Sjaóteix^ IN MEMORIAM MGR P. J. WILLEKENS FONDS 60.000 H.K.H. PRINSES CHRISTINA ER IS EEN GEDICHT Oude Engel op een Bom Op 27 januari overleed in de ouder dom van 89 jaar te Jogjakarta Mgr Pe trus Joannes Willekens, die van 1934 tot 1953 bisschop van Batavia was. Wie zal zich niet die rijzige gestalte herinneren die bij het Openbaar Ge hoor ten paleize Rijswijk bij gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin zijn gelukwensen aan de Landvoogd aanbood. Die onwrikbare Kerkvoogd (door wij len Piet Kerstens eens de Kerkvader van de 20ste eeuw genoemd) die niet week voor Japans geweld en intimi datie en de enige Nederlandse geeste lijke was die gedurende de gehele Japanse occupatie vrij bleef, vrij om zijn hulpacties te organiseren voor al len die het moeilijk hadden. De Herder ook, die in zijn hart een speciale plaats had voor de kleine Boeng, en die voor de souvereiniteits- overdracht speciaal naar Nieuw Guinea trok om zich persoonlijk een indruk te kunnen vormen over het land, dat in sommige kringen werd afgeschilderd als het toekomstige vaderland van ons Indo's. De Nederlander die zijn hart verpand had aan land en volk van Indonesië en wilde sterven in het land waar hij zijn beste krachten had ingezet. Dat hij ruste in vrede en zijn nage dachtenis ons allen mogen sterken. Dick Geldorp Hoe goed het is om de gepubliceer de posten zelf te controleren blijkt o.m. uit een op 30 dec. '69 per bank ont vangen bedrag van 500,zegge vijfhonderd gulden, van een der beste Tong Tong-vrienden, Mevr. Roline Ga- lateri Poortman. Zij vroeg niet om publicatie, doch zou willen weten of het bedrag dat van uit Italië werd geremitteerd wel zijn bestemming bad bereikt. Dit is, zoals onze boeken uitwezen, inderdaad ge beurd, juist in de tijd van ernstige ziek tegevallen in onze kleine staf. Onze hartelijke dank, ook namens de minder bedeelden, gaat hierbij. Beter te laat dan nooit! Eigenlijk maakt mevr. Galateri een verzuim weer goed van 49 mensen die géén tientje offerden. Maar misschien komen ze toch nog wel... Onze jongste Prinses, H.K.H. Prinses Christina, die ver van haar familie en land op 18 februari haar verjaardag viert, bieden wij hierbij onze hartelijke felicitaties aan en wensen haar in het komende jaar veel succes bij haar mu ziekstudie in Canada. over de Semeroe, waarschijnlijk ge dicht door J. J. de Stoppelaar, maar niet in diens bundel "Java" opgenomen. Het is dus ook wel mogelijk dat EEN ANDER dit gedicht geschreven heeft. Wie kent het toevallig ook en kan ons het opsturen? Gaarne bericht aan de Redactie. "Ik wilde graag een half pond kri- pik gendar bestellen, indien mogelijk reeds gebakken. Ik kan ze niet ON- gebakken van U krijgen, daar ik in een Bejaardentehuis woon en tussen boeren zit. Als ik hier aan het bak ken ben, zal de bom barsten. U kunt wel begrijpen dat deze lieden niet daaraan gewend zijn. Als het moge lijk is, zou ik ook graag een gekook te tahu willen hebben. Vooreerst een halve..." Mevr. A. W. P. Geeraths - de Sausa, IJsselmuiden, Huize Engelenberg. WIJ hebben expres 't adres van deze lieve dame voluit geschreven hopende dat 'n andere abonnee in IJsselmuiden of daar dichtbij eens de hand over het hart wil strijken en het verlangde meebrengen. Periodiek krijgen wij con tact met Indische ouden van dagen, die inderdaad in een goed bejaardentehuis keurig zitten opgeborgen, maar helaas zonder één andere Indischgast(e) om mee te ngobrol. En dan om zowat de andere dag de geur van stoofprei of bloemkool, terwijl je gedachten nog steeds vol heerlijke herinneringen zit ten aan tahoe, tempeh en andere za ken! Het valt niet mee, die ouwe dag! En het Is opmerkelijk hoe weinig !n- dischgasten van middelbare leeftijd of jonger daaraan denken als hun waar schijnlijke voorland! Als wij het deden, zouden wij misschien verdraagzamer en begripsvoller tegenover elkaar staan. T.R. Bij het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag is dezer dagen de eerste groep van in totaal 75 Indonesische meisjes tussen de 19 en 25 jaar aangekomen, die in het Zuidu/al-, Johan nes de Deo- en het Rode Kruis-ziekenhuis een volledige verpleegstersopleiding van 31/2 jaar zullen krijgen. Hiermee wordt tevens voorzien in het grote tekort aan leerling -verpleegsters. Na beëin diging van hun studie keren de meisjes weer naar hun land terug. Wij weten zeker dat dit experiment ten volle zal slagen. Ook in de Ver. Staten zijn al jaren lang ploegen ver pleegsters uit Manilla te werk gesteld, die daar uitstekend hebben voldaan, niet alleen vaktechnisch, maar vooral door karakterhoedanigheden: opge wektheid, geduld en menslievendheid. Oud-gouverneur van Oost-Java Ch. O. van der Plas placht te zeggen: "De mocratie is DIENEN!", een kunst die de fijnbeschaafde Aziatische volken tot in hun vingertoppen verstaan. Als we hieraan denken, vragen we ons af of de democratie in het Westen eigenlijk niet gefaald heeft, waar hier stakingen aan de orde van de dag zijn, alsmede eindeloze tawar-partijen om meer loon en minder arbeid en de "horden" van ziekte-simulanten. Het doet er eigenlijk minder toe wie de schuldigen zijn, de werkgevers of de werknemers, maar één ding is ze ker: de legers gastarbeiders in West Europa worden als gevolg daarvan steeds groter! Als het betoel waar is dat in het oude Indië de gekleurde werknemer "uitgebuite koelie" was, dan is op een wonderlijke manier een blanke smet naar Europa "terugge- waaid", vooral als we denken aan de vaak beneden alle critiek staande huis vesting dezer gastarbeiders. Of als alles hier zo keurig koek en ei is waren after all de "kolonialen" niet zo erg slecht als ze afgeschilderd wor den? Eén ding is in elk geval zeker: de verhouding tussen werkgever en werk nemer in Indië was in hoge mate MEN SELIJK en getuigde van voortdurende belangstelling voor de werknemer, wiens taal men sprak en wiens cultu rele en sociale welzijn ook tot buiten Ned. Indië bekend was. Daar kan men in Nederland nog wel wat van leren! Ook gastarbeiders hebben nationale kunst en cultuur en b.v. de Televisie zou in nauwer contact met de gast- arbeidersgroepen menig boeiend en leerzaam programma kunnen opzetten. Het is echter helaas nog steeds waar: "Wee de wolf die in een kwaad gerucht staat!" Als "koloniaal" heeft de Indischman nog steeds zowel naar de Hollandse als de Indonesische kant een onverdiend valse reputatie, die zo wel Holland als Indonesië niet tot eer strekt... T.R. 5

Tong Tong | 1971 | | pagina 5