t^incloe HET LEVEN De tapiocafabriek "Toeren" bij Malang na de aardbevingdie in onderstaand artikel wordt beschreven. Links op de achtergrond de door de aardbeving beschadigde schoorsteen. Onze oude werkster deed bij een kleine gezinscatastrophe de lucht op klaren door te zeggen: "Och brand is erger". Wanneer deze vrouw de grond onder haar voeten had voelen golven en de schilderijen aan de wand als een slin ger in de klok heen en weer had zien schuiven en de baby in de wieg gillend had horen wakker schrikken, omdat als door een onzichtbare hand de wieg ruw geschud was, dan zou zij weten wat erger is. Op een schone middag deed in een fabriek op de helling van zo'n verra derlijke goenoeng een assistent dienst. Hij was als Gezelle. Ook hem sprak alles een taal wat hij aan scheppings wonderen om zich heen zag. Hij was het ook eens met de held uit het schone stuk klein-kunst, "de Schooier," aan wie gevraagd woordt: "Heb jij dan geen God?", antwoordt: "Mijn God is overal. Een schooier ziet meer dan een ander ziet. Fat soenlijke mensen, die zien Hem zo niet! Hij kijkt door de zon. Hij spreekt door de wind. Geen plek, waar de schooier zijn God niet vindt!" De fabrieksassistent had reeds ken nis gemaakt met het tropisch onweer. Het naratelen van de elkaar snel op volgende donderslagen en het haast onafgebroken bliksemlicht, dat het nachtduister verdrong, hadden een in fernale sfeer geschapen om zijn wo ning. Maar in die tekenen had hij de Almachtige gezien en gehoord. Ook wat hij de middag, hieronder beschreven, zag en hoorde vervulde hem met ontzag. Terwijl hij langs de meters der Die selmotoren in da centrale liep om de aangewezen drukken te noteren, kreeg hij de gewaarwording als die een pas sagier aan boord van een boot, die IJ- muiden of Hoek van Holland uitvarend in een woelige Noordzee terecht komt, voelt. Hij voelde de machinekamervloer als golven onder zijn voeten. Een angst wekkend gekletter van de windverban den die tegen 't dakijzer sloegen en 't geknars van de wringende kapspan- ten deden de mensen gillend de fabriek uitsnellen. "Lindoe, Lindoel!" riepen zij allen. Ook voor de assistent was dat iets onnatuurlijks. Ook hem sloeg de schrik om het hart. Het is zo eenvoudig volgens de "we tenschap": De aarde is als een appel bol. De gloeiende brei van de kern komt onder spanning omdat de korst afkoelt en zoekt dan een uitweg, maar dat zegde de jonge man niets. Ook hij liep de fabriek uit en daar buiten nam de angst nog toe!, want zag hij daar niet het boven stuk van de dertig meter hoge schoorsteen heen en weer bewe gen?! en ontstond er niet in de lichtbe- rookte rand een scheur?! Scheurde de schoorsteen?! Hij gilde nu ook, maar het was een waarschuwing: "Loengo!, Loengo", ("Loop weg! Loop weg!") en een gebed fluisterde hij: "O, God!, laat dat toch niet gebeuren, de schoorsteen in brok ken puin op die door elkaar lopende mensen, die bevend van angst geen raad weten". "Lindoe, Lindoe!!" Het klonk hem nog lang in de oren. De schoorsteen viel niet, doch kon tot het eind van de campagne dienst doen al was er een lange brede scheur in ontstaan. In de stop werd het bovenstuk af- qebroken en door een nieuw vervan gen. Als de nu 80-jarige, die 50 jaar gele den fabrieksassistent was, de foto ziet van de schoorsteen met zwarte scheur dan brengt die hem in herinnering de hartklopping, die de 1ste aardbeving hem bezorgde, ook al volgde op de angst en schrik spoedig eerbied en vertrouwen. J. v. d. Werf Het leven is als het gouden horloge van Pa dat je als een joch van drie jaar even mag vasthouden en dan onherroepelijk terug moet geven. Veel jochies hebben het niet eens horen tikken, weetje? T.R. Belum tentu si upi si bujung-nja. Dat staat nog te bezien. (Soendanees spreekwoord). Mendacem memorem esse oportet. Een leugenaar moet een goed geheu gen hebben. Apulejus, De magia 69. 12

Tong Tong | 1971 | | pagina 12