GEKKE FOUT MIJN EERSTE MEISJE EEN LEEGTE Het vorige jaar ging er een gift van duizend gulden uit onze Bruine Bus naar het bejaarden tehuis Pniël (naast de "Geredja Ajam", de haantjeskerk) aan Pintu Besi. Het bestuur liet zijn dank toekomen aan onze abonnees, vergezeld van twee foto's van het tehuis. Boven een groep bejaarden, dames van de Persit en bestuursleden van Pniël, beneden: enkele oudjes en gasten bijeen. Het spreekt vanzelf dat wij hopen dat er zó regelmatig kleine giftjes en gevulde bussen bij ons blijven binnenkomen dat we nog vaker aan Pintu Besi kunnen denken! "beneden bij de simpele mensen zijn"? Zonder vliegtuigen of auto's, ja zelfs zonder fiets! Zonder computers maar alleen de op- en aftelling van de vin gers onzer handen? Onwillekeurig den ken we aan dat leven, zoals we het ook een enkele keer hebben meege maakt: in een bamboehutje aan een beekje in een doesoen, daar vér. Met de zangerige stemmen van Soendane- se mensen, met het gekoer van een perkoetoet en het gesjirp van epn kre kel in het gras met een kalm uit zicht op de vlakte van de voorplaat en twee vriendelijke heuvels en dat is alles. Meer dan "alles"; het is GENOEG. T.R. In het voorplaatartikel van het vorige nummer maakten we een gekke fout, waarvan we nog steeds verbaasd zijn dat we die maakten, want we schreven VPLO terwijl we VPTL bedoelden (en de betekenis ervan ook juist verklaar den!). Attente lezers die de fout ook zagen, vestigden onze aandacht er op. Welbedankt! Het vol krijgen van het Fonds 60.000 (we zijn nog niet op de helft!) is uitsluitend een kwestie van Poekoel Teroes! Zet éven door, want er kunnen na ons nog duizenden wezen en behoeftigen van profiteren! Uit Australië kregen wij een brief, waaruit wij knippen: "...inmiddels is kennelijk mijn ver haal in één der laatste Tong Tongs verschenen. Zelf heb ik dat nummer "per zeemail" nog niet ontvangen. Maar per luchtpost ontving ik wél een (door jullie tussenkomst) bezorg de brief, waarin er melding van ge maakt was, dat het stukje erin ge staan heeft. En raad eens wie die brief geschreven had? Mijn allereer ste meisje! Van 33 jaar geleden! We hadden de laatste 33 jaar nooit meer contact met elkaar gehad. Je kunt je voorstellen hoe leuk deze senti mentele gek het vond! Terima kasih banjak, boeng Tjalie!" Inderdaad hebben door tussenkomst van ons blad tientallen oude sobats of relaties elkaar weer gevonden met een blijde schok van verrassing. Zelfs men sen die elkaar TOTAAL vergeten wa ren. Tong Tong is dus niet alleen een accolade met Tempo Doeloe, maar ook met vele privé herontdekkingen van het Verleden! Nico van Eek Ons lichaam is uit de oceanen van Tijd en Ruimte voortgekomen als een schelp uit de zee. Zolang wij op het Strand liggen van Het Leven, ruist onze Herkomst in ons net zo lang tot wij door de Zee teruggenomen worden. Onze Oorsprong is ons enig Thuis. T.R. DENK ER OM Uiteraard is in onze boekhan del (evenals in elke andere boek handel) niet elk verlangd boek direct voorradig. Houd dus bij het bestellen van een boek altijd rekening met een bezorg-speling van pl.min. vijf dagen. Onder de vele ongevraagde compli menten voor ons aller blad Tong Tong soms kort, soms heel lang en ly risch trof ons deze terloops geplaat ste opmerking van Nico van Eek in Australië: "...het voorziet in een leeg te..." Misschien zult U het gek vinden, maar zelfs ik (voortdurend met het MA KEN van Tong Tong bezig) mis het blad direct als ik (b.v. op vakantie) mijn blad een tijdje moet missen. In mijn gedachten stel ik dan voortdurend In dische ervaringen samen. En als Ik bij zondere dingen zie of lees, die voor onze groep belangrijk kunnen zijn, ver lang ik ze breder bestaansvorm te ge ven in onze lezerskring. Zónder deze voortdurend bewuste attentie voor onze Indische cultuur voel ik me gewoon "leeg"! T.R. 3

Tong Tong | 1971 | | pagina 3