I 13e ik ik Dinsdag 29 juni t/m zaterdag 3 juli 1971 in de HOUTRUSTHALLEN iSoenclaneó<z^> verójeó PASAR MALAM Tong Tong Neen, deze keer geen pantoens, maar gewone versjes over één en hetzelfde onderwerp. Dus, zoals onze Hollandse versjes. Op diverse Tong Tong Pasar Ma- lams heb ik ze ook weieens gezongen op heel oude, haast vergeten Soenda- nese melodieën. Mijn Nini (Soendanese Oma) zong ze altijd heel zacht voor mijn jongere broertjes en zusjes, als zij ze in een slendang (draagdoek) in slaap wiegde. Daarom kon ik de woorden haast niet verstaan, maar de wijsjes heb ik wel kunnen onthouden. Dus heb ik daarop maar mijn eigen Soendanese tekst gemaakt. Wiegeliedje - Ajoen Ambing. Ajoen Ambing - Ajoen Ambing (Zuja- Zuja - wiegen) Die ajoeng-ajoeng koe samping (wie gen in een saroeng) Poèk tiries goenoeng rioeng. (donker, koud de bergen rondom) Die haroedoem koe halimoen (om hun schouders zich hullend in nevel) Ajoen - ambing - ajoen ambing Di ajoen-ajoen koe samping. Wie helpt mij aan meer coupletten van een heel oud liedje, getiteld: DE SCHONE AMALIA Het eerst couplet (of één ervan) is dit: Zij was zo schoon, Ik heb haar nu verloren Amalia, 'n meisje wonderbaar. Zoals nog nimmer één werd geboren. Zo lelieblank en engelrein, voorwaar. Haar vader heeft het huis mij streng verboden, Nu zit ik heel alleen verlaten hier. Toen ik haar verliet, Heeft zij mij aangeboden, Haar handschoentje, als laatste souvenir. Bij deze laatste regel toonde de zanger het publiek een grote versleten boks- handschoen. Dit vertelde mijn Moeder ons. Zij had in een onderofficierskantine of socië teit een feestje meegemaakt, waar één van de onderofficieren deze voordracht zong. Moeder kende er 3 coupletten van, he laas heb ik er maar één van onthouden. Wel weet ik, waarover de 2 andere coupletten gingen. Een ervan ging over een dansschoentje en kwam een bag- gerlaas te voorschijn en de andere, een mooi lokje haar van Amalia en de zanger toonde het publiek een koele- staart. Wie van U, van tempo doeloe, kent de andere coupletten en wil ze mij via Tong Tong doen toekomen? Bij voor baat heel veel dank, Pim. Samping Lassem, samping Djawa (Lass'm saroeng, Javaanse saroeng) Geura koel'm, geura tibra (ga nu sla pen, vast slapen) Javaans - poeles) Ajoen ambing - ajoen ambing Ajoen ambing - ajoen ambing. Dit versje is wel een beetje ondeugend, maar, wees gerust. Het is nog geen 45% helling, hoogstens een tikje pikant. Het is een soort ode aan Bandoeng en de Bandoengse. Aja saoer dajeuh Bandoeng (men zegt van Bandoeng) Kasöhor koe hawa ti-is (bekend om z'n koel klimaat) Kasöhor koe boedi amis (bekend om z'n vriendelijk karakter) Sawah gomplok, goenoeng rioeng (welige sawa's, omringende bergen) Mangga koelan, linggih di Bandoeng. (Wees welkom en verblijf in Bandoeng.) Aja saoer dajeuh Bandoeng (men zegt van Bandoeng) Paling kasöhor Istri na (overbekend zijn de vrouwen) Saé rarai, salira na (knap gezichtje en mooi van lichaam) Raos kaneut keukeupan nana (Koesterend warm is haar omhelzing) Mangga koelan, linggih di Bandoeng (Wees welkom en toef wat in Bandoeng) Het is alleen maar lastig om de juiste begeleiding bij de typisch Soendanese melodieën te vinden. Uit Indonesië komt tegenwoordig heel veel Ind. muziek met de juiste begelei ding op de plaat, hier naar Holland toe. Welke Sinjo Krontjong zou ook Soen danese liedjes kunnen begeleiden? Dan graag een seintje aan Tante Pim POEKOEL TEROES In deze moderne wereld, nu er over al zoveel slechts om ons heen is, ver saag niet, verwacht nooit beloning, doe goed zonder onderscheid, en volhard erin. DJAGO TJEKÈK Bij de kiosk op het station, een echte Boeng tot zijn vriendje, wijzend op een krantenartikel over een wurgmoord: "Moet je zien, de lady-keler, hij beuk weer"! Bij bestellingen van de oude boe ken, niet direct de giro overma ken. Er is in de meeste gevallen maar 1 exemplaar in voorraad en misschien is een ander U net voor geweest! Dus bestelling per briefkaart, betaling na ontvangst! ...batiks, bloemen en planten, bor duurwerk bungalows en flats, cosme tica, edelstenen, elektronische orgels, exotische stoffen, foto's en films, gramofoonplaten, grills, houtsnijwerk, kamferkisten, kleding, koperwerk, krissen en zwaarden, kunstnijverheid uit Afghanistan, Afrika, Bali, Ceylon, China, India, Indonesië, Japan, Nepal, Pakistan, Perzië, Spanje en Tailand, onyx-artikelen, pruiken, reizen naar Indonesië, rijst, rijsttafelartikelen, sierraden, sigaretten, tropisch fruit, vlechtwerk, warmtekrullers, waterfiet sen ...en nog veel meer kunt u be kijken en kopen in de meer dan 100 stands op de Pasar Malam Tong Tong in Den Haag. Voor maar f. 2,50 en zonder speciale toverspreuk kunt u binnenkomen in deze "schatkamer van Ali Baba". Nog nooit tevoren was er op de Pasar Malam zo'n grote variatie aan artikelen uit zoveel verschillende landen. En dan te bedenken, dat de eet-stands zo mogelijk een nóg gro tere variatie aan Indische en Chine se gerechten te bieden hebben... Bent u straks eenmaal de Houtrust- hallen binnengestapt, dan bent u er de eerste uren nog niet wegl Want: is uw geld betoel-betoel helemaal op en kan uw maag zelfs geen tjen- dol of ijs Sjanghai meer verwerken, dan kunt u nog altijd rustig gaan zitten kijken naar het uitgebreide showprogramma op de twee podia. Een bezoek aan de Pasar Malam in Den Haag is niet zomaar "een dagje uit", dat is een wereldreis in het kleinl Meer inlichtingen en geïllustreerde folder bij: PASAR MALAM TONG TONG LANGE VOORHOUT 25 B DEN HAAG - TEL. 070 - 64 52 49 13

Tong Tong | 1971 | | pagina 13