Het R.K. Meisjesinternaat „Bangkong" te Semarang De namen Bangkong, Lampersarie, Gedangan, Sompok, beruchte interne ringskampen te Semarang gedurende de Japanse bezetting, zullen bij velen een buitengewoon onaangename klank heb ben. Gelukkig is dat niet altijd zo ge- weest. Bangkong b.v. was vroeger een R.K. Meisjesinternaat, geleid door de Zusters Franciscanessen van Heythuy- zen. Onze abonnee, mej. At.S. oud- leerlinge vertelt met grote dankbaar heid van die goede tijd toen ze er woonde en er haar opleiding kreeg. Van degenen, die die zondag uit wa ren herinner ik me o.a. Fien Kolmus, Roos Wolff, Coos Stolp, de zusjes Pop- pie en Deetje Delmaar, de zusjes Bets en Nelly van Heeteren Wedding, Noor tje van den Bosch, Rimke van Oost, Annie Boode, Jeanne Scipio, Nieke Ley- ting. Bangkong, ja heus, bijgaande foto is van 1919 en toont ons de grootste groep "kost- kippen", internen van bet R.K. Meisjesinter naat in Semarang, geleid door de Zusters Franciscanessen van Fleythuyzen. De groep is niet compleet, omdat een aantal meisjes de 3e zondag in de maand, bij familie of ken nissen mocht doorbrengen. De namenOp drie na heb ik ze. Vooraan zittend van links naar rechts: Toni Snel, Mies Pechler, Nelly Pont. Onze "opperbaas" toen, was de wel legendarische Zuster Germana, Direc trice over het Internaat èn de Fröbel school, Lagere school, Muloschool en de zogeheten Normaalschool, een twee jarige opleiding voor de Lager Onder- wijs-acte. Een van de dingen, die ze zei, als er reden toe was, heb ik altijd onthouden: "Ga naar de mieren, gij luiaard en leer van hen, wat werken is". Dan Zuster Dorica, zo helemaal het tegengestelde van de statige en im posante figuur van Zuster Germana. Klein en tenger, wel pittig, grote door dringende blauwe ogen in een klein rond gezichtje, niet minder bekend, die Zuster Germana als directrice opvolg de van de Normaalschool, maar ook bleef lesgeven op de Mulo. Internaats directrice was Zuster Hermanda. Zus ter Wynants, hoofd van de L.S. gaf les in Duits en Zuster Chrétienne (Belgi sche) in Frans. Daarachter van links naar rechts: Deetje Termaaten, Onnie Kouwenberg, Elly Kolmus, Aleida Berkelie, Marietje Snollaerts, Christine Lenden, Corry Meyer, Marietje Lutz, Elly Bock, Zus Bergamin. Daarachter, van links naar rechts: De dochter van een Javaans arts (naam ver geten), Melie Klein, Bertha de Graaf, Elly Briëtt, Asta Franc ken, Jenny Plaag, Jacq. Ager- beek, Emma van Humbeeck, Annie Klaring, De dames Dekker en Van Heyningen behoorden tot het lekenpersoneel op Mulo en Normaalschool. Dan hadden we 2 x in de week nog de heer B. Bouman, die 's middags le raarde in aardrijkskunde en tekenen in de hoogste klas Normaalschool. Zang les hadden we van Zuster Joseph, later van Zuster Columbana, die ook pianoles gaven. En weten jullie nog de zondagen, waarop de hele morgen en middag piano mocht worden gespeeld. Ik her inner me nog Lien Eycke, Noortje van den Bosch, later ook Cisca Maagden berg en Jenny?, die ook afwisselend de marsen speelden, waarop we na elke schoolpauze (uitspanning noemden wij die toen), om half tien en half twaalf, naar onze klassen marcheerden. O ja, 's zondags werden dan de schlagers uit die tijd gespeeld en gezongen en... gefloten. Mèt piano mocht, zonder mocht niet!!! Ook liedjes van HuIIe- brouk, Dalcroze en Franz Abt zongen we graag. 's Namiddags in de studiezaal lessen in "politesse" en 's avonds verplicht Poppie Schroder, Deetje Bock, Evy Kouwen berg, Dora Muller, Paula Philips, Geesje van O est, Willy Kiliaan, Marie Dumas, Lien Eycke, Lies Bock, Poppie Kiliaan. Helemaal achteraan van links naar rechts: Willy Egt er van Wissekerke, Jane Pechler, Toos Bremer, Annie Termaaten, Floortje Herrebrugh, Zus Wijt, Lien Kolmus, Mien Brandligt, Lies van Duyvenbode, Marie van Humbeeck. 12

Tong Tong | 1971 | | pagina 12