Hup Tong Tong De lezers van Tong Tong doen op divers terrein regelmatig goed werk. B.v. met de Bruine Bus, met het Fonds 60.000, met de tijdschriften en boekenzen- dingen. Dat gebeurt volgens de methode: "Onhoorbaar groeit de padi!" D.w.z. men hoort of leest er zelden wat van, zodat je misschien maar al te gauw gaat geloven: "Je hoort niets je ziet niets er IS ook NIETS!" Maar dat is toch totaal verkeerd verondersteld. Dezer dagen kregen wij weer eens een optellinkje uit Soerabaja: een lijst van mensen van wie tijdschriften, boe ken of beide tesamen waren ontvan gen. De opgave gaat over de periode juli/december 1970. Uit die lijst blijkt dat in totaal 251 zendingen werden ontvangen, waarvan 221 zendingen tijdschriften, 25 zendin gen boeken, en 5 zendingen tijdschrif ten én boeken. Deze zendingen kwamen voor een belangrijk deel van mensen die zich NN noemden. Verder van de navolgen de vrienden: W. H. Morren - J. Remy - J. A. Mathis- cijk - Mevr. P. Polman - W. Zandstra - Ir. W. Bernasco - A. Hilling - Munberg - Bergman - A. Folkeringa - Mevr. L. Beets-Appy - H. J. de Groot - H. Hart kamp - Mevr. A. D. van Mook-Mau- reau - A. K. Weydemuller - L. F. van Wermeskerken - Mej. C. L. J. Kooiman - Dr. H. J. Guljé - Huber - F. J. v. d. Veer - M. v. d. Zant - D. Zimmerman - H. v .d. Made - Mevr. J. K. A. van Beusekom-Hauët - Mevr. E. Sipma-v. Kesteren - D. de Raadt - van Ham - P. G. Helder - Kembo Meubelen - Dr. E. A. van Teutem - G. W. B. Weyde muller - J. Hoogewoud - W. Poolman - Mevr. L. Boon - Tjalie Robinson - Mevr. L. Ducelle - W. van Wermeskerken - F. Boeckhaltz - M. Boon - V. Boon - Mevr. H. C. Zeemeijer-Lettinga - Mevr. B. V. Bauk - Dr. J. Ph. Buschkens - Zaalberg - - - J. G. Andries- se - Chr. v. d. Beek Beijnon - J. v. den Doren/F. v. d. Doorn - Holtzapffel - J. T. Braam - J. J. Donk - Prof. Ir. A. H. Verkuijl - M. Bas - A. Leidelmeijer - Mendel - F. van Sprew - Mevr. E. van Hout-lntveld. Hiervan waren er verscheidene, die méér dan één keer wat gestuurd had den. In feite is er ook hier een kam pioen aan te wijzen, nl. Ir. W. Bernas co (Alicante, Espana), die niet minder dan zeventien maal op het lijstje staat! Met mevr. van Beusekom-Hauët als goede tweede met tien zendingen. Als U zich realiseert hoe duur dat verzenden van boeken en tijdschriften geworden is, krijgt U wel respect voor de mensen die die verzendingen kop pig volhouden, ook al komt er bij elke zending een extra gulden bij voor aan getekende verzending, zodat men ze ker is dat de zending goed bezorgd wordt ook! Misschien herinnert U zich nog dat er op het postkantoor Soerabaja een vaste loper is die de aangetekende stukken rondbrengt, waar hij dan altijd een fooitje voor krijgt. Deze loper krijgt dus voor die Tong Tong-zendingen al leen al een aardige continue "persèn", wat maakt dat hij nóg meer zijn best doet om al onze giften voor de GIKI goed te bezorgen. Al die klagers dat "alles weh" raakt, zodat ze toch maar niets sturen, zijn door onze sluitende vriendenband "schaakmat" gezet. Want al onze zendingen komen TANG- GOENG goed aan. Sprookjes afgelo pen. Realiteiten krijgen méér en meer vorm en gaan uit zichzelf geld maken! Lees maar wat het GIKI Bestuur ons nog meer schreef: Zoals U zich zult herinneren, ver zochten wij eertijds Uw hulp en mede werking om toezending van "gelezen" lectuur i.v.m. de door onze Jajasan te openen cursus in de Nederlandse taal en Tjalie R zou Tjalie R niet zijn, in dien er niet contant en prompt een oproep daartoe in TONG TONG ver scheen. Nimmer echter hadden wij gedroomd, dat aan deze oproep zulk een spon taan gehoor zou worden verleend en dat wij een enorme stroom van zendin gen zouden mogen verwachten. Deze toestroom heeft onze cursus leiding op het idee gebracht aan de cursus een leeskring, genaamd "IEDER WAT" te verbinden, aanvankelijk met de bedoeling daarmede onze cursisten, die deze lees-portefeuille gratis ver strekt krijgen, tegemoet te komen. Al gauw evenwel verkregen deze lees-portefeuilles buitengewone belang stelling en populariteit ook onder niet- cursisten en telt "IEDER WAT" thans ruim 60 "buiten abonné's", die deze portefeuilles uiteraard niet gratis ver strekt krijgen. De netto-baten hiervan worden ge stort in het fonds van onze armenzorg en kan dit fonds rekenen op een maan delijkse bijdrage van "IEDER WAT" ad tenminste Rp. 5.000. Door dit succes aangemoedigd, niet minder dank zij de inmiddels sterk aan gegroeide voorraad boeken, gaat "IE DER WAT" haar leesportefeuilles uit breiden met een bibliotheek, aan de voorbereidingen waarvan thans hard wordt gewerkt. Ook de netto-baten hiervan komen ons armenfonds ten goede. Aldus wordt met deze zendingen een tweeledig doel bereikt, van hetwelk on ze extra armenzorg, naar wij vertrou wen, allerwege volledige instemming zal hebben. Hopelijk ook zal e.e.a. voor onze mil de gevers en geefsters aanleiding zijn hun zendingen te blijven continueren en dat anderen dit goede en sociale voorbeeld zullen navolgen. Wanneer het ons alsdan vergund mag zijn onze wensen in deze naar voren te brengen, mogen wij ons dan de vrijheid permitteren onze keuze te stellen op ontspanningslectuur, óók voor kinderen. Mogen wij derhalve de hoop en het vertrouwen uitspreken, dat het de milde gevers en geefsters dezer zendingen een grote voldoening zal zijn te weten, dat zij met hunne zendingen een enor me bijdrage leveren aan onze sociale taak. Dat God U allen hiervoor Zegene. dr. M. Soetjahjo, voorzitter J. Davids, secretaris ALLEEN HONDERD Ongetwijfeld zullen nu ettelijke le zers aan het rekenen gaan en ontdek ken dat dit éclatante succes mogelijk is geworden omdat alleen honderd lezers periodiek wat naar Surabaja stuurden! Na deze realisering is het maar één stap tot de veronderstelling: welk een ontzaglijk succes zou deze actie opgeleverd hebben als DUI ZEND lezers ieder een pakketje ge stuurd hadden! Aan 6500 lezers den ken wij natuurlijk niet. Zoiets zou ge woon absurd zijn. Ik bedoel: zo'n to taliteit! Want technisch is zoiets natuurlijk wél mogelijk. Éénmaal per jaar naar het postkantoor gaan met een pakketje van circa 10,(incl. aantekening) verzendkosten .En dan verder "gojang kaki" 364 dagen! Dat is toch perkara ketjil betoel! En de lonende arbeid die dit opbrengt daar ver in de krokodil lenstad! Het is gewoon ongelooflijk! Je voelt je gewoon een paman die één manggaboom heeft geplant en verder lekker djongkokkend toekijkt. De mang- ga's komen gewoon vanzelf! MEER VARIËTEIT Als wij er dan nog om denken meer variëteit te brengen in onze zendingen, dus niet alleen "zware studiestof" maar ook ontspanning, kinderboeken, damesbladen, puzzles, technische boe ken, enz. ALLES vindt een goede (en dankbare) bestemming! Er is nog wat anders: tot tweemaal kregen wij het seintje uit Surabaja: Tong Tong's zijn erg welkom! Stuur Uw oude Tong Tong's! En kijk eens aan, dat doet het oude Tong Tong-hart goed. Onze verhalen komen terug naar de schoot van oorsprong! Ajo, Vrienden, nóg eens Bandjirkan Surabaja!...met lectuur. En bent U een maal begonnen... POEKOEL TEROES I (Zie ook linksonder pag. 20) 4

Tong Tong | 1971 | | pagina 4