H.B.S. - Soerabaja N.a.v. het artikel van de heer A. H. Parijs in Tong Tong nr. 6 biz. 7, deel ik hierbij mede, dat ik met opzet het schooljaar (1917-1918) foutief vermeld de, om reacties uit te lokken: voor wat betreft het tijdvak 1910-1922 heb ik nog geen enkel artikel in T.T. gelezen over de oude H.B.S. bij de stadstuin te Soerabaja. Wel is enige tijd terug een artikel opgenomen over de H.B.S. te Ketabang, periode 1925 en later. Ik had een geheugensteuntje, om me niet te vergissen in het schooljaar: de franse oorlogsvlieger Poulet, die toen ik in 3c zat, ook gedurende schooltijd zijn daverende vliegdemonstraties gaf (looping the loop, feuille morte, vrille, op de "rug" vliegen), waarvan een ge deelte van de opbrengst bestemd was voor de weduwe van zijn neergescho ten oorlogsmakker Vedrines. Poulet kon deze show immers alleen na het einde van wereldoorlog I geven! Overigens heb ik de 3de klas ge doubleerd; de laatste 2 maanden vóór de overgang kon ik niet naar school door een pijnlijke wond aan mijn achil lespees. Van de meisjes, die in 3 c zaten, herinner ik mij alleen Willy Ber- retty (eveneens gedoubleerd.), Dien Schipper (ik was bij haar ouders in huis), de 2 zusters Santé, grote, forse blonde Renée Heufke Kantelaar en Corry van Renesse van Duyvenbode uit Midden-Java afkomstig, meen ik. Van de jongens kan ik mij nog alleen herinneren (wijlen dominee) Guus van Haasen en goedlachse Hollandse Kees van den Bruggen. Kees kreeg op een dag een flink standje van de heer Ne- ter, onze leraar frans. Toen de leraar uitgefoeterd was zei Kees - kersvers uit Holland en nog niet bedorven door het indische leefklimaat - op luide toon met een van woede vertrokken gezicht: "Vuile smous" (a.d. 1919 of 1910?) Mijnheer Neter was een heer: nam Keesje geen standje van Ahasverus? Keesje kreeg van de Directeur enkele dagen "vrijaf"!*) De volgende herinneringen zijn ge checkt aan die van Bernard Papo (den Haag, 2de Schuytstraat 71), die gedu rende 2 jaren voorzitter was van de H.B.S.-vereniging "Uni" en 3 jaren in het Soerabajasche bondselftal (voet bal) heeft gespeeld. "Uni" gaf elk jaar een denderend feest in de oude schouwburg met op de dansvloer "zwart verplicht" voor de heren. Medewerkenden voor de ver schillende uitvoeringen waren o.a.: Rademaker - viool Henk Barends - viool Rein Lebruyn - piano - is later hoofd commissaris van politie geworden en daarna Adj. Directeur Algemene Politie in vml. N.l. Paté (Madoerees hond) van Duyn, af komstig uit Madoera - ringen met Chris tusstand als topprestatie. Buning - ringen en rek. Uit al die toekomstige steunpilaren van de maatschappij koos de Lotsbe- schikker een Indonesische jongeman uit, om hem op de hoogste sport van de maatschappelijke ladder te plaatsen: Soekarno Voorts hebben 6 jongens van onze H.B.S. gedurende vele jaren een ge weldige bijdrage geleverd tot het "eeu wige" kampioenschap van de voetbal vereniging H(oudt) B(raaf) S(tand), t.w.: I. Priester (Priel) - linksbuiten; 2. Bernard Papo - linksbinnen; 3. Jaap Rosenquist - centervoor; 4. Wil Vol - rechtsbinnen; 5. Max Davies - back; 6. Arthur Jolly - linkshalf; De 4 eerstgenoemde voorhoedespe lers hebben 3 jaren in de jaarlijkse stedenwedstrijden tussen Batavia-Soe- rabaja-Bandoeng en Semarang de Soerabajasche voetbaleer helpen hoog houden. In de finale speelden in die jaren altijd Soerabaja en Batavia, tegen elkaar met afwisselende uitslag; Soe rabaja heeft 1 x in Batavia verloren en de stedenwedstrijden in Bandoeng en Semarang van Batavia gewonnen. Deze jeugdige H.B.S.-ers voetbalden werkelijk knap. Om van het Bataviaas bondselftal te kunnen winnen, moest de tegenpartij werkelijk goed kunnen voet ballen, want in het Bataviaas bonds elftal speelden destijds de volgende geduchte Hercules-spelers mee: 1. Tjoh Davies - rechtsbinnen 2. Willy Galstaun - centervoor 3. Mantiel v. Bodegraven - linksbinnen 4. Heuer - linksbuiten Dit is de 3de klasse van de kweekschool te Semarang. Deze foto werd begin 1941 genomen en bij mijn weten is dit de laatste klas, die voor de oorlog examen gedaan heeft (juni '42). Links vooraan in sarong en kabaja, Con- stantine Soelastrie als zuster Marcel, de huidige directrice van de kweekschool. Naast haar Ce cile Duviv'ter, Jenny Tan, Juliana Koesmabilah, Rosa Cecilia, Truus Adriaanse en Toette Mar- djana. Op de 2e rij van links naar rechts: Ine 5. Kooimans - linkshalf 6. van Polanen Petel - centerhalf 7. Pie Geertsema - rechtshalf Hoe sterk het Hercules elftal was met genoemde spelers kan men aflei den uit de 4-1 overwinning, die Hercu les behaalde tegen een bondselftal uit Malakka, waarin meespeelden 7 Engel sen, die in Engeland in de eerste divi sie gespeeld hebben en Roy Smith, door de Engelsen beschouwd als de beste centervoor van het Verre Oos ten. Verdere hogere studie in Nederland van Priester en Rosenquist heeft een einde gemaakt aan de voetbalcarrière van deze pracht-voetballers en aan de befaamde jeugdige voorhoede van H(oudt) B(raef) S(tand). (Jack) E. O. Wernink Vóórdat men te haastig naar ver keerde conclusies springt: in de In dische maatschappij bestond doodeen voudig geen anti-Semitisme, althans in het overgrote deel van de Europese bevolking dat niet uit Europa afkomstig was. Indo-Europeanen b.v. maakten maar één onderscheid: tussen Totoks en Indo's. Wat er achter dat Totok schap zat liet de samenleving onver schillig, stadsmeneer of boerenknar, Germaans of Joods type, men (her) kende ze gewoonweg niet. Vaak dus werden "anti-Semitische scheldwoorden als scheldwoord-sec beschouwd en dus ook gebruikt tegen Joden zonder dat men zich ervan bewust was. En het pleit voor de Joden in Indonesië dat ze met zo'n scheldwoord nooit "de kachel aanmaakten". Om bij dit onderwerp te blijven: In- lees verder volgende pag-, 2e kolom Desmet, Jessy Wolff, Anna Sie, Jeanne de Koord, Heer v. d. Werff, onze aardrijkskunde- man, Marie Soentken, Elly Brinkman, Dora van Beneden, Anneke Limburg. Op de 3e rij: Tan Swan Nio, Stanny Knup pel, Enny Tonneyck, Mary Sitanala, Pauline Ketting Olivier en Jo Tan. We staan er niet allemaal op, jammer ge noeg, Srijatie en Mieke ontbreken. Achter ons is nog een deel van de mooie waaierpalm te zien, die het goed onderhouden school erf sierde. H. C. VAN W1JK-DESMET 18

Tong Tong | 1971 | | pagina 18