Gesprek met "De Tjarda's" in Wassenaar De Landvoogdelijke familie in vrolijker jaren vóór de oorlog. De opname werd gemaakt in Tjtpanas. V.l.n.r.: freule Frances, Z. Exc. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, freule Christine, de echtgenote van de Landvoogd en freule De Villeneuve. Even onopvallend als Indië's burgerij in Nederland, is sinds enige jaren haar oud-G.G., Jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer vaak aanwezig qeweest bij veelsoortige manifestaties waar veel Indischgasten tesamen kwamen. Op Pasar Malam's, bij de IEV-herdenking en bij de Nationale Herdenking van het einde van de llde Wereldoorlog op 15 Augustus 1945. En overal waar Z.Exc. kwam, was hij vergezeld van zijn beminnelijke echt genote, zodat men altijd sprak van "het echtpaar Tjarda" als men het had over Ned.-Indië's laatste Gouverneur Gene raal. Het is vooral de natuurlijkheid en eenvoud, waarbij deze dierbare gasten zich overal tussen de menigten bewo gen, die ons sinds lang als vanzelf sprekend deed gevoelen, dat de Tjar da's" onverbrekelijk behoorden bij "De Grote Indische Familie". "En", zo schreef men ons van ver scheidene kanten, "waarom neemt Z. Exc. dan ook geen plaats in tussen ons in ons "familieblad Tong Tong"? Dies zijn wij dezer dagen naar Wasse naar getogen voor een gezellig "ge sprek bij de haarden het is een van de aardigste en geanimeerdste ge sprekken geweest, die wij in maanden mochten hebben. Vanzelfsprekend bleven alle politieke onderwerpen "off the record", al waren zij uiteraard niet te vermijden, want onze Indische samenleving is daarvoor tè ingrijpend door de wereldgebeurte nissen rondom de laatste oorlog be roerd geweest. Maar daarnaast is uiter aard op het eenvoudig menselijke vlak genoeg ondervonden geweest, om er een levendig gesprek over te voeren, waarvan we ons na een paar uren resoluut los moesten maken, zó vloog de tijd. En Z.Exc. is nog steeds een druk bezet mens, ondanks zijn hoge leeftijd (hij is over de 80!) en het viel niet mee in te schuiven tussen de vele ver plichtingen, die de voormalige Land voogd nog steeds heeft. Dat is wat het eerst opvalt: de jonge en vitale indruk die zowel man als vrouw maken, de jonge stemmen en de ongedwon genheid, waarmee van het ene onder werp op het andere gesprongen werd, terwijl onze gedachten terug vlogen naar de laatste jaren voor de oorlog. Waaraan het echtpaar Tjarda nog steeds de mooiste herinneringen heeft, hoewel ze Indië slechts 51/2 jaar ge kend hebben in pais en vree. En 3y2 jaar in krijgsgevangenschap met onge twijfeld veel bittere ervaringen. Maar wonderlijk genoeg, ook al stuurden we het gesprek niet bewust van de oor log af, als vanzelfsprekend hebben we het bijna uitsluitend over de goede Indische jaren gehad. Ook dat is eigenlijk typisch goed- Indisch: het niet spreken over kommer volle jaren en verdrietelijkheden. Het overwegend dankbaar zijn voor wat het leven aan goede waarden gaf. Mis schien, omdat wijzelf lang in Amerika woonden, vonden we in onze gastvrou- we (die Amerikaanse is, afkomstig van Baltimore) een ons wei-bekend harte lijkheidspatroon terug, dat we in Whit- tier ook ervoeren bij "little old ladies" van oude Californische families, die harde en goede tijden gekend hebben en daardoor een "benignitywonnen, die je overal een gevoel gaven van thuis te zijn. Er is, tussen twee haakjes, over zo veel onderwerpen gepraat, dat wij al leen maar enkele punten zullen aan stippen om niet in het gedrang te ko men met de plaatsruimte. En dan de punten kiezen, waar ook onze lezers vaker over gedacht hebben. B.v. waarom het gezin van Z.Exc. niet uitgeweken was, toen de capi tulatie aanstaande was en een vliegtuig klaar stond om de "sprong" naar Au stralië te maken, teneinde zijn per soonlijke inzet te geven voor het win nen van de oorlog. Maar het antwoord van Z.Exc. "verbaasd terechtzettend": "Dat kónden we toch niet doen? Van ieder werd verlangd bij het naderen van de vijand op zijn post te blijven en de risico's daarvan te aanvaarden. Verbeeld U dat ikzelf met mijn gezin vertrokken was en Indië en zijn ge meenschap verlaten had. Dat was on denkbaar! Geen taak elders had dit kunnen rechtvaardigen". Deze vanzelfsprekende saamhorig heid met Indië trof ons overigens in andere gespreksonderwerpen. Ook in de 5'/2 jaar van zijn G.G.-schap is het gezin Tjarda altijd zo dicht mogelijk bij het volk gebleven. Daar spraken on verbloemd de talrijke snapshots van in een tweetal tjokvolle foto-albums, en waarvan de foto's door de destijds nog jeugdige freules Frances en Christine (resp. 18 a 19 jaar en 12 a 13 jaar) 6

Tong Tong | 1970 | | pagina 6