ALTUD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. MONSIEUR L. OUDE NAMEN VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW 5 <EDe <§oenoeng ^Slamat De Goenoeng Slamat doet werkelijk zijn naam eer aan. Zover de mens zich kan herinneren, heeft de vulkaan, die na de Smeroe de hoogste berg is van Java en waarvan de top 3428 meter hoog is, nooit schade aangericht aan mens en goed. Wel toonde hij aan de omliggende bewoners, dat hij nog leef de, door af en toe eenen kleine hoe veelheid as uit zijn krater te stoten, of ook wel wat stenen. Ook bevingen en trillingen werden bij de Slamat vaak waargenomen. Eens schudde hij zijn zware lichaam zodanig, dat vrijwel alle bewoners 't huis uitvluchtten. Dat was gebeurd in 1926. Kwaad is er echter nog nooit geschied. Ook niet aan de bergbe klimmers, die de top en krater kwamen bewonderen. Eens beklom ook de Resident de top. Hij werd vergezeld door de A.R., de Regent, de Wedana, de ass. We- dana, het betrokken dessa-hoofd en zijn dessa bestuur. De dienst van het boswezen werd vertegenwoordigd door een pokdalige mantri. Deze mantri vroeg zich af, hoe 't mogelijk was, dat op zo'n hoge bergtop water kon voor komen, terwijl op de hellingen geen enkel bronnetje of beekje valt te be speuren, vanwege de poreusheid van de bodem. Eerst aan zijn voet ontsprongen grote bronnen. Ook opborrelend water had de grote aandacht van de mantri. Eén van de waterplekjes was niet groter dan een gewone teil. Ook dit water kookte en de dampen stegen omhoog. De mantri hurkte naast de rand van de teil, om eventueel de bron, die de hitte veroorzaakte, te kunnen waarne men. De houding van deze mantri trok de aandacht van de Ass. Wedana en deze vroeg dan: "Dihk (broer), waar sta je toch naar te turen?" "Wel mij is verteld, dat de dampen van deze bloembang, en wel speciaal deze, oude gerimpelde gezichten doen recht trekken, zodat de mens er weer jong uitziet. Ik probeer hiermee mijn pokdaligheid te genezen". De mantri werd opzij geschoven, want de ass. Wedana moest zijn uiterlijk ook zien te verjongen. Ook de Wedana, de patih en de Regent moesten ieder zijn beurt hebben. Dit was niet de bedoeling van de mantri. Zijn bedoeling was alleen de ass. Wedana een poets te bakken. R. F. Doelitzsch Beminnelijkheid kan een slang uit haar hol lokken. (Firdausi, uit: bronnen van Perzische wijsheid). Paucorum improbitas universis calami- tas. Verdorvenheid van weinigen is verderf voor allen. Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake lijk voor het onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- De heer L., administrateur van een mooi koffieland, gelegen ergens in de bergen van de residentie Besuki, was wat je zou kunnen noemen, het type van de Fransman, n.l. tenger van pos tuur, met levendige gebaren sprekend en zeer intelligent. Wij vonden hem een sympathieke kerel, wat ons niet belette vaak te lachen om de grappige manier waarop hij sommige woorden uitsprak. "Ik eb een onde-ok gemaakt!" (honde- hok) Op een dag in het jaar 1914, stond hij in Surabaja plotsklaps voor onze neus. "Ik kom afscheid nemen. La France is in oorlog! Mon Dieu, dan ik kan toch niet ier blijve. Ik moet elpe mijn Patrie te verdedigen." De heer L. vertrok naar zijn verre va derland, vergezeld van onze allerbeste wensen. 1914-' 18. Hoewel wij nog kinderen waren, ver slonden we de berichten in het Soera- bajasch Handelsblad van die dagen en zagen foto's in het geillustreerde blad "DE PRINS", over de krijg in Europa. Wij lazen over trommelvuur uit honder den, ja duizenden stukken geschut, dat dagen lang aanhield, van de slagen aan de Somme, de Aisne, de Marne en vooral het geweldige gevecht om het bezit van Verdun. Van verbeten poilu's, die telkens en telkens weer stormliepen, recht tegen kogelspuwende mitrailleurs in. Zou meneer L. hier ook bij zijn?.... Begin 1919 stond hij in Soerabaja plotsklaps voor onze neus. Het was net of hij kleiner was geworden en ble ker van gelaatskleur. Hij moest telkens hoesten en trok een beetje met het rechterbeen. "Ach ja, dat oesten! Ik eb gas in mijn nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 3,90 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. longen gekregen en een granaatsplin ter in mijn been. Maar ik eb nog wat anders gekregen ook. Kijk!" En vol trots toonde hij ons een Croix de Guerre. "Ik eb mijn plicht gedaan voor mijn Pa trie en nu ben ik weer terug." Monsieur L. vertrok naar zijn mooie koffieland, gelegen ergens in de ber gen van de residentie Besuki. Hoestend en een beetje trekkend met het been. Zoals gezegd, hij was tenger van pos tuur, maar ik heb zelden zo'n REUS van een KEREL gezien. G. H. BARTMAN Ben lid van de Veteran-Car Club of West Australia en kan nog vele merken herinneren uit Tempo doelo, auto's die nooit in Australië zijn geimporterd. Mijn eerste autorit maakte ik in een F.N. 1909 in Semarang, bestuurd geloof ik nog door mijn neef Ferdat Galstaun, die toen al chauffeur was van de Gou verneur Generaals. Ik was toen net 6 jaar, toen papa het waringinboompje plantte midden op 't voorerf van 't vroegere Hotel Jansen. Deze Ferdat Galstaun was later altijd chef-monteur geweest bij Verkerk-Nash en wij zijn allen familie van elkaar, including Willy Galstaun van wie ik al voetballen leerde in Soerabaia in 1913 (Hotel Sarkies) en hij woonde toen in Embong Sawo of Embong Trengoelie. Please Charlie, als je een paar zaden voor mij krijgen kan van Kangkoeng, stuur het in één van de Tong Tong's... Vic Boldy

Tong Tong | 1971 | | pagina 5