PASAR ROMBENG I 13e ik ik OUDE DAG Dinsdag 29 juni t/m zaterdag 3 juli 1971 in de HOUTRUSTHALLEN CHit een briejf PASAR MALAM Tong Tong In mijn lange "loopbaan" bij Tong Tong heb ik maar heel weinig met oude abonnees kunnen praten over hun hoge ouderdom en het Raadsel van de Dood. Er is moed voor nodig en een bedaarde en solide levenskijk (want de Dood behoort bij het Leven). Eén van de kalmste (en daardoor opmonterende) grijsaards die ik ken is Opa Twiss in het bejaarden-tehuis Sint Marie te Apeldoorn. Toen hij de grote herdenking van 15 augustus in Den Haag, niet kon bij wonen, schreef hij onderstaand ge dichtje in "huis-tuin-of-keuken-Maleis": Kapan Toean Radja poen ja tahoen, Di tanah lapang ada parada. Dan banjak orang nonton, Da maoe tinggal roemah Ada banjak baboe Maoe ikoet soldadoe Liat parada sekali Maoe djadi orang tangsi Vertaald uit (zeer) vrij Maleis: Op de verjaardag des konings Is er op het grote plein een parade Veel mensen komen kijken Niemand wil thuis blijven Er zijn veel dienstboden Die mee willen met de soldaten die de parade eens willen zien en kazerne-mens willen worden Voor de ouden van dagen hier heeft hij onderstaand gedicht geschreven: Ouden van dagen zijn tesamen Op Sint Marie voor de laatste reis, van het harde werken moede, zwak, versleten, hulploos en grijs. Staande op de grens van het leven op de drempel der eeuwigheid Wachtend op de tijd van het scheiden Overgang naar d' onsterfelijkheid Hun commentaar: hè, wat eng! Naar aanleiding van het voorplaat artikel van 15 oktober, "Afscheid van een kerkhof" schreef mevr. E. Sipma- van Kesteren: "Afscheid van een kerkhof": Hierin roert Tjalie de dood aan, een heel moeilijk onderwerp, toch erg goed om er over te schrijven. Tenslotte is de dood een deel van ons bestaan en hoe ouder wij worden te meer worden wij er mee geconfronteerd. Het is niet goed het denken aan de dood op zij te schuiven, want iets dat zeker op je af komt moet je leren aanvaarden en ermee weten leren te leven. Immers "een mens die niet weet te sterven heeft niet geleefd". Waar zoveel mensen waar wij van houden ons zijn voorgegaan kunnen wij alleen maar volgen in "blind" aan vaarden. Opzettelijk schreef ik "men sen waar wij van houden", want zijn zij voor ons gevoel niet steeds om ons heen in ons tegenwoordig be staan? En als wij dat zo aanvoelen moet het sterven ons toch het idee geven dat wij gaan dezelfde weg als zij. Hoe het geloof ook mag zijn, zwaar gereformeerd of "niets" gelo vend, ieder weet dat hij/zij eens in de natuur geheel wordt opgenomen en als je geleerd hebt van de natuur oprecht te houden kan sterven niet schrikbarend zijn en moet het toch een troost zijn te weten dat, hoe je ook bent, de natuur zich altijd over je zal ontfermen. Oef wat heeft Tjalie me doen denken! Ik ben blij dat ik over dit ernstige onderwerp van verschillende zijden brieven van mede-ernst heb mogen ont vangen. Dit is een verbijsterende we reld, mijn waarden, alleen zelfinkeer houdt ons op de goede weg. In Azië trekken veel ernstige mensen op hoge leeftijd zich uit de maatschap pij terug in een arm leven met veel meditatie. Helaas staat ons mechani sche leven (waardoor je met de com fortabele en dure stroom mee MOET doen) dit in het Westen niet toe. Maar daarom ook snakken veel oude men sen die te veel gewerkt hebben veel ontspanning maar zónder uren van me ditatie, naar af en toe een GESPREK in Tong Tong. Ook zonder dat een vorm van Geloof het punt van uitgang wordt. Omdat wij in onze lezerskring een vrij grote spreiding van Geloofsvormen hebben. Maar het is mogelijk over het fenomeen "Ouderdom" toch een posi tief geluid te laten horen. T.R. O BAT NJAMOEK Een echte Hollandse stem door de telefoon: "Ik heb gehoord dat er in uw winkel veel Indische dingen te krij gen zijn". "Ik hoop dat ik U kan helpen mijn heer, wat is het dat U zoekt?" "Nu moet U niet raar kijken, maar ik zou graag obat njamoek willen heb ben!" "U bedoelt die spiraal?" "Ja precies. Ik wil namelijk veel mer- tjon afsteken en die obat njamoek smeult zo lekker langzaam immers? Zo deden we het vroeger toch?" Helaas, obat njamoek isterniet bij Tong Tong. Maar mijn hart ging toch: DJEDOERRR! T.R. "Gelukkig zijn er nog mijn lotgeno ten, die hun tjobak niet verloochenen, en die zich niet rot lopen te zoeken naar het bleekwatermeer, waar ze zich van hun pigment zouden kunnen ont doen"... H. C. van Wijk-Desmet u Heeft u oude spullen, die u kwijt wilt? Van die dingen, die eigenlijk nog te goed zijn om zomaar weg te gooien, maar die u zelf al jaar en dag niet meer gebruikt en die plaats innemen op de zolder, in de kelder of in uw toch al schaarse kastruimte. Spullen als: gedragen kleding, boe ken, potten, pannen, vazen, flesjes, kunst en kitsch zijn uitstekend ge schikt voor de: Op veler verzoek zal er dit jaar op de Pasar Malam in Den Haag weer een Pasar Rombeng stand zijn. Zo'n stand met tweedehandsspullen, waar iedereen naar hartelust in kan gras duinen. Het voorjaar is begonnen en dat be tekent voor velen 'de-grote-schoon- maak-tijd'. Bent u niet zo drastisch ingesteld, dan ontkomt u waarschijn lijk toch niet aan het gevoel, dat er na afloop van zo'n lange winter eens wat opgeruimd moet worden in huis. Als u dat doet, denkt u dan, voordat u iets definitief in de vuilnisemmer gaat deponeren, ook eens aan de PASAR ROMBENG op de Pasar Malam. Stuur ons even een briefkaart of belt u ons om te vertellen wat u weg wilt doen. Wij spreken dan wel met u af wanneer de spullen bij u worden opgehaald. De opbrengst van de verkoop straks op de Pasar Malam komt na af trek van gemaakte kosten ten goede aan de Stichting Tong Tong, die hiervoor t.z.t. een gepaste be stemming zal zoeken. U kunt uw opgaven sturen naar: PASAR MALAM TONG TONG LANGE VOORHOUT 25 B DEN HAAG - TEL. 070 - 64 52 49 13

Tong Tong | 1971 | | pagina 13