ALTIJD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? ^Background Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW UIT EEN BRIEF Onlangs kregen we een brief van een abonnee, waaruit verrassend veel voor een man) kennis aan de dag gelegd werd van Indische EN NEDER LANDSE kruiden en planten. We maakten uiteraard direct kennis en ont vingen deze brief, waaruit bleek dat de schrijver zowel in Nederland als in hidi'è altijd "in de oedik" had ge woond. Waaruit blijkt dat leven in de doesoen toch ook grote voordelen kan hebben. Pa is van geboorte een Drent uit De Smilde, is als soldaat naar de Oost getrokken en was bij de verpleging. Ma is van huis uit een Indisch meisje uit Salatiga, Vader een Duitser, ook in de verpleging, mijn opa dus. Tjang was een Javaanse; haar familie kwam uit Solo. ...hebben wij ook nog in Oedjoeng- broeng, Tjetjaheum en Tjidoerian ge woond, gingen toen in Bandoeng op school. Wij hebben dus nooit in een stad gewoond .altijd midden tussen de be volking, leerden de taal en hadden alle soorten vriendjes, alleen nooit Europe anen. De kennis van djamoe hadden wij van tjang, maar de wilde groenten leer- die hadden wij van nenek Alik Sirah Suruh, die heeft ons allen gebakerd, verpleegd, vertroeteld en mee groot gebracht, onze tweede Moeder zo ge zegd. Mijn smaak voor sterke spijzen heb ik van Ma, tot ergernis soms van nenek. Oma als Javaanse moest er he lemaal niets van hebben, die had een uitgesproken voorkeur. Verdere kennis doe je in de kam pong op, op het veld, doordat je vaak bij de mensen genodigd werd met eten. Van lieverlede leer je de gewassen dan kennen; je zocht ze zelf en nenek was altijd zo lief het voor ons te be reiden. Pa vond alles wel goed, pro beerde soms ook enkele daarvan; voor een totok heeft hij geen kieskeurige aard en smaak. Ik was net van school af, toen wij naar Holland gingen en zijn toen voor goed op de Smilde komen wonen. Pa ging toen uit werken en zo zijn wij aan en klein boerderijtje gekomen; die is nu verbouwd. Ma en mijn jongste zus ter wonen er nu in. Ze hebben allerlei soorten dieren; mijn zus echte tangan dingin en ma maakt telor asin; wij heb ben een hele hoop eenden. Ik ben maar 6 jaar in Holland ge weest; toen ik 18 was, getekend voor de Oost; de familie is altijd hier ge bleven. Ik kreeg mijn vooropleiding in Nijmegen, later als recruut naar Ban doeng ,toen als soldaat naar Malang, Soerabaia, Magelang, terug naar Soe- rabaia. In de oorlog naar Magelang, toen Tjimahi, waar ik krijgsgevangen werd. 3 Kampen daar gehad, toen op Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 3,90 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. transport via Soerabaia naar Maoemere op Flores, Taliboera, weer naar Ma oemere, Soerabaia, Djakarta, kamp Ma kassar, Singapore, Rivervalley-kamp, havenkamp Saigon, Long-Than, Saigon, Dran, Liëng Khang, terug naar Saigon, de bevrijding. Werden naar Singapore gevoerd, Changi, vandaar Dabo Sing- kep, Tandjong Pinang, Tandjoeng Ba- toe, toen met verlof naar Holland, na 12 jaar weg te zijn geweest. Terug naar Djakarta, Tjimahi, Poer- wokerto, Salatiga, Djakarta, voorgoed naar Holland. Dat was in 1950. Twee jaar hier en daar gewerkt en toen een aanstelling bij de PTT gekregen. Woon nu in Groningen en volgend jaar kom ik in Haren, een huis met grote tuin. De traditie wordt voortgezet. De kennis hier hadden wij van Pa en andere ou dere bewoners van het dorp en uit boeken. Ook veel geleerd door zelf te proberen en te proeven. Hoop hiermede naar Uw zin te heb ben gehandeld. Ik houd van de Tong Tong en bewonder vooral de verhalen over Si Bentiet. In één woord heerlijk. Jan Weites Bij m'n broer in Amsterdam wonen twee Indonesische vrouwelijke artsen. Een ervan heb ik mee kennis gemaakt. Zo eenvoudig, zo lief. Zij ried mij aan maar naar bed te gaan. "U ziet er zó moe uit, Mevrouw!" Ze bracht me er zelf heen. Tilde mijn benen, zodat ik lekker horizontaal lag. Intussen bleef ze bij me op de bedrand zitten en vroeg me honderd uit. O.a., of ik terug wilde naar Indonesia. Ik antwoordde: "Heel graag!" "Waarvoor?" "Om me te goed te doen aan de lekkere doerian, doekoe en alle soor ten andere vruchten..." Toen lachte ze: "Ja zo lekker, ja Mevrouw! Noull" F.M. Wat F.M. met deze paar regels zeg gen Wil; wat elke patient van een dokter het meest nodig heeft is menselijkheid, vriendelijkheid, medeleven. Net zoals de dokters vroeger altijd hadden. Het type "horse and buggy doctor" zoals Amerikanen het zeggen. Die altijd wel tijd hebben om wat na te babbelen en het hele gezin eigenlijk van haver tot gort kenden. Maar juist daarom ook vaak onfeilbare diagnoses konden ma ken. We hebben 'n Deense dokter gekend, Olaf Munck, die altijd grapjes maak te, maar er ook op los kon donderen dat de hemel trilde als wij iets ver keerds gedaan hadden. Op een keer werd een jongere broer van me be handeld voor een lelijke wond (in die tijd hadden alle jongens altijd wonden), waarvoor hij thuis moest blijven. Maar daar voelde m'n broertje niets voor, want hij zou met een paar vriendjes naar de Pasar Gambir. "O", zei de doe, "mag ik dan nog even het flesje met jodium?" En zijn vinger bevochti gend met de jodium trok hij over het gezicht mooie dikke jodium-strepen, die natuurlijk direct door de huid opgeno men werden, zodat hij er ondanks her haald wassen uit zag als een Indiaan op het oorlogspad. Alleen niet zo leuk natuurlijk. Wel, hij bleef thuis!... T.R. Op een weg, waarover velen liepen lag een tapijt, toen de avond viel, was het grijs en stoffig als de weg zelf. Toen sprak ik, tot mijn ziel: spiegel je daaraan, als je de markt en al wat daar gebeurt over je heen laat lopen. (Foe Kiang, uit: bronnen van Oosterse wijsheid). 5

Tong Tong | 1971 | | pagina 5