AMERIKA "Ik ben Dr. Kloosterhuis, branch 3 en we hebben een kamp hier op nog geen 200 m afstand. Hoe heet je?" "Den Outer, Jan den Outer", antwoordde ik. "Familie van die Ir. den Outer?" "Ja, da's mijn broer. Waar zit hij nu?" "In Siam, hij is m'n slapie geweest. Laat me morgenochtend de zieken eens zien, maar voorzichtig, de Jap mag hier niets van weten". Dat deden we. Dr. Kloosterhuis bekeek de zieken de volgende morgen en wees me twee krijgs gevangenen aan van wie de tropische zweren er nogal redelijk uitzagen: "Jij en die twee moeten morgen maar eens bij mij komen, in onze barak. Ik zal trachten er wat aan te doen. "Meer zei hij niet, hij was erg stil toen hij een poosje later ons verliet. Als ik hem goed begrepen had, was er voor de andere zieken niet veel hoop meer. Die avond nog stierf er een van hen. Hij werd de volgende dag in een tikar genaaid en begraven. Toen gingen wij gedrieën stilletjes naar Dr. Kloosterbuis's barak. Hij hielp eerst de Amerikaan, toen Bill Williams, een Engelsman en toen die klaar was, mij. Ik had buiten de barak gestaan en wist dus niet hoe het ging. Wel, ik moest liggen, op mijn rug, kreeg een dot wat ten gedrenkt in ether op mijn neus gedrukt door een reus van een verpleger (in gewone dienst was hij chauffeur). Ik moest tot tien tellen en werd intussen door hem in be dwang gehouden. Bij de 7de tel was ik bewusteloos en voelde slechts hele vage speldeprikjes in mijn wonden. Dr. Kloosterhuis had als scalpel (ontleedmes) een lepel, waar van de punt als een halve maan was uitgeslepen en scherp gemaakt. Al de puss (etter) en rottend vlees en zenuwen sneed hij uit mijn wonden en hij was er net klaar mee, toen ik bijkwam. Dr Kloosterhuis vertelde me, dat hij slechts 16 d'Agenan (Dargenan) (soort sulfa) tabletten van zijn Japan se collega in het veldhospitaal dat een paar km buiten de stad was gelegen, had "gekregen". Die had hij in een primi tieve vijzel verpulverd tot fijn poeder en dat strooide hij op onze schoongemaakte wonden. Zestien tabletten, uit wendig gebruikt, terwijl ze inwendig gebruikt moesten wor den voor een kuur van b.v. 60 tabletten per man. Zestien tabletten voor drie man. "Dan moeten jullie over 2 dagen terugkomen voor de tweede behandeling". Dat deden we en onze wonden genazen daarna zeer goed. Ik had er een dunner rechterbeen van overgehouden, maar dat trok in de loop der maanden weer bij. In dit kamp werden we (ik voor het eerst) kaal geschoren, opdat we makkelijk te herkennen en op te pakken zouden zijn, wilden we ontvluchten. Het hoefde maar voor een keer. Als we naar het station marcheerden, liepen we dwars door het dorp 3 km afstand). De Birmese bevolking gaf vaak blijk van medeleven door ons van vruchten (pisang vnl.) te voorzien. Dat deden ze op de volgende manier. De Jap liep achter ons en zij gooiden ongezien zo'n hand bananen voor onze voeten die we bliksemsnel opraapten en door gaven na zelf één afgerukt te hebben. Vlug opeten, want binnen is binnen (dat pikt die Jap ons niet meer af). In dat rubberbos kamp maakte ik ook een gevecht mee tussen Croqué (een stevige kleine Indische jongen) en een Amerikaan. Ze hadden al een hele tijd elkaar in de haren gezeten (figuurlijk althans, want we waren immers kaal). De Yank was groter en ietsje sterker, doch Croqué vocht als een leeuw. De Amerikaan was zeer sportief en elke keer als Croqué neer was, wachtte hij af. Het zou voor Croqué beroerd afgelopen zijn, ware het niet, dat hij zijn toevlucht nam tot een trap tegen de onderbuik van de Yank, waarbij deze direct de partij staakte. J. J. den Outer wordt vervolgd De "Houston" werd in Straat Soenda getorpedeerd (Red.). HOMMAGE! Een oprecht woord van dank aan "De Vertellers van de Dodenspoorweg"omdat zij voor mijdie na hen gekomen is, hebben doen herleven wat zich rond de Birma Spoorlijn heejt afgespeeld. Ik acht het mijn plicht dit alles te weten uit hommage aan een Vader, die mij voor het laatst zag als baby. Nimmer hebben mijn Moeder en ik iemand ontmoet die mijn Vader, Henri HarryJ August Donker Curtius, in het kamp Takanon heeft gekend. Ik heb nog een vage hoop langs deze weg iemand te bereiken die mij over mijn Vader vertellen kan. Van het Nederlands Hoofdkwartier te Bangkok ontvingen wij in 1946 inlichtingen verstrekt door verplegers uit het kamp Takanon. In dit document worden genoemd: 1st sgt. Wildenboer C. stbnr. 50304 (verpleger in het kamp Takanon) Verpleger Altman E. G. stbnr. 110608 (na Takanon overgeplaatst naar Kamp-hospitaal Mataram, Veldpost Lombok). Bovengenoemde verplegers beschreven het ziekbed van mijn Vader. Een zekere Wiete de Lange" was zeer goed bevriend met hem ook deze "Wiete de Lange" hebben wij nooit kunnen vinden. Eventuele brieven kunnen misschien gericht worden aan het adres van Tong Tong, ter doorzending aan mij. Ik dank U bij voorbaat vriendelijk voor Uw hulp. Hoogachtend, Marian Donker Curtius Thomsonlaan 112 Den Haag Hoort U, lezers? "...uit hommage aan een vader..." Dat wij de herinneringen van de Dodenspoorweg-werkers aan de vergetelheid ontrukken door plaatsing in Tong Tong is een HOMMAGE van het nageslacht aan een vóórgeslacht dat vocht, leed en stierf aan de Dodenspoorweg. Daarom drukken wij deze herinneringen af in Tong Tong en geven ze hopelijk later in boekvorm uit. Ook al zijn wij geen Historici, Professoren of Auteurs die dit werk mogelijk maakten. Want niemand heeft er de tijd of de bekwaamheid voor, deze kroniek tot stand te brengen. Maar deze herinnering, deze hommage, is een bewijs van broederschap, van kameraadschap, van ouderliefde. Al zal heel Nederland dit massa-offer vergeten, de "Adiks" vergeten het niet. Beste Tjalie, Ik weet niet of je nog gemerkt hebt, dat Amerika in 1970 niet meer de flo rissante high living country was, dat je een paar jaar geleden verliet. Amerika zit nou al een paar jaar lang met een slepende ziekte opgescheept: de werkloosheid, die nu 4.5 miljoen slachtoffers telt (vorig jaar 2.5) en in flatie, die ook niet vermindert. De drastische bezuinigingsmaatrege len, die bedoeld waren om de inflatie te stoppen, hebben niet gewerkt. De Nixon administration heeft nu het roer 180 graden omgedraaid: deficit be groting voor 1971 van 11 Biljoen!!! t Tweedens geld in de geldcirculatie pompen (de interest is nu 1V2, vorig jaar 8'/2)- Maar nou de averechtse uitwerking, niet Amerika, maar Europa en Japan worden de dupe van deze nieuwe maat regelen. Je zult aan de lijve ondervin den in the coming years de te ver wachten economische downtrend. Germany en Japan vooral zullen deze terugslag te verduwen krijgen, niet voor niets zijn ze nummer 2 en 3, maar Hol land en de rest van Europa krijgen ook een moeilijke tijd. Enfin, laten we dit jaar niet zwart gallig worden en ik hoop, dat ik onge lijk heb... NELIS 21

Tong Tong | 1971 | | pagina 21