7 gemaakt, de verrassendste waren. Het waren kleine, simpele foto's, maar met een zeer wijde "range". Z.Exc. gaf des tijds zijn dochters kennelijk alle vrijheid om met land en volk kennis te maken. En daar hebben zij dankbaar gebruik van gemaakt, want we zagen snap shots van de gètèks in de kali en van talloze aardige kampongdoorkijkjes. Of de ouders dan niet bezorgd wa ren als hun dochters onbeschermd overal naar toe mochten. "In het ge heel niet! Zij mochten zich overal vrij bewegen. Het was vooral zo'n vrien delijke bevolking in Indië!" En of Z. Exc. in Indië niet vele persoonlijke vrienden gemaakt had met wie hij nu nog weieens contact had. Z.Exc. be treurde het zeer, dat hij moest zeggen, dat hij niet veel tijd gehad had om veel huisvrienden te maken, omdat hij het altijd overstelpend druk had. Tweemaal per dag bracht de auto dikke pakken met rapporten, brieven, geschriften, die serieus doorgenomen moesten worden of getekend; en daarnaast waren er de talrijke zakelijke besprekingen. Maar hij hield van het werk; het boeide hem. En nog steeds was hij vol lof over de be kwaamheid van de ambtenaren, die achter hem stonden. En zeker behoor den de dienstreizen, die hij met zijn gezin maakte op Java en naar verschil lende eilanden in de buitengewesten tot zijn onvergeetlijkste dagen. En was hij getroffen door de ernst en het ver antwoordelijkheidsbesef, waarmee de bestuursambtenaren Nederlandse en Indonesische hun taak vervulden. Dit mag trouwens gezegd worden van de landsdienaren in het algemeen, bur ger- of militair, en eveneens van het bedrijfsleven. Er werd veel en goed gewerkt in het vroegere Indië! Met het klimaat heef de G.G. weinig moeite gehad, al was Weltevreden ze ker erg heet. Het liefst werkte hij dus in Buitenzorg of Tjipanas. Waar hij was, zelfs op de dienstreizen, werd hij bijgestaan door de Algemeen Secre taris de heer Kiveron, dien hij hoog schatte om zijn bijzondere bekwaam heid, werkkracht en toewijding. Ook van de Indische keuken heeft het landvoogdelijk gezin met waarde ring en smaak genoten. (Leuk was een foto van de (helaas reeds overleden) dochter Frances, met smaak in een kwee klepon happend!) De dienstreizen naar de buitenge westen heeft het gezin Tjarda per boot gemaakt, en wel met de "kapal Poetih" RIGEL. Van deze dienstreizen werden behalve mooie herinneringen ook vele souvenirs mee naar huis gebracht. Ook aan de persoonlijke kennisma king met talloze Indonesische persoon lijkheden bewaart Z.Exc. de aange naamste herinneringen van waardig heid en hoffelijkheid. ZIJ is een frêle dametje, dat je als schilder in lila en blauw zou willen neerzetten. Lila en blauw zijn ook haar lievelingskleuren, vertelt ze. "Maar het lila, dat ze nu verkopen, is me al tijd te hard van kleur. Ze vin den me in de winkels een ver velende en lastige klant, want ik koop alleen wat ik zelf beslist mooi vind, niet omdat het mode is". Ze lacht er hartelijk om. Wie vijf minuten met Mevrouw Tjarda praat, weet, dat een interview bij haar nooit zal lukken. Ze is je elke vraag voor, met een verhaal, een opinie, die haar ten voeten uittekent: scherpzinnig en opmerkzaam, boordevol humor en warm menselijk. We praten wat over Amerika, over de prettige dingen, die we samen kennen. Binnenkort gaat ze naar haar "home" voor een vakantie. En dan loopt het ge sprek vanzelf uit op dat andere "home", dat we ook beiden gekend hebben en nooit kunnen vergeten, Indië. "Zo vreselijk jammer, dat ik niet de hele Archipel heb gezien, leder jaar maakten wij twee dienstreizen, elk van ongeveer drie weken. Zij waren heerlijk en leerzaam. Onze meisjes Frances en Tiny waren er altijd bij. In het jaar, voor de oorlog uitbrak, stonden Bor neo, Celebes en de Molukken op het programma, maar die reizen gingen niet door. We durfden niet ver van huis, wilden bereikbaar zijn, als er iets zou gebeuren. Honderden foto's zijn er gemaakt van Java, Sumatra, de eilandengroepen; prachtfoto's met veel gevoel voor de tail, sfeer en humor. Dat is Frances' werk geweest; die interesseerde zich intens voor het land en de mensen. Lijvige albums, die een omslag hebben van een kain of weefsel uit het land, waar de foto's betrekking op hebben. Er spreekt een warme belangstelling en genegenheid uit die dikke boeken. "Frances leerde snel de taal. Niet alleen Maleis, maar ook Soendanees; daar nam ze speciaal les in. Zij kon daardoor meer tot de volksaard door dringen". "Ging U, behalve de meer formele reisjes en bezoeken ook wel gewoon onder de mensen?" "Helaas is daar weinig van gekomen. Meestal waren mijn bezoeken van te voren afgesproken. Daarom waren de contacten echter niet minder prettig. Ik werd vaak getroffen door de warme hartelijkheid terwijl zij mij veel van het Indische leven leerden kennen". Ze glimlacht vertederd bij die herinnering en vervolgt: "Maar de meisjes gingen overal naar toe. Frances verkende de hele omgeving om het paleis. Kijk maar eens, wat een mooie foto's ze geno men hebben. Van bergen en sawah's en bomen; van landweggetjes en kam ponghuisjes, van spelende kinderen. Er zijn ook foto's van alle bedienden, van de huisdieren. Overal keurig de onder schriften in witte inkt, net als in elk gewoon familie-album". lees verder pag. 10 Deze foto van de Algemene Secretarie in Buitenzorg werd ons toegezonden door Mevr. Kiveron en wij vonden het een goede gedachte deze te plaatsen hij de copie op deze pagina. Reeds in 1905 gaf Alleyne Ireland van "The Far Eastern Tropics" het volgende veelzeggende getuigenis over de Algemene Secretarie: "Concluderende, kan ik niet nalaten, een respectvolle hulde te brengen aan de Algemene Secretarie op Java. Deze is onderbezet, onderbetaald, over laden met een ongelofelijke massa détails, hetgeen te wijten is aan de tot het uiterste door gevoerde centralisatie van het gouvernement, en toch heb ik in geen enkele kolonie die ik heb bezocht, perfectere werkmethodes, een gedegener systeem van documentatie, of een intelligenter begrip voor de functies, die tot een koloniaal secretariaat behoren, waargenomen"

Tong Tong | 1970 | | pagina 7