjapoeng, en moet ik tevreden zijn met alleen de illusie van een tjapoeng. Ik ben geen Marco Polo geworden en ook geen Eddie Polo. En ik zie me al op een racefiets! Zo was het met al de dingen in de wereld die ik na joeg in de wereld, terwijl ik alleen maar zocht te zijn wat ik toen was: een kleine jongen met een kristalheldere kijk op het leven. Want de mens "zoekt geen bezittin gen, geen grootheden, geen ruimheden of eeuwigheden. Hij zoekt een waar heid desnoods net zo klein als die tjapoeng toen. Maar die hij zien kan met dezelfde begeerteloosheid als een kleine jongen toen. En met dezelfde kristalhelderheid als zjjn oog zag aan die simpele kalikant tóen. T.R. Bij het afscheid van het Oude Jaar, en aan de drempel van het Nieuwe Jaar wenst het kleine Tong Tong-stafje aan de Prins Mauritslaan al zijn vrienden een Vrolijk Kerstfeest en een Geluk kig 1971 toe. DENK ER OM Dat wij van 24 december tot 4 januari GESLOTEN zijn i.v.m. afsluiting boeken en stockopna men. Laat ons vriendelijk met rust. Danke Even mee rekenen ABONNEMENTSPRIJS 1971 Tering naar de nering zetten. Ja, dat doen wij, en meer dan dat. Zelfs de Accountant staat er versteld van. Een merkwaardige en unieke zaak die Tong Tong toch! Hoe is het mogelijk, dat er nog mensen zijn, die voor een habbekrats willen werken! Bij ons kan dat nog wel. In eendracht verenigd, kunnen wij met zijn allen veel doen. De Tong Tong-boom moet blijven groeien, ja toch? Maar, die rot-winden met af en toe storm, doen de boom flink schudden. Hoe toch voor 1971, Tjalie? Wat doen wij met de steeds hogere kosten van de drukkerij, de cliché-makerij, de emballage, porti- en expeditiekosten? Wah, als zo, beroerd deze of niet? En dan die BTW, 1970 nog 4%, 1971 hoeveel deze? Nu betalen wij nog 93 ct. BTW per 24,—, dus rest f 23,07 per jaarabonne ment. Dus 2,per maand is niet "schoon". Als wij 15 cent per nummer meer vragen, wordt dat per maand 30 cent meer. Ken toch wel? Als de BTW 5% wordt misschien 6% krijgen wij schoon per maand per abonnee 2,19 of bij 6% 2,17 om door te gaan met adem halen. Zonder adem, ja dood toch?!! Dus, wij stellen voor de abonnementsprijs voor 1971 van 24,(Neder land) te verhogen tot 27,60 of 27,50 bij vooruitbetaling; voor 6 maanden 13,75. Laat ons een wonderlijke en unieke zaak blijven zonder subsidie van Minister Klompé! Ajo, als iedereen akkoord gaat, dan kunnen wij in 1971 onze gammele stoe len op de bekende hoop smijten. Eindelijk dan nieuwe stoelen in het nieuwe jaar. O.K.? Weet U, dat de goed-gekeurde taxi's in Bogor vóór de oorlog ook het O.K.- merk op de voorruit droegen? Dat betekent "goed gekeurd". Wie niet het meerdere dus 30 ct. per maand kan betalen, moet ons eerlijk zeggen of schrijven. Dan blijft U gewoon 2,per maand, of f 12,per half jaar, of 24,per jaar betalen. Omdat wij een wonderlijke en unieke zaak zijn, kan zo-iets ook wel. J. F. van der Lee N.B. Zo zoetjes aan weet U allemaal wel, dat onze financiën worden beheerd door Dik van der Lee. En hij was rechterhand van Gouverneur "Pah DjenggoG Van der Plas in de moeilijke jaren na de oorlog. Dan weet U dat de "ping" bij Tong Tong voortreffelijk beheerd wordt. En als v. d. Lee zegt: Tong Tong word voor het komende jaar een riks duurder, dan is dat geen cent te veel gevraagd. Help Dik van der Lee, zoals U altijd Tjalie geholpen hebt, lezers, en wij gaan nog lang niet "kaputt", nog laaang niet! T.R. De buffel, het zwartglanzend silhouet, spiegelt zijn beeld reeds in de natte voren; de naakte tors van wie zijn kracht aanzet gloeit bronzend in het morgenlicht; de koren der vogels hebben hun nerveus discours al vroeg hervat en in de dessa branden de vuren nog; over de heuvelranden penseelt de zon een karmozijnen floers. Het water wiegelt zich veelkleurig waar de witte beken naar de oevers zwellen; de sawahs zijn fragiele aquarellen, de groene aarde trilt als aan een haar. Landlieden, licht over de paden verend, zeggen hun simpele groet: waarheen? Naar daar. Geluk dan in de morgen, gaand en kerend. Hier bloeit de Morning-glory duizend jaar. Willem Brandt Uit: "Reizend achter het heimwee

Tong Tong | 1970 | | pagina 3