OOK NAAR DE STEMBUS! Doekoen (Pa Djipieng) Hieronder een artikei van ir. G. S. (At) Vrijburg, luchtmacht-veteraan uit de oorlog tegen Japan en de man on der wiens leiding in 1945- 1946 in Ban dung onder dagelijks levensgevaar door een handjevol mannen bij tien tallen actie's vele honderden onzer van een gruwelijke dood werden gered. Hij staat op de kieslijst van Nederlands Appèl Lijst 25 in de 18 kieskringen als kandidaat No. 6. At Vrijburg meent: Nog steeds blijkt van een dermate verbijsterend wanbegrip in Nederland ten aanzien van hen die in het voor malige Ned. Indië voor Nederland op de bres hebben gestaan, dat ik heb gemeend een kandidaatstelling voor de tweede Kamer niet te mogen af wijzen, toen mij dit door Nederlands Appèl werd gevraagd. Bij deze poli tieke groepering bestaat een positief begrip voor het onrecht dat velen on zer nog steeds wordt aangedaan. Om dat het merendeel van de thans nog in leven zijnde gedupeerden van ge vorderde leeftijd is, acht Nederlands Appèl het thans de hoogste tijd dat de ten aanzien van hen nog steeds bestaande discriminatie op de kortst mogelijke termijn wordt doorbroken en dat Nederland ten aanzien van ons de consequenties aanvaardt van de door de opeenvolgende vooroorlogse en na oorlogse regeringen buiten onze wil en macht genomen beslissingen, zoals o.a. de oorlogsverklaring aan Japan en het na de Japanse capitulatie in het toenmalige Nederlands-lndië gevoerde beleid. Ned. Appèl acht het niet reëel ons uitzonderlijk het gelag te doen betalen voor belangen die het gehele Nederlandse volk betreffen. Hierbij wordt o.m. gedacht: aan een doorbreking van de stelselmatig ge- De meesten van ons (oudjes) weten, dat men tengevolge van malaria soms slappe, zieke benen krijgt; zij zijn dan als verlamd. Dat was ook het geval met mijn benen. Die waren zo dun en mager, als stokken en hadden een paars-grijze kleur. Precies de kleur van djantoeng pisang, de bloemknop van de banaan. Zoals ik al vertelde; ik was 3 jaar en kon nog niet lopen. Ik kon me wel ver plaatsen door zittend over de vloer te schuiven. Die oude, blinde Pa Djipieng heeft die crisis-nacht bij ons gelogeerd en is 's morgens vroeg weer vertrok ken. Vader had graag gewild, dat de oude man nog wat langer bleef, maar heeft hem dat toch niet verzocht, om hem niet van genezing van andere zie ken te weerhouden. Maar, kijk, nog diezelfde middag tegen magriep (sche mer) kwam hij terug en had djantoeng pisang kloetoek bij zich. De enige soort pisang, waarvan de bloemknop geven onvolledige en zelfs valse voor lichting van de Nederlandse bevolking over en de geschiedsvervalsing op de scholen omtrent de zich in het voor malige Ned. Indië afgespeeld hebben de gebeurtenissen ;aan de nog steeds geweigerde uitbetalingen van de "ach terstallige salarissen"; aan de mini male vergoedingen op de schadeclaims Indonesië en het met betrekking tot de uitbetaling van schadeclaims op in 1957 door Indonesië genaaste be zittingen van vennootschappen door Nederland afhankelijk stellen van de betaling hiervan door Indonesië, terwijl Nederland telkenjare enorme bedragen aan Indonesië schenkt. Ik aanvaardde mijn kandidaatstelling in het bijzonder voor twee oogmerken: uit hoofde van mijn status als organi satie-planoloog zal ik strijden voor een verantwoorde ruimtelijke ordening en voor een doelbewuste beëindiging van de nog steeds heersende woningnood; uit hoofde van mijn langdurige loop baan in het voormalige Ned. Indië en tot eind 1957 in Indonesië, zal ik onze belangen en die van de bejaarden be hartigen. Nederlands Appèl zal het als een gelukkig resultaat zien indien een on zer door voorkeurstemmen een plaats in de Tweede Kamer zal verkrijgen als een eigen gekozen vertegenwoor diger van de uit het voormalige Ned. Indië afkomstigen. Deze groep zal daarmede voor de ogen van het Ne derlandse volk een nog grotere "de monstratie" geven van het "er zijn" dan de door Nederland reeds haast vergeten herdenking van 15 auqustus 1970. Ik sta onder Nederlands Appèl lijst 25 als kandidaat No. 6. Op 16 april tussen 19.20- 19.30 uur zal ik spreken voor de radio op Hilversum II. Ir. G. S. VRIJBURG eetbaar is, zo-ook de jonge, onrijpe pisangs, ledereen keek blij verrast bij zijn komst en ook het waarom stond op ieders gezicht te lezen. Met een "Poenten Koelan", de gebruikelijke groet van de Soendanees, ging hij re gelrecht naar de dapoer (keuken) en de kawoe (vuurplaats), die op volle toeren draaide voor 't avondeten, waar Ma Emmèn mee bezig was. Ma Emmèn, moeders hulp en onze poerah ngasoek (kinderoppas) schoof wat opzij en maakte plaats voor Pa Djipieng, die de djantoeng in de hete as poffen ging. Onderwijl gaf hij haar instrukties voor de komende dagen, als hij al weer weg zou zijn. Die warme gepofte djantoeng, dus als ze gaar was, moest om mijn stok- beentjes gelegd worden; met zwach tels op hun plaats gehouden, als ik ging slapen. Ik deed in die tijd niets anders, omdat ik nog helemaal slajs en zwak was. Om de 2 dagen moest met verse djatoeng van dezelfde soort en de be- OPENLUCHT PASAR MALAM "LIEF JAVA" IN AMSTERDAM Het seizoen van de pasar malams is weer geopend! Na het hoog-en-droog evenement van de Rotterdamse "Pasar Dalam" begin deze maand, start op 30 april een kleine openlucht pasar malam aan de Peter Callandlaan/Hoekenes in Amsterdam. Het optimisme en de branie waar mee de organisatoren de weergoden tegemoet treden verdient zeker be loond te worden met regen-en-windloze dagen (de pm duurt van 30 april tot en met 5 mei). Want blijft het mooi weer dan krijgt deze pasar malam in de buitenlucht dat gezellige, oorspron kelijke sfeertje dat we in Indië ken den. Er zijn natuurlijk de gebruikelijke kermis-attracties voor de kinderen, daarnaast vele stands met gebruiks- en souvenirartikelen en natuurlijk de on misbare eetkraampjes. Mocht U de kinderen en Uzelf .op een gezellig uitje willen tracteren: U kunt genoemde dagen terecht van 12 uur 's middags tot 12 uur 's avonds en zaterdag zelfs tot 2 uur na midder nacht. Als er dan nog saté te krijgen is, smaakt die op dat uur altijd het lekkerst! Entree volwassenen 1,en kinde ren 50 ct. N B. Deze pasar malam is een andere dan die eind mei in het RAI-gebouw in Amsterdam wordt gehouden. handeling worden doorgegaan, tot het niet meer nodig bleek. Ook die nacht is Pa Djipieng bij ons gebleven en ik hoorde, als ik wakker was, Vader met hem zacht praten. Mijn Vader had een diep respect en grote verering voor Pa Djipieng. Wel, ik ben radicaal genezen toen. Later op mijn 12de jaar, heb ik nog eens malaria gehad, heb één week de school moeten verzuimen en nog wel twee maanden daarna, 2 x daags, 's morgens en 's avonds, 10 druppels kina-drank moeten slikken. Gewone kinine-pillen deden me geen aasje meer. Peppessan (gepofte en gekruide) djantoeng pisang is een rijsttafelge recht van de lekkerste van de allemaal- ste, maar... ik heb 't nooit mogen eten, omdat ik aan die djantoeng mijn gene zing te danken heb. Dat had Pa Dji pieng bedongen. Ik heb van Vader één maal een heel klein beetje mogen proe ven hoe het smaakte. Misschien om 't voor mij moeilijker te maken? Verder heb ik me altijd aan dat verbod gehou den en zover als ik 't me herinner, heeft Moeder dat gerecht bijna nooit ge maakt. Misschien om mij niet te vaak in verleiding te brengen? En mijn benen? Kom ze nu maar bekijken. Coen Moulijn zou er jaloers op zijn. En ik ben stapel op dansen! Pim 8

Tong Tong | 1971 | | pagina 8