ClOie waó de Horen - zien - schrijven Vertellingen bij de Lampoe Tèmplèk <:^Booódoener? OUDE LIEFDE ROEST NIET Hoort U iets, leest U iets, maakt U iets aardigs of bijzonders mee, schrijf op (zo kort mogelijk) en stuur naar Tong Tong Kennis en smaak Uit een brief: "Mijn jonge hond heeft het "Brilliant" woordenboekje met kennis van smaak uit de boekenkast gegapt en met animo vrijwel elk blad "genoten" (verslon den)". Mevr. S.v.K. Vakantie Er waren eens een man, een vrouw en een goede vriendin. Neen, mis poes, niet wat U denkt - de man en de vrouw waren getrouwd en hadden twee tiener jongens. De andere vrouw was net we duwe geworden en voelde zich soms heel erg eenzaam. Bezoek van haar ouwe vriendin was voor beiden iets prettigs, voor de moeder een uitje, voor de andere een samenzijn vol be grip en gezelligheid. Op een dag zei de man tegen zijn vrouw: "Waarom ga je niet een paar dagen bij A. (de vriendin) logeren?" "Kan dat zomaar?", vroeg de vrouw. Ja het kon best. Gelooft U het of niet, die onverwachte vakantie ging zonder énige bezwaren van mannelijke zijde door. Vader en jongens een week lang het rijk alleen, patats en kroketten en soep en boterhammen en soms wat knoeien in de keuken, voetballen kij ken en een bioscoopje pikken. En moe der heerlijk uitslapen, winkelen, luieren, kletsen. En toen de week om was kwam iedereen tevreden bij elkaar en leefden nog lang en gelukkig. Het leuke van dit verhaal? Dat het nog waar is ook! "Het is vreselijk moeilijk de Indische sfeer op je kinderen over te brengen en dat terwijl wij beiden toch in Indië geboren zijn en er onze jeugd en kamp jaren hebben doorgebracht. Als ik het over een "bultzak" of een "sapoe" heb, kijken ze me gek aan. Het enige woord dat ze goed kennen is "tolol", want dat krijgen ze geregeld van me te horen!" Mevr. H. Een nieuw geval van sabotage hoor de ik onlangs van een dienstplichtige: de kok had benzine in de suiker ge daan! Mocht U in de veronderstelling heb ben verkeerd dat "menu" een Frans woord is, dan wil ik die bewering nu wel even ontzenuwen. Het is een echt Hollands woord en het komt van "Wat ete-me-nu?" Zo hoor je maar! Overigens is er geen volk ter we reld dat zoveel moeilijkheden schijnt te hebben met de spelling als de Neder landers. Om de zoveel jaar moet het makkelijker, anders houden de hersens Speciaal voor onze lezers die kinde ren en kleinkinderen hebben om er mooie verhalen uit Indonesië aan te vertellen of voor te lezen, brengen wij in deze rubriek Indonesische legenden en sprookjes in heel eenvoudige stijl, ontleend aan leesboekjes voor de La gere School van "toen roeher" Tien boeren liepen met elkaar over het land. Daar werden ze door een zwaar onweer overvallen. Ze vluchtten in de ruïne van een Hindoetempel. De donder werd maar steeds heviger, de bliksem sloeg langs de lucht, en alles trilde onder de hevige donderslagen. Voortdurend flitste een bliksemstraal om de tempel heen. De boeren werden erg bang, en dachten dat één van hen wel een erge boosdoener moest zijn, die de bliksem wou bestraffen. Om te weten te komen, wie het was, spraken ze af, dat ze hun hoeden voor de tempelpoort zouden hangen en de man, van wie de hoed wegwoei, zou aan de woede van de bliksem overge geven worden. Nauwelijks hingen de hoeden buiten, of één woei er weg, en zonder mede lijden werd de ongelukkige eigenaar van de hoed uit de tempel gegooid. Maar toen hij uit de tempel was, wentelde de bliksem niet meer in 't rond, maar sloeg met een vreselijke slag in. De ene, die men uit de tempel ge worpen had, was de enige goede en rechtvaardige en omdat hij daarbinnen was, had de bliksem de tempel ge spaard. Zo moesten de andere negen hun hardvochtigheid met de dood bekopen. het niet bij. (toch wel voortdurend prat gaan op onze fenomenale vreemde ta lenkennis!) Frans, Engels, Duits hebben door de eeuwen heen hun spelling nagenoeg gelijk gehouden. De Amerikanen heb ben hier en daar pogingen gedaan om woorden eenvoudiger te schrijven, maar veel maakt het niet uit: harbor i.p.v. harbour, neighbor - neighbour. Maar op school moet een kind toch wel night schrijven en niet "nite", want dat wordt beschouwd als een spel- grapje evenals "4 you" i.p.v. "for you". Ik geloof dat Amerika het enige land is waar spelling-contests gehouden wor den, wedstrijden in het spellen van moeilijke woorden. Ik heb eens zo'n wedstrijd op de televisie gehoord en gezien van kinderen van 8 tot 12 jaar (spelling-bee noemen ze zo'n kind) en even aan het feit teruggedacht dat ik zelden in mijn leven een foutloze Ne derlandse brief ontvangen heb. Maar taalbarrières kent de Nederlan der zeker niet. Hij kent alles, weet alles en als het-effe-kan verbetert hij nog ook. De "vreemde" woorden duiken als paddestoelen uit de grond, verhollands natuurlijk. Een van de mooiste net ge zien: KATVOED. Staat voor "catfood", maar dat is te moeilijk uit te spreken. Maar waarom dan maar niet meteen KETVOET? Nou, zo dom zijn ze ook weer niet hoor! Een kolenhaard reclame op een guur, winderig perron: "Diep in uw hart bent u jaloers op iemand die nog in een levend kolen vuur kan staren". Ja, een areng-vuur met saté, dja- goeng of ketella erop! L.D. In het nummer van augustus las ik van de Jappenkampen. Vreselijk, vreselijk. Ik ben zo ongeveer 42 jaren ge leden in Indonesië geweest als stuur man J.C.J.L. Je kon je toen niet in denken dat er ooit oorlog zou komen, zo rustig was het er. Ondertussen is het allemaal ge beurd, en nog meer. Indonesia is merdeka. Het bezoek van president Soehar- to is voor mij een teken van de goede verstandhouding. Ik heb mooie herinneringen aan In donesië en zal er nooit meer komen. Alle mensen worden broeders. En aangezien Oude Liefde Niet Roest, wilde ik mij abonneren op Tong Tong voor een half jaar. J. E. Prins Deze vriendelijke groet van een "oude zeerob" die zijn oude liefde voor Indonesië niet laat roesten, nemen wij gaarne in ons blad op om (voor de zoveelste maal) te bewijzen hoe dat volk en dat land tot het laatst "adieu" in ons hart besloten blijft. HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal Doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanaer Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patlenten wordt rekening ge houden. Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Volledig pension f 18,50; logies met ontbijt 11,50 per dag per persoon inclusief be diening en B.T.W. 15

Tong Tong | 1971 | | pagina 15