Fonteijn Co - AFSTANDEN Moet U wat kopen? Altijd ook even denken aan de Tong-Tong TOKO en Boekhandel dan! ONZE REDDER IN DE NOOD WAS EEN TUINMAN Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot 100 gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud 22 Karaats verlovingsringen BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf f 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I Het was verduisteringstijd en ik was met mijn zoontje van 8 jr. gelogeerd bij mijn zuster op Poedjon, boven Malang, waar zij een landgoed had met een paar bungalows, die zij verhuurde aan Soe- rabajanen, die "een koude neus" nodig hadden. Ze had er een varkensfokkerij en een sinaasappel-plantage, waarvan ze de heerlijke vruchten verzond aan verschillende afnemers. Daarvoor had ze veel personeel no dig, maar toen haar man net als alle echtgenoten burgerwacht moest doen, zat ze zonder. En toen de bodem van haar beurs reeds zichtbaar werd, begon ze angstig te worden. Nadat de oorlog met Japan was uit gebroken zaten we op een regenachti ge avond samen te praten, hoe dat verder moest gaan. Mijn zuster had de varkens reeds verkocht aan Javaanse boeren in de buurt en toen er niets meer te verkopen viel, was ze in de put en piekerde hoe aan geld te komen. Maar op die bewuste avond, toen we ook nog met weemoed over onze jonge tijd hadden gepraat, toen we nog in den Haag woonden en vele cadettenbals en andere hadden bezocht en we nu mis schien wel vermoord zouden worden door de vijand, die steeds dichterbij kwam, werd er plotseling zacht ge klopt aan de voordeur. We schrokken wel maar toen we vroegen wie daar was, zei iemand: "Koelo, ndoro, Pah Kromo". Toen durfden we open te doen en stond een kletsnatte man met een grote tjaping op voor ons, die niet bin nen durfde komen, maar die we toch naar binnen haalden. Hij overhandigde mijn zuster een druipnat pakje in een krant gewikkeld. Hij zei, dat ze dit moest aannemen, want dat het niet "slamat" zou zijn geweest, als hij het gehouden had. Hij had een tijd geleden geld geleend van haar man, die mis schien nooit meer thuis zou komen en zij zou het wel hard nodig hebben. Mijn zuster had hem wel willen omhel zen en maakte het pakje open, waarin 500,zat. Ze dankte hem dan ook met tranen in de ogen en liet hem gauw in de bediendenkamer een schone py- ama van haar man aandoen. Daarna kwam hij bij ons zitten op de grond met zijn benen onder zich, want hij wil de niet op een stoel, daar dit niet "pan- tes" was. Hij kreeg een warm kopje koffie met een sigaretje, dat er nog in huis was. Hij keek ons verdrietig aan en vroeg, of hij ons nog kon helpen, hetgeen immers niet meer mocht vas, de Jappen. De man vertelde, dat hij deze oorlog vreselijk vond en herdacht zijn "toean", die zo goed voor hem was geweest. En als mijn zuster nog iets nodig had, zou hij ook eens een paar kippen bren gen. Na hem wat verwend te hebben met sigaretten, dankte hij haar voor alles en vertrok weer. We waren voorlopig weer gered en op het juiste ogenblik door tussenkomst van een tuinman, die trouw bleef. En zo zijn er meer gevallen bekend van de trouw van de Javaan, zoals mijn zoon ondervond, toen hij in het kamp "Poen- doeng" bij Djocja achter de "kawat" (prikkeldraad) zat opgesloten. Toen hij op een avond probeerde aan tabak te komen, hoorde hij een Javaan zeggen, "ik ken jou, jongen, als je olie nodig hebt, kan ik je eraan helpen". Mijn zoon vroeg, wie hij was en vertelde, dat zijn vrouw bij ons als kindermeisje het zo goed had gehad en zo wilde hij dit reciproceren. Toen ik dit later hoor de, ontroerde me dit heel erg. Ook mijn keukenmeid bracht me 's avonds in die tijd wel eens "ajam op por" kant en klaar, waar we ontzettend blij mee waren. Maar toen ze eens ver telde, dat ze er slaag voor had gehad van de Jap, heb ik haar moeten sme ken dit niet meer te doen, anders kwam ze toch weer. Maar gelukkig voor haar moest ze haar bezoekjes staken, daar het te gevaarlijk werd. En zo was de trouwe Javaan, die ik met weemoed gedenk. x, F.A. Weet U hoe ver ongeveer de verschil lende steden van elkaar af liggen? Dan komt U voor wat betreft Nederland, niet verder dan 350 K.M. en dat is de af stand hemelsbreed tussen Middelburg en Groningen. Middelburg-Assen, 320 KM. Middelburg-Leeuwarden, 310 KM. Middelburg-Winterswijk, 260 KM. 3 plaatsen liggen "erg ver" van den Haag, nl. Enschede, 205 KM. Gronin gen 250 KM. en Assen, 220 KM! Groningen-Maastricht, 320 KM. Den Heider-Maastricht, 280 KM. Utrecht is vrijwel centraal gelegen in het land. De afstand van deze plaats naar de andere grote steden ligt tussen de 22 en 190 KM. (Groningen). Hoe groot is de afstand van Amsterdam naar Djakarta? 11340 KM. En hoe staat het met de onderlinge af standen der verschillende plaatsen op Java? KM. Serang-Banjuwangi 1171 Djakarta-Surabaja 793 Djakarta-Bogor 54 Djakarta-Bandung 180 Djakarta-Banjuwangi 1082 Semarang-Djocja 118 Surabaja-Banjuwangi 289 Surabaja-Malang 89 Surabaja-Semarang 308 Surabaja-Bandung 675 G. H. Bartman 11

Tong Tong | 1971 | | pagina 11