"I have a dream" gezocht Indische landgenote „Batavia in oude ansichten" Wilt U a.u.b. Tong Tong van 30 juni No 24, pag. 3 nog eens lezen, waarin ik onder deze titel heb gedacht aan een eigen vertegenwoordiging in de Tweede Kamer met 10 zetels! Nu is het bekend, dat wij van de "Sudah laat maar" groep zijn. Vroeger was het ook zo, met dien verstande, dat bij de ver kiezingen men zich lelijk in ons ver giste. Dan rukten wij op naar het stem bureau, te voet, te paard, per sado, ebro, kossong, krètèk of desnoods per taxi. Dan waren wij wakker. Toen merk ten de anderen, dat wij sterk konden zijn! En wat is hierdoor gebeurd? Wij zaten niet stil. Lees het artikel in het vorige nummer over de uitbetaling van pensioenen in Indonesië. Wij volgden de gedragingen van de Kamerleden als er onderwerpen werden behandeld, die onze groep raakten. Punt van behan deling in de Tweede Kamer was het advies van de Kamercommissie voor de verzoekschriften terzake het initiatief van "Madjoe" betreffende de uitbe taling van de oorlogssoldijen en sala rissen van de KNIL-Militairen. De Ka mercommissie adviseerde daarop af wijzend te beschikken. De aanwezige Kamerleden zeiden "mufakat" of te wel akkoord, echter met uitzondering van de heren Van Dis, Jongeling en Verlaan. Wij lazen later, dat de Heer Verlaan met een eigen lijst zou meedoen aan de Kamerverkiezingen, waarop wij hem om een onderhoud vroegen. Verlaan stuurde zijn "lijsttrekker" de Heer Mr. van Velzen, met wie wij op ons kantoor een prettig onderhoud hadden. Wij hoefden hem niets te vertellen over de z.g. "backpay" door zijn nau we contacten met Madjoe en andere organisaties van formaat. De uitbeta ling van pensioenen in Ned. Crt in In donesië wist hij ook al met een grote kennis van zaken te verdedigen. Tjalie en ondergetekende werden uitgenodigd de eerste besloten bijeenkomst te Rot terdam bij te wonen op vrijdag 12 maart j.l. Daar maakten wij kennis met de Heer Verlaan, lid van de Tweede Ka mer voor de Boerenpartij tot eind maart 1971. Het bleek ons, dat wij in goed ge zelschap zaten. Spontaan werden wij uitgenodigd om twee uit onze groep beschikbaar te stellen voor de Tweede Kamer. Dat moest staande de vergade ring gebeuren, omdat de vereiste pa pieren ingevuld en getekend moesten worden. Tjalie pakte mij bij mijn nek en hoepla, Dik van der Lee, op de lijst! Unaniem werd voor de Kieskring den Haag de derde plaats ingeruimd. Deze man zal op de eerste plaats onze redelijke verlangens met de fractie be handelen, waarbij ook andere onder werpen als bijvoorbeeld financiën, Volkshuisvesting, enz. Er komt dus een soort taakverdeling. Als het lukt met medewerking van iedereen uit onze groep, wil ik mezelf beschouwen ais de baanbreker voor onze jongere adiks. Vandaag, 16 maart, zijn de kandida tenlijsten ingediend. Wij zeggen "biar slamet". Lijst van Velsen, den Haag, No. 1, Mr. van Velsen, No. 2, Verlaan, No. 3, van der Lee, enz. In alle Kiesdistricten is een lijst van Velsen, dus ook bij U, overal waar U ook woont. Nu nog dit. Denk niet aan "links", "rechts", "progressief", "conservatief", of welke stempel ook. Wij hebben maar één stempel, na melijk het stempel van "recht en billijk heid". De strijd begint nu al te ontbranden. Boer Koekoek gaat met angst en vreze de verkiezingen tegemoet, terwijl zijn grootste tegenstander is de Heer Verlaan die ook in de Kamer van zijn sympathie heeft doen blijken voor de minder bedeelde groepen. In de "Tele graaf" van 18 maart jl. lezen wij dat "Koekoek ervan overtuigd is, dat de Heer van Velsen Verlaan f 10.000 heeft geboden, als het niet meer is, om op de lijst te komen". Een kat in nood doet gekke sprongen. Hij tast de goede naam en eer aan van de heren van Velsen en Verlaan, waarvoor de heer Koekoek zich voor de rechter zal moe ten verantwoorden. De klacht zal wor den ingediend door de bekende advo caat Mr. J. M. Gasille te Den Haag. Wij willen eerlijk de verkiezingsstrijd aanbinden en niet anders. J. F. (Dik) van der Lee Wees een BOOM, een VRUCHT BOOM. Lever na slechts één maal geplant te zijn vruchten voor vele, vele jaren. Plant 10,in het FONDS ZESTIGDUIZEND OPROEP Voor een door ons te houden Oost West Markt zoekt Winkelcentrum Crabbehof te Dordrecht contact met STANDHOUDERS voor deze markt. Deze markt wordt gehouden van 3/8 tot en met 7/8. Inlichtingen zo spoedig mogelijk aan Win kelcentrum Crabbehof, van Oldenbarnevelt- plein 1a te Dordrecht. Tel. 01850- 3 76 14. in Australië verblijvend, zoekt contact met allen uit Indië, waar ook gevestigd. Br. Mrs Gerbrandie, Box 85, Liverpool NSW Australia 2170. Dit boekje van de hand van onze vaste historische medewerker Dr. H. J. de Graaf kreeg in een groot Haags dagblad een recensie waar weliswaar een paar vriendelijke dingen gezegd werden, maar eindigde met dit slot: Het is niet zo'n indrukwekkend boekje, het hangt als los zand aan elkaar en de toelichtingen zijn in kreupel Nederlands en banaal. Maar er zijn afgezien van het wonder lijke sfeertje dat al die plaatjes heb ben wel gekke plaatjes bij, zoals ,,een groepsfoto van negen "Jannen" op en bij een berggeschut. Hun hond jes vertonen kunstjes. De rechtse figuur is door zijn pijp herkenbaar als Duitser, zoals het KNIL er velen telde" volgens het mistroostig on derschrift. Wij zijn niet boos. Dit is één van de zeer vele typische beoordelingen van mensen die Indië nooit zagen, en U kunt er van op aan dat nog tientallen jaren later al dan niet kwaadwillig dom me en denigrerende opmerkingen en veroordelingen over het leven in Indië gespuid zullen worden in deze maat schappij. Wat de Indischman in zulke critiek altijd weer verbaast, is, dat er altijd zo gemakkelijk mensen gevonden zul len worden die bereid zijn onprettige of beledigende opmerkingen te maken over toestanden die men helemaal niet kent! Geen Indischman zou het in zijn hoofd halen om b.v. praatjes te ver kopen over Afghanistan, Peru of welk ander land ook dat totaal onbekend is. Dit Haagse blad (of de Haagse bladen in het algemeen, ja ELK blad in Neder land) heeft in zijn lezerskring toch wel een paar lezers om te raadplegen. Maar men doet het niet. Maand in maand uit worden wél flinke abonne mentsgelden opgestreken, maar een kleine beleefdheid voor attente repor tage over Indische zaken zit er NOOIT bij. Erg vervelend wordt het als dit tast bare schade toebrengt. Zo lijdt de ver koop van Dr. de Graaf's boek beslist door zulke recensies. Want het wemelt in Den Haag van lezers van dat dag blad die het boekje van De Graaf zé ker zouden hebben willen kopen, maar nu misschien verstek laten gaan. T.R. Voor archief Tong Tong: J. Th. P. Blumberger: "De Indo-Europeesche be weging in Nederlandsch-lndië". Brieven met gevraagde prijs aan de Redactie van Tong Tong. 4

Tong Tong | 1971 | | pagina 4