KLEINIGHEID VOOR DE DOKTER de sampil kidang Aksv>H^A/V4 iw, Hartveroverende short stories Disco Bolland Het moet zo ongeveer tussen 1918 en 1920 geweest zijn dat een jonge officier van gezondheid met zijn jonge vrouw naar Indië kwam. Zij werden ergens in Atjeh geplaatst en de van ijver en werklust blakende arts overzag zijn toekomstige arbeids terrein. Hij hield van goed en grondig aanpakken en besloot dan ook terstond alle manschappen van de kazerne van a tot z te onderzoeken. Bij navraag bleek dat er van een onderzoek naar dysenterie nog nooit eerder sprake was geweest en aangezien hij dit zeer nood zakelijk vond besloot hij in ieder geval hiermee te beginnen. De verpleger die hem terzijde moest staan, vond het een schitterend idee en hij zou er voor zorgen dat alles ge regeld werd, de dokter hoefde zich nergens ongerust over te maken, het zou in orde komen. Het verbaast ons dat het enige stuk Indonesische litteratuur in onze boek handel zo matig verkocht heeft. Heb ben namen als Pramoedya Ananta Toer, M. Balfas, Mochtar Loebis, Idroes e.a. dan niet voldoende bekendheid in onze lezerskring? Het bundeltje Indonesische short stories (vertaald door Beb Vuyk en A. Teeuw) behoort in elk geval in mijn boekenkast tot de meest geleende boeken. Helaas. Want merkwaardig ge noeg lenen vele mensen boeken, die zij best kopen kunnen. Met verhalen, die zij twee, drie maal kunnen lezen en die nóg boeien! Twee van de aangrij pendste verhalen in deze bundel vind ik "Wonosari" van Soebagio Sastro- wardojo en "Blora" van Pramoedya Ananta Toer. Maar eigenlijk heeft élk De dokter zag dat hij het een en ander gerust aan de jongeman kon overlaten, hij was op de hoogte van de toestanden en de organisatie zou beslist in goede handen zijn. Voldaan ging hij naar huis. De volgende morgen vroeg, onder het genot van een heerlijk eerste kopje koffie zaten de jongelui op de voor galerij en raakten niet uitgekeken op die schitterende natuur, die verrukke lijke vroege morgen, de nieuwe gelui den, die heerlijke Indische ochtend. En, oh, kijk, wat grappig, daar over de weg naderde een olifant, die een grote kar voorttrok. Toen het geval wat dichterbij kwam, neen, niet te gelo ven...de kar was hoogopgetast met honderden en nog eens honderden prachtig glimmende, witte emaille po's! Voor de dokter, voor onderzoek. Alstublieft. R.C.A. verhaal zijn eigen manier van aanspre ken. Probeer het maar; U zult er nooit spijt van hebben. "Moderne Indonesische Verhalen"; uitg. v. Polak van Gennep, 8,50 1,porto. DE VLUGSTE MANIER van bestellen bij Tong Tong: be stelling op de giro schrijven, giro zenden naar Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Dus NIET in de girobus doen, duurt soms 4 dagen voor wij de giro ontvangen 1 Wij verzenden uw bestelling direct na ontvangst van uw giro, incasseren komt later. Op deze manier kunt u de barang binnen 3 dagen thuis hebben I Een zekere jonge man V. raakte zijn baan kwijt. Steun was nergens. Dus besloot hij middels zijn dubbelloops cal. 16 van de jacht te gaan leven. Een rammelende oude Ford had hij ook nog. Buitendien was deze jonge man goed van de tongriem gesneden. Elk bos heeft wat wild betreft, zijn eigen waarde. Het ene bos bezat meer djoans (groene duiven); het andere wilde zwijnen en nog andere, boskip pen, of kidangs. In het boscomplex van Pekalongan grenzende aan Banjoemas, waren bijzonder veel kidangs te vinden. De ene kidang na de andere werd door deze jonge man weggesleept. Het Inlandse B.B. was hiervan op de hoogte en om geen soesah te hoeven te maken, kreeg deze jager vaak een vermaning. Ten slotte kwam de A.R. er ook achter, zodat op de jager extra werd gelet. Toen hij weer een kidang had neer gelegd, kreeg hij een tip van de drager, dat de ass. Wedana hiervan op de hoogte was gesteld door één van zijn tipgevers. "Geen nood", dacht onze jager. Brutaal als altijd stapte hij de voorgalerij van de ass. Wedana binnen. Vertelde in geuren en kleuren zijn jacht geluk op die dag en bood de ass. Wedana een achterbout, opdat hij ook van het malse kidangvlees kon genie ten. De volgende dag werd hij ver zocht, om op 't kantoor van de A.R. te komen, maar hij vermoedde niets. De A.R. ontving hem en er werd over de jacht gesproken. Nog steeds vermoed de de jongeman niets en overblufte de A.R. met zijn zwijnenjacht-avonturen. Plotseling ontwaarde de jager, dat onder de schrijftafel een kidangbout (sampil voor- of achterbout) lag. Zijn levendig verhaal over zijn jachtavontu ren werd plotseling gestaakt en hij zei geen woord meer, tot grote verwonde ring van de A.R. Hoe 't verder afliep, werd mij niet verteld. Wel kreeg de jager van de Landrechter 25,boete met de waarschuwing, dat bij de eerstvolgende overtreding zijn geweer verbeurd zou worden verklaard. R. F. Doelitzsch Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG heeft zojuist binnen gekregen: originele Sundanese muziek met ketjapl schitterende Plaatl f 22, Ook modern Sundanees: Diah Iskander is nog voorradig f 21, VERDER grote sortering Gamelan Ja vaans en balinees en alle soorten kron tjongplaten, ook import uit Indonesia. 17

Tong Tong | 1971 | | pagina 17