BIJ OUDE FOTO'S Wat is er ooit goed? Afscheid van de directeur van de Hoofdacte-cursus, Dr. Mendel, aan de H.B.S., Borneostraat te Bandoeng, 1927. Voorste rij zittend v.l.n.r.: 2e v.l. ]o van Brero, De Klerck, Mevr. en Dr. Mendel, Juul Bugt, Kitty Peters. 3e Rij staande v.l.n.r.: Deetje Poth Sophie Fischer, 6e v.r. letje Glaser, 8e v.r. Jo van der Waals. Achterste rij v.r.n.l.: Nannie Horn, Mary Peters, verderop naast de non de Heer Kraft, de twee dames zijn Sietske Feenstra en Beentje Beerman. Uiterst links: van Gelder, de Kruyff en 2e naast hem onze tekenleraar de Heer van Boon. De foto van de leraren aan de H.B.S. te Soerabaia, bracht me in enkele se conden vanuit mijn stille Drentse boe rendorp midden in 't Soerabaia tegen 't eind van de eerste wereldoorlog. Een drukke, rijke haven- en handelsplaats aan de mond van de brede Brantas, de Kali Mas. Ik vond er evenwel niet mijn oude H.B.S. tegenover Lindeteves-Stokvis, doch herkende onze directeur Both en de leraren v. d. Paardt, van Ree en Brouwers. Allerlei beelden uit 't ver leden, uit de "onvergetelijke school tijd", "in de kost" in de grote stad, trekken dan aan je geest voorbij. Als de dag van gisteren herinner ik me m'n eerste H.B.S.-fuif. Verlegen liet ik me monsteren door m'n grote broer, die al in H.B.S.-4 zat. Keurig in smoking en oranje kokarde ontving hij als cere moniemeester de gasten aan de zaal. In die tijd droegen de H.B.S.'ers nog een zwarte pet met gouden ster, de meisjes een baret met dito ster. M'n eerste balboekje, met lichtblauw potloodje en de namen van m'n danseurs, heb ik nog lang bewaard. En dan het programma! Ik zie haar nog, de lerares Neder lands, Mej. Binger. Ze woonde naast ons op Emb. Kenongo 3, voorlezen uit Justus van Maurik's novellen, meen ik "Een angstige nacht". Je beleefde die nacht! Dan de leraren, die onder grote hilariteit de revue passeerden, met hun deugden en vooral met hun ondeugden. De Boerenbruiloft om het stralende, ro mantische bruidspaar, Broer Wütrich en Claertje de Jong. Van de sportprestatie herinner ik me de kleine Tjil Romer die ik aan de rin gen door de lucht zag zweven, onder daverend applaus. Hoe intens kan een kind dit alles beleven en in 't leven als kleinood behouden. Uit deze H.B.S.-tijd heb ik nog slechts een vriendin in later leven ontmoet, Mieke de Wit. Ze woont nu met haar kinderen en kleinkinderen in een suburb van Denver, U.S.A. Deze H.B.S.-foto deed me echter denken aan een foto uit een andere schooltijd en wel in Bandung. Ik las namelijk Tjalie's artikel "Geen stemmen uit Bandoeng". Hij kan gelijk hebben, als hij concludeert, dat Bandoeng niet het typische heeft van Soerabaia, Ba tavia of Djocja. Ik woonde er, toen ik voor mijn Hoofdacte studeerde, van 1925-1927.Ik trad er in het huwelijk in de Pieterskerk, tegenover de R.K. kerk aan het Pieterspark, en verbleef er van af 1934 tot we in 1954 voor goed naar Holland vertrokken. In Bandoeng tenslotte, kreeg mijn levensscheepje de noodzakelijke diep gang, vond ik tijdens "De vloed komt op", de Parel van grote waarde De Japanse bezetting, de Bersiap-periode en de jaren daarna werden daardoor slechts de wondervolle bevestiging van Zijn Belofte: "Vreest niet, Ik ben met U, tot aan de voleindiging der wereld". In Bandoeng, de koele, mooie stad op de hoogvlakte, in 't Noorden begrensd door de keten Boerangsang, Tangkoe- banprahoe en Boekittoengoel, aan alle kanten omgeven door de onvergelijke lijk schone bergen en laagvlakten en Ondernemingen van de Preanger, haar zangerige, frisse, fleurige Soendanese bevolking, leerde ik de noodzakelijke, onverstoorbare eenheid van alle leven ontdekken, als des Scheppers wil en opdracht. Tenslotte nog een grappig voorval uit de Bandoengse schooltijd! Afscheid van onze directeur van de Hoofdacte-cursus, Dr. Mendel, aan de H.B.S., Borneostraat te Bandoeng, 1927. Tijdens de Literatuur-les las Dr. Men del een gedicht voor. Het was mooi, maar wat moeilijk en de pittige De Kruyff had dan ook weinig loffelijk commentaar. Dr. Mendel: "Begrijpelijk, dat dit soort poëzie je niet ligt; het is als een fijn kanten zakdoekje in de nat te, herkauwende bek van een koe!" Later wist een van ons te vertellen, dat Dr. Mendel zelf de dichter was! Zou ik een van deze vrienden nog eens terugzien in de levensavond, die zich voltrekt beurtelings in het oude Europa en in de Nieuwe Wereld, Ame rika? Uit dit oude Indië met haar schat rijke verleden en een veel belovende toekomst, groet ik, A. C. Görtz-Poth Op het Haags Abattoir aan de Slachthuiskade heeft de N.V. Hede- man, Nederlands grootste kalveren exportslachterij, vanmorgen haar honderdduizendste kalf van dit jaar geslacht. Dit eenvoudige nieuwtje in een Hol landse krant zou in India onder de hindoe's zeker grote ontsteltenis en af grijzen gewekt hebben. "Aan de andere kant lopen daar de runderen de deuren van huizen en tempels plat, terwijl dui zenden mensen sterven van honger..." zou men mij tegenwerpen. Tja, zo lopen de levensbeschouwingen van de men sen op aarde vaak op scherpe wijze uiteen, terwijl wij met een monotone dreun het democratische beginsel blij ven verkondigen: "Alle mensen zijn ge lijk..." 12

Tong Tong | 1971 | | pagina 12