ik SLAKKEN VERDWENEN? WAARDEVOL Een Wederzien door Tong Tong Ö<vvMoe.biVoe B1 iT; m •eft - kenKet^' *^HKen bcreüü'n ONBEKEND SPANJE CAMARLES aan trein en autopista, midden tussen Barcelona en Valencia, 15 min. van breedste zandstrand en gebergte te huur huizen en app. compl. gemeub. buiten seizoen f 125,tot f 200,p. mnd. Juli en aug. vanaf f 130,p. week. Inl. F. Weyrich, Masia Baltasar - Camarles-Prov. Tarragona, Espana. JAor£e»y»a.n Tussen keuken en één van de oudste barakken van Banjoebiroe 11 werden onder een afdakje de slakken op een anglo klaargemaakt voor die vrouwen, die volgens de dokter daarvoor in aan merking kwamen. Slakken, dat wisten we nu, bevatten enorme hoeveelheden eiwitten, genoeg om een dood paard weer tot springen te brengen. Bij wijze van spreken dan. Een meisje stond met een kipas in de hand bij de kookpot te waken, ter wijl aan een tafel, die nog herinnerin gen aan betere tijden opriep, gezien de sierlijk gevormde poten, andere vrou wen bezig waren de slakken uit hun huisjes te halen en van overtolligheden te ontdoen. In een niet-overdekte ton logeerden de door de jeugd van Banjoebiroe ge vonden en in triomf aangedragen eiwit dragers. Vooral na een regenbui kon de oogst groot zijnl De slakken kwa men dan in optocht uit hun schuil plaatsen te voorschijn! Ik meen, dat er elke morgen na 't appèl een groep kinderen de directe omgeving van het kamp moesten afstropen. Tong Tong is een verrukkelijk blad. Zoiets tref je nergens aan, het is bepaald uniek in de wereld. Er staat geen vervelend geroddel in, het is gezellig en hart-verwarmend, je voelt je meteen thuis in die sfeer van vroe ger, die dus toch nog bestaat, al is het vroeger dan ook verdwenen. Of is het misschien toch niet verdwe nen? Ir. J. F. Wolterson Het leeft ergens verborgen in onze kinderen en kindskinderen en zal wak ker worden zodra de tijd rijp is. Dan moet Tong Tong daar liggen om hen te helpen zich opnieuw te orienteren. Toen ik eens een keertje kwam kij ken (ik had 't verzoek van één van de dames van de slakken-schoonmaak gehad, om een tekening van het corvee te maken; deze n.l.) had ik de indruk, dat er overal slakken rondwandeldenl Ik dacht opeens terug aan de tijd, toen ik nog een klein meisje was en de slakken voor 't eerst ontdekte ergens op een alang-alang-veld, ongeveer daar waar nu de Menteng-bioscoop in Dja karta moet staan. Verrukt stopte ik er al mijn zakken mee vol, maar, toen ik thuis kwam en mijn schatten ergens in de voorgalerij uitstalde, riep mijn Moe der hevig onthutst: "Gooi alsjeblieft die vieze beesten weg en was je han den héél goed! Moet je soms ziek wor den?" Het kan verkeren in deze dwaze we reld. Jeanne Hageraats-Korteman. De tekening is 26 jaar geleden in Banjoebiroe door mij gemaakt. Overgetrokken en met O.I.- inkt voor U bewerkt. Verdrietige brief uit Los Angeles: van een lezeres werd haar auto gesto len en daarmee ook een bontjas, een mooie wollen jas, een movie-camera en ...6 Tong Tongs! Misschien klinkt dit laatste voor me nige toehoorder als een anti-climax, maar het deed ons toch wel deugd te vernemen dat ons blad door velen be schouwd wordt als een "waardevol be zit". Wij wensen de dame "terugkeer van oentoeng" toe en liefst in het kwa draat! Een zondagmorgen in Holland, in mijn aangenaam verwarmde zitkamer. Naast mij op een klein tafeltje, een mok dampende koffie-toebroek. Oh boy, what a smell! Heerlijk lui zittend in mijn schommel stoel was ik aan het bladeren in de Tong Tong van 1 november, want in lezen had ik eigenlijk nog geen zin. Af en toe even slurpen aan mijn koffie en terug denken aan mijn droom-va- kantie in the States, welke twee maan den geleden was geëindigd; tot onze grote spijt. Al bladerend viel mijn oog op het woordje "Beertje". Ik weet niet waar om, maar het was net of iets mij dwong, het hele relaas er onder te lezen. Aan het eind er van, stonden 5 namen, door de schrijver genoemd, ter docu mentatie v/h geschrevene. Unbelievable, toen ik de eerste naam las, wist ik, dat ik eindelijk de persoon had gevonden, die ik altijd verlangd had terug te ontmoeten. Dr. M. F. Lay, moest Lay Moek Foe zijn, die ik vroeger gekend had en sinds 1925 uit het oog had verloren. In 1925 was hij voor zijn Artsen-studie van Ba tavia naar Nederland vertrokken. Na dien had ik nooit meer wat van hem vernomen. Nou, een briefkaart was snel genoeg geschreven, ofschoon ik alleen maar wist, dat hij in Soest-Zuid moet wonen. Gelukkig had ik hem mijn telefoon-a dres genoemd, want een dag of wat later werd ik opgebeld door degene, die ik zo graag terug had willen ont moeten. Binnen een week was hij bij ons thuis en hebben we het wederzien gevierd met een lekkere rijsttafel. U ziet het, het lidmaatschap van Tong Tong werpt toch wel zijn vruchten af. F. H. Meeng ABONNEES AMERIKA Tong Tong niet ontvangen of beschadigd en U wilt gauw een ander exemplaar? Bij Roy Stee- vensz, 11543 Buell str., Santa Fe Springs, California 90670 kunt U er om vragen. Naar Den Haag schrijven duurt te langl 18

Tong Tong | 1971 | | pagina 18