Grisee in oude aantekeningen oe exotióck ió exotióck? 17 Natuursteen. In de nabuurschap van Grisee vindt men in onderscheidene heuvelen eenen zachten witten steen, welke hard wordt wanneer hij aan de lucht wordt bloot gesteld.1) De steenen worden aldaar in de groeven in regelmatige vierkante blokken gezaagd, welke van onder scheidene grootte zijn, van die van eenen klinker af tot die van den groot sten zerksteen toe. Zij worden meest tot dit laatste doel gebezigd; en op de begraafplaatsen te Grisee en Madoera zijn er de opschriften vrij zuiver in uit houwen. Verder bezitten de inboorlin gen geen bekwaamheid in het steen- houwen. Schuiten- en scheepsmakerijen. In het schuitenmaken en het scheeps- timmeren zijn de Oost-Indische eilan ders vrijwel ervaren, vooral in het eerste. Opmerkelijk is het, dat niet slechts ieder afzonderlijk volk, maar zelfs iedere stam eene bijzondere gedaante aan zijne vaartuigen geeft. De eilanders hebben een oneindige verscheidenheid van vaartuigen, van de kleine kano uit eenen boomstam ge maakt om rivieren te bevaren af tot een schip van dertig last toe, waarmede zij den Archipel van het eene tot het an dere einde doorkruisen. (1 last= 2 ton). De beste scheepstimmerlieden op Java worden in de residentiën Rembang en Grisee gevonden.2) Koperwerk. Koper vermengen zij met tin tot een soort van metaal voor klokken. Ook maken zij daarvan muziekinstrumenten alsmede ligte kanonnen welke op klei ne vaartuigen gebruikt worden. Eene zeer uitgebreide gieterij van dien aard is te Grisee opgericht. Ge- gotene voorwerpen van geel of rood koper enz. welke nu en dan in den omtrek van de bouwvallen der tempels aan de oude eeredienst der eilanden gewijd, gevonden worden, strekken ten bewijze, dat de inboorlingen eens groo- te bekwaamheid in die kunst bezeten hebben, maar zij zijn daarin, evenals in het beeldhouwen, aanmerkelijk ach teruitgegaan. Buskruit. Salpeter wordt op onderscheidene plaatsen van den Moluksche Archipel gevonden. Men verkrijgt het uit den bo dem van grotten en holen, waar de vleermuizen en vogelen hun verblijf houden en uit wier mest de salpeter voorkomt. De aarde, vermengd met houtasch, doet een vocht ontstaan, het welk in groote ketels gekookt wordt en daarna, koud wordende, kristallen schiet. Er bestaat te Grisee ene salpeter- fabriek onder het opzicht van Europe- sche ambtenaren3), welke reeds in het begin dezer eeuw gerekend werd jaar lijks tweeduizend pikols van dat artikel op te leveren. Zwavel vindt men in de vulkanische gebergten der eilanden in grooten overvloed en zeer zuiver. De beste zwavel komt van eenen berg in de nabijheid van de Staat Bali. Hout om houtskool te maken, treft men mede in groote hoeveelheden aan. De Javanen hebben reeds lang buskruit vervaardigd, hetwelk zij zeker van de Europeanen of Arabieren geleerd heb ben. De visscherij. Behalve de overvloed van visch, wel ken men uit de zee bekomt, zijn er uit gestrekte streken lands, zoutmoerassen en inhammen in de zee, op sommige plaatsen in vischvijvers herschapen (tambaks). De vijvers treft men in de meeste lage distrikten aan; die te Gri see, welke de uitgebreidste is, schijnt eerst te zijn aangelegd tijdens het be zoek van een der Mohammedaansche Vorsten op het eiland Java, in de vijf tiende eeuw. De bandeng4) wordt alge meen als de fijnste en smakelijkste visch uit deze zeeën gehouden. Het be lang en de waarde van deze visch- fokkerijen kan men afmeten naar de ruime inkomsten, welke het Gouverne ment trekt uit die te Grisee, welke zijn eigendom is. De coculus indicus en andere dron ken makende middelen worden som tijds in de rivier geworpen, waarna de visch boven komt drijven; deze manier toebo geheeten, is op groote rivieren verboden.5) x) De zelfde steensoort werd in de 20e eeuw ook afgegraven aan de Ma- doero Stoomtrambaan tussen Kes- sek Soekolello ten oosten van Ka- mal, tegenover Soerabaja. 2) Na de eerste wereldoorlog had de heer Taat een scheepswerf te Djoe- wana en de dames Berends te La- sem. Wie herinnert zich nog de oude palankijnen die in de dertiger jaren nog tussen Lasem en Toeban reden? 3) Zou Grisee de bakermat zijn ge weest van het Marine-etablissement en van de ACW? Op het eiland Madoera (Soemenep) werd in baianans (zoetwater) de blanak gekweekt. In de Soendalan- den (Bogor, Bandoeng) werd de ekor-koening (ikan mas) in de baia nans gekweekt. 5) Derris elliptica-djenoe, akar toeba (derriswortel). In de dertiger jaren had Ir. van der Meulen in Bandoeng een derrisfabriek, de Decuhamij. Aantekeningen uit: "Nederlands Oost- Indië of Beschrijving der Nederland- sche Bezittingen in Oost-lndië", door A. J. van der Aa. Uitgave: J. F. Schleyer Amsterdam. 1846. Te uwer informatie: ik kom op de Pasar Malam Amsterdam eind mei weer met een kledingshow, U kunt het in de advertentie elders in dit blad lezen: Exotische modeshow. Het woord mode durf ik maar liever niet meer gebruiken, sinds een zeer deskundig heer me in talrijke bewoordingen heeft duidelijk gemaakt dat ik er totaal geen notie van had. Tenzij ik er een theoretische studie van heb gemaakt. Tot zolang mag ik alleen oordelen over de kleur en de grootte van vijgebladen. En vele ge- fronsde voorhoofdjes en opgeheven vingertjes hebben me ook al terecht gewezen voor mijn "mini-midi-maxi"- relaas van toen. Dus zeg ik braaf "leve de hot pants". Waar trouwens niets schokkends in zit, want liepen we daar in Indië niet altijd in? In de vacantie, in de kebon en in huis als de baboe dalem met verlof was en de vloer zonodig toch gedweild moest worden? Ik citeer uit een brief van Bertje Helle: "Die hot pants zijn gewone shorts, in het kamp hebben we 3 jaar in hot pants gelopen! Maar zoals mijn kinderen zeggen: hot pants ver kopen goed, als je gewoon shorts zegt, blijven ze met de handel zitten." Maar wat doe je nu als je noch de juiste kuiten, de dijen, noch de bibs en de moed hebt om met zo'n tiroler-uit- rusting door het leven te gaan? Zonder de minste bedoeling om exo tisch te doen is deze show die ik straks ga geven (zaterdagavond 29 en zon dagavond 30 mei) exotisch geworden. Volgens het woordenboek is exotisch: uitheems, van andere aardstreken. Alle stoffen, ontwerpen die ik uitzocht ko men uit Azië (Thailand, India, Maleisië, Indonesië). Het zijn allemaal lange ge waden, soms heel licht en vrolijk voor de zomer, voor huis, tuin en daarbuiten, maar ook élégant en statig tot heel chique. Om naar een gala-avond te gaan bijvoorbeeld. En omdat ik de on hebbelijkheid heb van natuurvezels te houden, gebruikte ik voornamelijk zui vere katoen, zijde en een mengsel van die twee. Het is een prettig gevoel te weten dat de producten die je gebruikt geen water- of luchtverontreiniging hebben veroorzaakt. Als dat exotisch heet, oké, dan is mijn show een exotische showl Komt U kijken? LILIAN DUCELLE Bladvulling Eitje-Hans, vier jaar oud. "Mamma, (terwijl hij hoorbaar geniet van een pisang) zal ik me maar "ver mompelen" als aap?" "Maar waarvoor jongetje?" "Nou, dan geeft iedereen mij toch een banaan".

Tong Tong | 1971 | | pagina 17